Results: 2021 Europe Triathlon Championships Valencia | 25-29 Male AG Sprint
Valencia, Spain • 25 Sep, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Guillem Segura Arnau 1996 ESP 1048 00:57:52 00:09:40 00:00:31 00:29:52 00:01:07 00:16:42
2 Dominik Bogdanowicz 1995 POL 1066 00:59:19 00:10:50 00:00:44 00:29:21 00:01:17 00:17:07
3 Joris Aerden 1992 BEL 1073 00:59:26 00:11:22 00:00:56 00:28:49 00:01:24 00:16:55
4 David Pearson 1996 GBR 1060 01:01:12 00:11:23 00:00:40 00:29:58 00:01:20 00:17:51
5 Joe Bosson 1995 GBR 1052 01:01:21 00:12:00 00:00:39 00:30:33 00:01:22 00:16:47
6 Jesus Garcia Llorena 1996 ESP 1045 01:01:28 00:11:43 00:00:45 00:31:07 00:01:06 00:16:47
7 Jakob Brzoska 1993 POL 1067 01:01:32 00:10:54 00:00:42 00:30:52 00:01:19 00:17:45
8 Matthew Borghi 1994 GBR 1051 01:01:38 00:11:42 00:00:41 00:29:15 00:01:19 00:18:41
9 Felipe Soria Rodriguez 1995 ESP 1049 01:01:59 00:10:40 00:00:40 00:31:42 00:01:21 00:17:36
10 Alexander Höfler 1995 AUT 1069 01:02:16 00:12:11 00:00:46 00:30:16 00:01:32 00:17:31
11 Emmanuel Kévin 1992 FRA 1050 01:03:28 00:12:25 00:00:39 00:30:56 00:01:15 00:18:13
12 Chris Debonnaire 1993 GBR 1054 01:03:48 00:12:26 00:00:39 00:29:52 00:01:25 00:19:26
13 Ismael Madrid Novillo 1995 ESP 1046 01:04:00 00:11:15 00:00:41 00:30:49 00:01:21 00:19:54
14 Benjamin Pertschy 1994 AUT 1071 01:04:03 00:12:02 00:00:52 00:30:26 00:01:32 00:19:11
15 Ben Kent 1996 GBR 1058 01:04:14 00:12:09 00:00:40 00:31:15 00:01:14 00:18:56
16 Luke Davis 1994 GBR 1053 01:04:21 00:12:46 00:00:47 00:32:23 00:01:12 00:17:13
17 Jake Dukes 1996 GBR 1055 01:05:15 00:12:20 00:00:37 00:32:47 00:01:13 00:18:18
18 Thomas Marecek 1996 AUT 1070 01:06:00 00:13:34 00:00:55 00:30:40 00:01:33 00:19:18
19 Fernando Marin Mallols 1996 ESP 1047 01:06:07 00:12:48 00:00:49 00:31:48 00:01:40 00:19:02
20 Sam Pitcher 1993 GBR 1061 01:06:33 00:14:55 00:00:57 00:30:18 00:01:31 00:18:52
21 Cameron Wishart 1995 GBR 1064 01:06:52 00:13:09 00:00:41 00:31:50 00:01:25 00:19:47
22 Joshua Southern 1996 GBR 1063 01:07:47 00:13:55 00:00:49 00:31:19 00:01:33 00:20:11
23 Andrew Russell 1994 GBR 1062 01:07:51 00:13:56 00:00:45 00:30:56 00:02:00 00:20:14
24 Sebastian Reisch 1994 AUT 1072 01:08:45 00:11:14 00:01:18 00:31:45 00:01:27 00:23:01
25 Gearoid O'Connor 1992 IRL 1065 01:09:40 00:12:37 00:01:05 00:32:04 00:02:01 00:21:53
26 Sven Altermatt 1993 SUI 1068 01:12:35 00:11:39 00:00:40 00:34:15 00:01:58 00:24:03
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 26.4ºC. Air temperature 24.1ºC. Wetsuits not allowed.