Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 David Rodriguez Lopez 1982 ESP 3088 02:00:33 00:22:24 00:00:43 01:00:26 00:01:20 00:35:40
2 Thomas Winkelmann 1982 GER 3100 02:02:22 00:22:53 00:00:43 00:59:58 00:01:30 00:37:18
3 Jaroslav Ploc 1984 CZE 3106 02:03:55 00:22:48 00:00:50 01:02:19 00:01:22 00:36:36
4 Aleksey Bannikov 1984 BLR 3105 02:06:20 00:23:07 00:00:53 01:03:27 00:01:37 00:37:16
5 Marcin Tomczak 1985 POL 3102 02:07:45 00:25:30 00:00:55 01:00:09 00:01:44 00:39:27
6 David Wilby 1986 GBR 3098 02:08:16 00:24:11 00:01:06 01:04:28 00:01:42 00:36:49
7 Łukasz Sosnowski 1985 POL 3101 02:09:01 00:29:12 00:00:48 00:59:48 00:01:58 00:37:15
8 Geoffrey Vickevorst 1986 BEL 3104 02:11:14 00:24:38 00:01:04 01:01:50 00:01:48 00:41:54
9 José Antonio Castilla Menéndez 1984 ESP 3080 02:11:43 00:27:04 00:00:59 01:02:27 00:01:27 00:39:46
10 Philipp Pospisil 1986 AUT 3103 02:14:32 00:27:10 00:00:46 01:03:17 00:01:42 00:41:37
11 Chris Lewis 1985 GBR 3096 02:14:36 00:30:56 00:00:55 01:01:11 00:01:35 00:39:59
12 Fernando Roldan Marín 1984 ESP 3090 02:17:12 00:29:39 00:00:49 01:04:35 00:01:51 00:40:18
13 Cesar Galán Segovia 1982 ESP 3082 02:17:20 00:28:24 00:00:59 01:07:06 00:01:39 00:39:12
14 Brais Rodriguez Lopez 1985 ESP 3089 02:18:24 00:30:50 00:01:17 01:06:30 00:01:46 00:38:01
15 Alejandro Rodriguez Fraguela 1984 ESP 3087 02:19:52 00:26:49 00:01:00 01:08:34 00:02:09 00:41:20
16 Jose Navarro Alagarda 1986 ESP 3084 02:20:17 00:26:31 00:00:47 01:07:44 00:01:47 00:43:28
17 Craig Wood 1982 GBR 02:20:49 00:30:56 00:01:11 01:04:42 00:01:56 00:42:04
18 Román Díaz León 1983 ESP 3081 02:20:56 00:30:36 00:01:24 01:05:24 00:01:36 00:41:56
19 Martin Richardson 1984 GBR 3097 02:21:24 00:29:17 00:00:54 01:08:06 00:01:52 00:41:15
20 Guillermo Quijada Santos 1986 ESP 3086 02:21:34 00:00:00 00:00:00 01:05:50 00:02:25 00:42:04
21 Richard Addison 1983 GBR 3093 02:22:26 00:29:25 00:01:22 01:07:12 00:01:39 00:42:48
22 Richard Hunt 1984 GBR 3095 02:22:45 00:32:05 00:01:13 01:06:42 00:01:57 00:40:48
23 Pablo Turrion Pérez 1986 ESP 3091 02:28:16 00:30:39 00:01:02 01:07:46 00:02:00 00:46:49
24 Ashley Howell 1985 GBR 3094 02:30:04 00:31:04 00:01:07 01:03:48 00:02:01 00:52:04
25 Javier López García 1983 ESP 3083 02:44:34 00:29:44 00:01:47 01:20:16 00:01:56 00:50:51
17 Craig Wood 1986 GBR 3099 02:20:49 00:30:56 00:01:11 01:04:42 00:01:56 00:42:04
DSQ Rafael Payan De Tejada Alonso 1982 ESP 3085 DSQ 00:27:08 00:01:15 00:57:04 00:01:32 00:40:27
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 24.7ºC. Air temperature 20.4ºC. Wetsuits not allowed.