Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Dorian Coninx 1994 FRA 4 01:41:03 00:17:32 00:00:40 00:51:58 00:00:31 00:30:22
2 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 31 01:41:22 00:18:12 00:00:38 00:51:23 00:00:33 00:30:36
3 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 3 01:41:41 00:17:34 00:00:38 00:52:03 00:00:33 00:30:53
4 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 34 01:41:48 00:18:01 00:00:38 00:51:34 00:00:32 00:31:03
5 Tom Richard 1993 FRA 8 01:41:57 00:17:35 00:00:39 00:51:58 00:00:32 00:31:13
6 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 68 01:42:03 00:17:26 00:00:39 00:52:10 00:00:28 00:31:20
7 Valentin Morlec 1999 FRA 43 01:42:04 00:17:28 00:00:38 00:52:06 00:00:32 00:31:20
8 Michele Sarzilla 1988 ITA 26 01:42:09 00:18:01 00:00:40 00:51:30 00:00:36 00:31:22
9 Sylvain Fridelance 1995 SUI 10 01:42:26 00:17:32 00:00:41 00:51:59 00:00:34 00:31:40
10 Lasse Nygaard-Priester 1995 GER 11 01:42:29 00:17:48 00:00:38 00:51:46 00:00:32 00:31:45
11 Richard Varga 1989 SVK 27 01:42:31 00:17:21 00:00:43 00:52:09 00:00:35 00:31:43
12 Delian Stateff 1994 ITA 41 01:42:37 00:17:30 00:00:41 00:52:03 00:00:33 00:31:50
13 Adrien Briffod 1994 SUI 5 01:42:50 00:17:56 00:00:39 00:51:37 00:00:29 00:32:09
14 Joao Silva 1989 POR 7 01:43:04 00:18:24 00:00:40 00:52:48 00:00:40 00:30:32
15 Nicola Azzano 1997 ITA 28 01:43:13 00:17:30 00:00:40 00:52:01 00:00:30 00:32:32
16 Ricardo Batista 2000 POR 19 01:43:18 00:17:42 00:00:38 00:51:54 00:00:33 00:32:31
17 Eric Diener 2000 GER 67 01:43:18 00:18:06 00:00:42 00:51:24 00:00:35 00:32:31
18 Valentin Wernz 1995 GER 12 01:43:32 00:17:40 00:00:38 00:51:56 00:00:35 00:32:43
19 Johannes Vogel 1996 GER 32 01:43:41 00:17:43 00:00:40 00:51:54 00:00:33 00:32:51
20 Jonas Breinlinger 1994 GER 24 01:43:45 00:17:27 00:00:42 00:52:07 00:00:33 00:32:56
21 David Castro Fajardo 1993 ESP 33 01:43:49 00:17:24 00:00:42 00:53:44 00:00:35 00:31:24
22 Casper Stornes 1997 NOR 6 01:43:52 00:17:44 00:00:40 00:51:47 00:00:33 00:33:08
23 Grant Sheldon 1994 GBR 16 01:43:53 00:18:18 00:00:44 00:52:49 00:00:35 00:31:27
24 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 18 01:44:10 00:17:41 00:00:43 00:51:48 00:00:34 00:33:24
25 Bob Haller 1993 LUX 25 01:44:18 00:17:45 00:00:38 00:51:49 00:00:32 00:33:34
26 Miguel Tiago Silva 1998 POR 47 01:44:22 00:17:22 00:00:43 00:52:09 00:00:32 00:33:36
27 Cameron Main 1999 GBR 46 01:44:23 00:18:19 00:00:44 00:52:45 00:00:32 00:32:03
28 Henry Räppo 1998 EST 51 01:44:26 00:18:01 00:00:39 00:51:38 00:00:35 00:33:33
29 Ilya Prasolov 1994 RUS 35 01:44:51 00:17:46 00:00:41 00:51:50 00:00:35 00:33:59
30 Jack Willis 1997 GBR 37 01:45:05 00:17:37 00:00:38 00:52:03 00:00:34 00:34:13
31 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 14 01:45:11 00:18:38 00:00:38 00:52:35 00:00:30 00:32:50
32 Jan Volar 1992 CZE 36 01:45:13 00:17:53 00:00:42 00:51:41 00:00:37 00:34:20
33 Lasse Lührs 1996 GER 17 01:45:20 00:18:18 00:00:39 00:52:53 00:00:32 00:32:58
34 Gábor Faldum 1988 HUN 21 01:45:33 00:18:10 00:00:41 00:51:22 00:00:33 00:34:47
35 Arnaud Mengal 1997 BEL 40 01:45:35 00:18:42 00:00:41 00:52:29 00:00:34 00:33:09
36 Davide Uccellari 1991 ITA 38 01:45:39 00:18:10 00:00:43 00:53:02 00:00:34 00:33:10
37 Maciej Bruzdziak 1998 POL 58 01:45:40 00:17:26 00:00:42 00:52:08 00:00:33 00:34:51
38 Harry Leleu 1996 GBR 39 01:45:41 00:17:40 00:00:41 00:53:31 00:00:35 00:33:14
39 Andreas Carlsson 2001 SWE 57 01:45:45 00:17:45 00:00:41 00:51:48 00:00:37 00:34:54
40 Grigory Antipov 1999 RUS 56 01:45:46 00:17:46 00:00:41 00:53:28 00:00:32 00:33:19
41 Nicolò Strada 2000 ITA 48 01:45:47 00:18:06 00:00:41 00:51:26 00:00:35 00:34:59
42 Zsombor Dévay 2000 HUN 49 01:46:24 00:17:58 00:00:41 00:53:14 00:00:34 00:33:57
43 Valdemar Solok 2001 DEN 63 01:46:38 00:17:33 00:00:39 00:52:05 00:00:35 00:35:46
44 Alexandre Nobre 1994 POR 42 01:46:46 00:18:39 00:00:42 00:52:30 00:00:36 00:34:19
45 Martin Demuth 1995 AUT 45 01:46:54 00:17:31 00:00:40 00:52:06 00:00:35 00:36:02
46 Genis Grau 1994 ESP 23 01:47:24 00:17:57 00:00:39 00:51:39 00:00:33 00:36:36
47 Jelle Geens 1993 BEL 1 01:47:56 00:18:41 00:00:41 00:52:27 00:00:32 00:35:35
48 Jan Celustka 1982 CZE 29 01:48:27 00:18:13 00:00:42 00:52:59 00:00:37 00:35:56
49 Scott Steenberg 2000 DEN 64 01:48:49 00:17:59 00:00:44 00:53:13 00:00:36 00:36:17
50 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 61 01:49:30 00:18:48 00:00:43 00:55:36 00:00:33 00:33:50
51 Milan Tomin 1996 SRB 59 01:50:05 00:18:15 00:00:42 00:56:09 00:00:32 00:34:27
52 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 62 01:50:21 00:18:42 00:00:47 00:55:38 00:00:34 00:34:40
53 Sebastian Wernersen 2002 NOR 66 01:51:48 00:18:43 00:00:45 00:55:38 00:00:34 00:36:08
54 Roee Zuaretz 1994 ISR 44 01:54:55 00:18:22 00:00:40 00:56:05 00:00:36 00:39:12
55 Igor Kozlovskij 1992 LTU 65 01:55:23 00:18:36 00:00:48 00:55:42 00:00:41 00:39:36
56 Gültigin Er 1997 TUR 60 01:55:28 00:18:22 00:00:42 00:56:12 00:01:01 00:39:11
57 Mikita Katsianeu 1996 BLR 50 01:56:33 00:17:42 00:00:39 00:54:07 00:00:34 00:43:31
DNS Gabriel Sandör 1996 SWE 15 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Noah Servais 1997 BEL 20 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rostislav Pevtsov 1987 AZE 2 DNF 00:18:29 00:00:40 00:52:44 00:00:37 00:00:00
DNF Simon Westermann 1998 SUI 30 DNF 00:17:48 00:00:40 00:51:45 00:00:34 00:00:00
DNF Jacopo Butturini 1991 CRO 53 DNF 00:18:00 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Connor Bentley 2001 GBR 54 DNF 00:17:37 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michał Oliwa 1997 POL 55 DNF 00:17:42 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hugh/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Duncan Hugh/GBR, Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (2 laps) Bike 38 km (8 laps), run 10 km (1 lap)
Water temperature 25.7ºC, air temperarure 26.4ºC. wetsuits not allowed.
Athlete #29 Celustka/served 15 seconds penalty during the run segment