Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Tertsch 1998 GER 5 00:36:38 00:06:29 00:00:47 00:18:06 00:00:22 00:10:52
2 Laura Lindemann 1996 GER 1 00:36:46 00:06:14 00:00:50 00:18:19 00:00:24 00:10:58
3 Sophie Alden 1998 GBR 7 00:37:02 00:06:10 00:00:53 00:18:19 00:00:24 00:11:13
4 Olivia Mathias 1998 GBR 4 00:37:09 00:06:17 00:00:48 00:18:16 00:00:23 00:11:21
5 Jolanda Annen 1992 SUI 3 00:37:19 00:06:27 00:00:50 00:18:06 00:00:26 00:11:28
6 Costanza Arpinelli 2000 ITA 18 00:37:21 00:06:37 00:00:49 00:18:38 00:00:24 00:10:52
7 Diana Isakova 1999 RUS 11 00:37:28 00:06:26 00:00:52 00:18:46 00:00:23 00:10:59
8 Sharon Spimi 1997 ITA 15 00:37:31 00:06:29 00:00:49 00:18:03 00:00:24 00:11:44
9 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 12 00:37:38 00:06:39 00:00:47 00:18:36 00:00:28 00:11:06
10 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 6 00:37:52 00:06:36 00:00:49 00:18:38 00:00:25 00:11:22
11 Therese Feuersinger 1998 AUT 8 00:38:03 00:06:22 00:00:52 00:18:07 00:00:26 00:12:13
12 Hanna Maksimava 1993 BLR 9 00:38:17 00:06:50 00:00:53 00:18:49 00:00:26 00:11:16
13 Margareta Bicanova 2001 SVK 26 00:38:18 00:06:49 00:00:53 00:18:49 00:00:28 00:11:17
14 Jolien Vermeylen 1994 BEL 10 00:38:31 00:06:18 00:00:51 00:18:54 00:00:24 00:12:03
15 Silke De Wolde 2001 NED 27 00:38:33 00:06:39 00:00:53 00:18:59 00:00:25 00:11:35
16 Tanja Stroschneider 1990 AUT 19 00:38:41 00:06:41 00:00:55 00:18:55 00:00:27 00:11:40
17 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 24 00:38:43 00:06:44 00:00:49 00:18:58 00:00:21 00:11:49
18 Nora Gmür 2001 SUI 17 00:38:44 00:06:34 00:00:50 00:19:04 00:00:27 00:11:47
19 Daryna Moskalenko 1997 UKR 20 00:38:47 00:06:43 00:00:49 00:18:59 00:00:23 00:11:52
20 Magdalena Sudak 2000 POL 21 00:39:19 00:06:30 00:00:46 00:19:14 00:00:28 00:12:19
21 Chloe Pollard 1997 IRL 22 00:39:49 00:06:23 00:00:54 00:19:16 00:00:27 00:12:48
22 Raz Poradosu 1999 ISR 16 00:40:37 00:06:30 00:00:50 00:19:10 00:00:29 00:13:36
23 Vera Vilaca 1998 POR 14 00:40:44 00:06:24 00:00:54 00:19:12 00:00:28 00:13:44
24 Merili-Mai Kivimets 2001 EST 23 00:42:38 00:07:14 00:00:53 00:21:20 00:00:23 00:12:47
25 Kristiāna Maskava 2001 LAT 28 00:44:33 00:06:44 00:00:57 00:21:44 00:00:27 00:14:38
DNF Nina Eim 1998 GER 2 DNF 00:06:29 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kristina Jesenska 2000 SVK 25 DNF 00:06:35 00:00:57 00:20:47 00:00:28 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Esther Sanchez/ESP, Bela Varga/HUN. Head Referee: Fritz Schwarz/AUT.
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: swim 500 m. (1 lap), bike 12 km. (4 laps), run 3.100 km (2 laps).
Water temperature 24.7ºC, air temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed.
Top 9 athletes + 3 best times progressed to A Final.
Next 30 times progressed to B final.