Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bruno Pasqualini 1973 ITA 432 04:01:33 00:28:28 00:02:03 02:09:17 00:01:55 01:19:47
2 Rainer Aumann 1974 GER 430 04:14:54 00:30:31 00:02:27 02:16:12 00:01:49 01:23:53
3 Alexander Kunze 1972 GER 453 04:18:19 00:35:11 00:03:02 02:16:29 00:01:21 01:22:14
4 Phillip Becker 1973 GER 431 04:19:29 00:32:04 00:02:33 02:12:27 00:01:53 01:30:31
5 Philipp Strolz 1976 AUT 415 04:22:44 00:31:15 00:02:20 02:18:35 00:01:56 01:28:35
6 Martin Leirer 1973 AUT 436 04:23:02 00:31:20 00:01:55 02:16:51 00:01:21 01:31:33
7 Mario Böhm 1973 AUT 443 04:23:16 00:32:21 00:02:24 02:15:12 00:02:25 01:30:51
8 Jurgen Claassen 1974 NED 429 04:24:40 00:29:02 00:02:23 02:22:46 00:01:58 01:28:28
9 Thomas Goetz 1972 SUI 448 04:26:02 00:31:21 00:02:22 02:24:09 00:02:14 01:25:54
10 Alexander Layer 1973 GER 437 04:27:10 00:33:12 00:01:57 02:20:39 00:01:47 01:29:34
11 Alessandro Valenti 1972 ITA 447 04:27:43 00:29:07 00:02:40 02:25:30 00:01:45 01:28:38
12 Igor Ličen 1972 SLO 449 04:33:10 00:34:05 00:02:41 02:18:16 00:02:12 01:35:55
13 Stephan Selinger 1972 AUT 456 04:38:01 00:39:50 00:02:32 02:22:25 00:02:33 01:30:38
14 Andi Maiwald 1976 GER 414 04:38:56 00:28:08 00:02:37 02:25:35 00:03:08 01:39:27
15 Franz Leitner 1973 AUT 444 04:39:44 00:34:19 00:02:08 02:28:22 00:02:05 01:32:49
16 Peter-Jan Mol 1972 NED 452 04:41:49 00:32:00 00:02:26 02:29:26 00:02:23 01:35:31
17 Jörg Lindert 1973 GER 439 04:45:44 00:33:02 00:02:55 02:26:29 00:03:16 01:40:00
18 Hannes Trink 1974 AUT 425 04:47:24 00:31:59 00:03:23 02:30:16 00:01:59 01:39:45
19 Alex Hajszan 1974 AUT 427 04:47:47 00:35:34 00:02:23 02:26:55 00:02:20 01:40:32
20 Christian Mayer 1974 AUT 428 04:48:27 00:32:23 00:02:43 02:29:13 00:01:48 01:42:17
21 Tomaz Pilih 1972 SLO 451 04:49:54 00:35:50 00:02:31 02:31:22 00:01:54 01:38:15
22 Alexander Peleska 1976 AUT 417 04:54:14 00:31:45 00:02:30 02:32:43 00:03:04 01:44:10
23 Oliver Arera Von Imhoff 1976 GER 418 04:55:22 00:34:21 00:02:25 02:35:01 00:02:23 01:41:09
24 Thomas Gatterer 1974 GER 424 04:55:50 00:35:28 00:02:42 02:29:03 00:02:20 01:46:15
25 Gerrit-Jan Klok 1973 NED 434 04:58:35 00:37:59 00:04:20 02:26:11 00:02:37 01:47:26
26 Patrik Purtschert 1972 SUI 455 04:58:55 00:31:03 00:04:18 02:32:24 00:03:55 01:47:13
27 Hermann Kreuzer 1972 AUT 446 05:03:27 00:38:24 00:03:11 02:42:19 00:02:39 01:36:52
28 Jose Antonio Soriano Lirio 1973 ESP 442 05:05:10 00:37:01 00:03:07 02:39:23 00:01:53 01:43:44
29 Michael Heinisch 1973 AUT 440 05:07:03 00:33:05 00:03:42 02:32:25 00:02:45 01:55:04
30 Gerald Aigmüller 1973 AUT 435 05:08:12 00:40:31 00:02:46 02:28:18 00:02:07 01:54:27
31 Dejan Paravan 1975 SLO 420 05:08:38 00:36:11 00:02:49 02:37:53 00:02:31 01:49:12
32 Marco Stadler 1972 SUI 450 05:16:56 00:40:49 00:03:32 02:34:16 00:03:19 01:54:59
33 Michael Karner 1975 AUT 419 05:23:15 00:42:39 00:02:47 02:43:27 00:02:50 01:51:29
34 Gregor Perme 1973 SLO 438 05:23:47 00:45:32 00:04:10 02:45:40 00:02:20 01:46:03
35 Marco Hunger 1976 GER 413 05:28:02 00:47:04 00:00:26 02:48:09 00:01:57 01:50:24
36 Riccardo Mainini 1973 ITA 441 05:34:02 00:37:42 00:05:47 02:42:50 00:03:30 02:04:11
37 Tom Peiffer 1972 LUX 454 05:34:48 00:40:35 00:04:12 02:40:53 00:03:11 02:05:56
38 Marcus Leinweber 1976 GER 416 06:05:45 00:33:57 00:03:10 02:57:31 00:02:54 02:28:11
39 Ádám Dr. Márkusfalvi-Tóth 1975 HUN 421 06:09:09 00:45:58 00:06:13 03:01:34 00:03:27 02:11:55
40 Gabriele Viola-Boros 1973 ITA 433 06:28:11 00:48:06 00:04:46 03:05:22 00:03:42 02:26:14
Program notes:

Technical Delegates: Oliver Laaber/Aut, Alpar Nagy/HUN.
Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Herwig Grabner/AUT, Julius Skamen/AUT.
Distances: swim 1900 m. (1 lap), Bike 86 km (2 laps), run 20.4 km (4 laps)
Water temperature: 22.7ºC, air temperature 17.4ºC. Wetsuits allowed,