Results: 2021 Europe Triathlon Championships Valencia | 55-59 Male AG Sprint
Valencia, Spain • 25 Sep, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fabrice Bossion 1965 FRA 1555 01:03:57 00:11:01 00:00:45 00:31:34 00:01:22 00:19:15
2 Michael Bock 1965 GER 1565 01:05:07 00:11:34 00:00:48 00:30:36 00:01:25 00:20:44
3 Christian Seymour 1964 GBR 1561 01:05:32 00:12:09 00:00:50 00:31:54 00:01:26 00:19:13
4 Simon Taylor 1963 GBR 1563 01:05:48 00:13:04 00:01:03 00:30:26 00:01:29 00:19:46
5 Amand Redondo Brunet 1966 ESP 1552 01:06:32 00:11:54 00:00:40 00:32:24 00:01:43 00:19:51
6 Kurt Marquardt 1963 AUT 1571 01:07:03 00:13:38 00:00:51 00:30:48 00:01:40 00:20:06
7 Carlos Ibañez Muñoz 1962 ESP 1546 01:07:10 00:12:45 00:00:44 00:30:57 00:01:23 00:21:21
8 Francisco Jose Perez Ibañez 1965 ESP 1551 01:10:21 00:14:12 00:01:04 00:32:56 00:01:26 00:20:43
9 Paul Algieri 1963 GBR 1557 01:10:44 00:12:36 00:00:51 00:32:06 00:01:45 00:23:26
10 Miguel Castillo Quesada 1966 ESP 1545 01:10:57 00:13:34 00:00:55 00:32:46 00:01:41 00:22:01
11 David Stewart 1964 GBR 1562 01:10:59 00:14:34 00:01:02 00:32:15 00:01:43 00:21:25
12 Stephane Jacquet 1965 FRA 1556 01:11:12 00:14:11 00:01:00 00:32:53 00:01:52 00:21:16
13 Carlo Simongini 1962 ITA 1568 01:11:14 00:14:11 00:00:55 00:34:51 00:01:58 00:19:19
14 Adrian Wilkins 1965 GBR 1564 01:11:32 00:12:34 00:00:43 00:32:31 00:01:37 00:24:07
15 Antonio Bernardino Cordero 1963 ESP 1542 01:12:17 00:14:25 00:01:03 00:36:05 00:01:39 00:19:05
16 Enrique Juan Carrión 1965 ESP 1548 01:12:19 00:12:43 00:01:03 00:35:27 00:01:59 00:21:07
17 Nigel Paddy Jones 1966 GBR 1560 01:12:31 00:16:45 00:01:03 00:32:42 00:01:25 00:20:36
18 Vicente Aliaga Arcos 1964 ESP 1541 01:12:55 00:13:11 00:01:11 00:33:50 00:02:02 00:22:41
19 Owen Barron 1962 IRL 1567 01:13:58 00:18:16 00:00:49 00:33:16 00:01:51 00:19:46
20 Jose Luis Bru Gimenez 1965 ESP 1544 01:14:07 00:15:52 00:00:55 00:34:09 00:01:39 00:21:32
21 Ricardo Monasterio Vives 1963 ESP 1549 01:14:38 00:16:57 00:00:57 00:33:00 00:01:49 00:21:55
22 Volker Eschle 1963 GER 1566 01:15:48 00:13:04 00:00:57 00:33:15 00:02:12 00:26:20
23 Norbert Rosa 1965 AUT 1572 01:16:11 00:16:32 00:01:29 00:33:50 00:02:05 00:22:15
24 Antonio Federico Serrat Soto 1964 ESP 1553 01:17:15 00:14:05 00:00:57 00:35:46 00:01:50 00:24:37
25 Manuel Jiménez Lara 1966 ESP 1547 01:19:15 00:17:40 00:00:53 00:35:26 00:02:21 00:22:55
26 Iain Bishop 1963 GBR 1558 01:20:31 00:15:20 00:01:01 00:34:42 00:02:20 00:27:08
27 Christian Hattensauer 1963 AUT 1570 01:20:50 00:18:31 00:01:07 00:34:02 00:02:36 00:24:34
28 Cezary Lusiński 1963 POL 1569 01:22:35 00:18:44 00:01:56 00:37:22 00:02:17 00:22:16
29 Alfonso Bravo Perez 1963 ESP 1543 01:28:00 00:17:39 00:01:31 00:39:07 00:01:49 00:27:54
30 Eduardo Part Garcia 1963 ESP 1550 01:39:15 00:18:18 00:02:01 00:42:11 00:02:49 00:33:56
31 Vicente Uceda Blazquez 1964 ESP 1554 01:40:52 00:25:22 00:02:00 00:40:16 00:02:20 00:30:54
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 26.4ºC. Air temperature 24.1ºC. Wetsuits not allowed.