Results: 2021 Europe Triathlon Championships Valencia | 30-34 Male AG Sprint
Valencia, Spain • 25 Sep, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cameron Keast 1987 GBR 1092 00:58:40 00:10:43 00:00:39 00:29:18 00:01:22 00:16:38
2 Nick Flower 1988 GBR 1089 01:01:26 00:11:02 00:00:42 00:29:38 00:01:30 00:18:34
3 Daniel Phillips 1991 GBR 1095 01:02:07 00:11:04 00:00:37 00:31:13 00:01:17 00:17:56
4 Joeri Van Belle 1990 BEL 1104 01:02:26 00:11:40 00:00:43 00:31:07 00:01:24 00:17:32
5 Alejandro Romero 1989 GBR 1096 01:02:27 00:10:51 00:00:43 00:30:19 00:01:26 00:19:08
6 Tom Openshaw 1991 GBR 1094 01:03:11 00:12:27 00:01:13 00:30:11 00:01:38 00:17:42
7 Ben Savage 1991 GBR 1097 01:03:28 00:12:24 00:00:49 00:29:44 00:01:33 00:18:58
8 David Pawlik 1987 AUT 1101 01:03:39 00:11:56 00:00:48 00:30:11 00:01:40 00:19:04
9 William Brunt 1988 GBR 1087 01:04:07 00:12:56 00:00:51 00:30:53 00:01:31 00:17:56
10 Ben Daniels 1988 GBR 1088 01:04:24 00:12:29 00:00:49 00:30:54 00:01:24 00:18:48
11 Elliot Birkbeck 1989 GBR 1084 01:04:28 00:12:09 00:00:51 00:30:50 00:01:27 00:19:11
12 Stephen Blakey 1990 GBR 1085 01:04:55 00:12:05 00:00:47 00:31:21 00:01:22 00:19:20
13 Charles Gaimster 1990 GBR 1090 01:05:26 00:11:45 00:00:43 00:31:11 00:01:28 00:20:19
14 Rafael Martinez Requena 1988 ESP 1078 01:06:10 00:12:00 00:00:46 00:33:15 00:01:27 00:18:42
15 Tej Thaker 1987 GBR 1098 01:06:15 00:14:05 00:00:41 00:31:55 00:01:20 00:18:14
16 Giovanni Raffaele Secchi 1990 ITA 1100 01:06:23 00:11:46 00:00:47 00:34:06 00:01:19 00:18:25
17 Andrew Brown 1991 GBR 1086 01:06:47 00:13:23 00:00:49 00:30:48 00:01:37 00:20:10
18 Mark Haigh 1991 GBR 1091 01:07:07 00:14:04 00:00:43 00:32:28 00:01:24 00:18:28
19 Borja Giner Aznar 1990 ESP 1077 01:07:23 00:13:28 00:00:57 00:32:33 00:01:30 00:18:55
20 Alejandro Sanz Bayo 1987 ESP 1080 01:07:59 00:12:01 00:01:26 00:33:26 00:01:31 00:19:35
21 Darragh Skehan 1988 IRL 1099 01:08:27 00:14:33 00:00:49 00:31:24 00:01:24 00:20:17
22 Thomas Lammens 1990 BEL 1103 01:08:35 00:14:39 00:00:44 00:31:26 00:01:22 00:20:24
23 David Orgaz Carrey 1989 ESP 1079 01:08:44 00:13:47 00:01:07 00:34:34 00:01:32 00:17:44
24 Rene Schrottner 1989 AUT 1102 01:10:57 00:15:46 00:00:48 00:33:47 00:01:24 00:19:12
25 Mitja Kylliäinen 1991 FIN 1082 01:11:44 00:13:28 00:00:52 00:34:01 00:01:26 00:21:57
26 Craig Armour 1988 GBR 1083 01:11:56 00:14:07 00:00:46 00:34:11 00:02:12 00:20:40
27 Albert Sarda Gimeno 1988 ESP 1081 01:12:03 00:12:59 00:01:10 00:34:48 00:01:45 00:21:21
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 26.4ºC. Air temperature 24.1ºC. Wetsuits not allowed.