Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 76 00:28:07 n/a n/a 00:11:57 00:00:27 00:15:43
2 Joan Reixach Abril 2002 ESP 95 00:28:41 n/a n/a 00:12:03 00:00:27 00:16:10
3 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 101 00:28:52 n/a n/a 00:12:20 00:00:23 00:16:07
4 Márton Kropkó 2005 HUN 81 00:29:04 n/a n/a 00:11:56 00:00:27 00:16:40
5 Ryan Symington 2003 GBR 98 00:29:15 n/a n/a 00:12:03 00:00:30 00:16:41
6 Juan Gonzalez Garcia 2002 ESP 103 00:29:32 n/a n/a 00:12:30 00:00:25 00:16:36
7 Anatoli Bukavets 2005 BLR 88 00:29:41 n/a n/a 00:12:22 00:00:30 00:16:48
8 Pietro Giovannini 2004 ITA 84 00:29:46 n/a n/a 00:12:18 00:00:28 00:17:00
9 Olaf Jan Bosscher 2002 NED 77 00:29:48 n/a n/a 00:12:48 00:00:25 00:16:34
10 Niels Van Lanen 2003 NED 99 00:30:06 n/a n/a 00:12:37 00:00:25 00:17:03
11 Ul Denša 2004 SLO 83 00:30:15 n/a n/a 00:12:40 00:00:33 00:17:00
12 Felix Engelhard 2002 FRA 85 00:30:19 n/a n/a 00:12:41 00:00:26 00:17:12
13 Peter Rojtas 2002 SVK 87 00:30:23 n/a n/a 00:12:16 00:00:29 00:17:37
14 Simeone Romano 2004 ITA 102 00:30:26 n/a n/a 00:12:49 00:00:27 00:17:09
15 Šimon Michálek 2005 CZE 97 00:30:29 n/a n/a 00:12:27 00:00:31 00:17:30
16 Sabian Kulczynski 2002 IRL 74 00:30:38 n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 Mikita Zabaronka 2003 BLR 86 00:30:40 n/a n/a 00:12:47 00:00:27 00:17:26
18 Nejc Podgoršek 2003 SLO 89 00:31:03 n/a n/a 00:13:34 00:00:25 00:17:02
19 Jakub Marek 2003 CZE 92 00:31:05 n/a n/a 00:12:43 00:00:30 00:17:52
20 Jakob Mamič 2003 SLO 75 00:31:14 n/a n/a 00:13:18 00:00:30 00:17:24
21 Niko Matas 2003 CRO 78 00:31:15 n/a n/a 00:12:42 00:00:36 00:17:56
22 Žiga Podgoršek 2003 SLO 82 00:31:15 n/a n/a 00:14:01 00:00:25 00:16:47
23 Karol Armuła 2005 POL 91 00:31:23 n/a n/a 00:13:02 00:00:29 00:17:51
24 Artūrs Liepa 2003 LAT 96 00:31:29 n/a n/a 00:12:43 00:00:29 00:18:16
25 Myron Boiko 2002 UKR 93 00:31:32 n/a n/a 00:13:38 00:00:30 00:17:23
26 Danila Proščinko 2003 LAT 100 00:31:46 n/a n/a 00:13:31 00:00:32 00:17:42
27 Črt Verbič 2003 SLO 90 00:32:08 n/a n/a 00:13:17 00:00:29 00:18:22
28 Ivan Tretiak 2002 UKR 105 00:32:11 n/a n/a 00:14:20 00:00:29 00:17:21
29 Sandis Kornijenko 2003 LAT 79 00:33:21 n/a n/a 00:13:20 00:00:31 00:19:28
30 Jozef Vrabel 2002 SVK 104 00:34:00 n/a n/a 00:14:25 00:00:27 00:19:07
DNS Marcin Stanglewicz 2002 POL 80 DNS n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matej Marek 2002 CZE 94 DNF n/a n/a 00:12:44 00:00:28 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Oliver Laaber/AUT, Alpar Nagy/HUN. Head Referee: Maryia Charkouskaya-Tarasevich/BLR
Distances: swim 1000 m (1 lap), run 5.1 km (1 lap)
Water temperature 22.4ºC, air temperature 25.5ºC. Wetsuits not allowed.
Athlet #74 Kulczynski/IRL served a 15 seconds penalty during the run segment.