Results: 2021 World Triathlon Cup Arzachena | Elite Women
Cannigione, Arzachena, Italy • 29 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 31 01:00:51 00:09:20 00:00:48 00:33:19 00:00:26 00:16:59
2 Julie Derron 1996 SUI 11 01:00:55 00:09:41 00:00:46 00:32:58 00:00:21 00:17:09
3 Verena Steinhauser 1994 ITA 3 01:01:09 00:09:13 00:00:50 00:33:23 00:00:24 00:17:21
4 Audrey Merle 1995 FRA 59 01:01:17 00:09:11 00:00:49 00:33:27 00:00:25 00:17:27
5 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 27 01:01:22 00:09:04 00:00:48 00:33:35 00:00:24 00:17:33
6 Emma Lombardi 2001 FRA 62 01:01:30 00:09:05 00:00:49 00:33:34 00:00:26 00:17:38
7 Barbara Riveros 1987 CHI 40 01:01:52 00:09:28 00:00:49 00:33:10 00:00:25 00:18:01
8 Lisa Tertsch 1998 GER 20 01:02:13 00:09:44 00:00:56 00:33:41 00:00:28 00:17:25
9 Carlotta Missaglia 1999 ITA 32 01:02:22 00:09:26 00:00:48 00:34:09 00:00:22 00:17:40
10 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 53 01:02:26 00:09:19 00:00:44 00:34:36 00:00:26 00:17:22
11 Kaidi Kivioja 1993 EST 29 01:02:29 00:09:49 00:00:50 00:33:45 00:00:31 00:17:36
12 Solveig Løvseth 1999 NOR 57 01:02:30 00:09:48 00:00:50 00:33:47 00:00:29 00:17:40
13 Petra Kurikova 1991 CZE 15 01:02:38 00:09:26 00:00:51 00:34:09 00:00:23 00:17:50
14 Lotte Miller 1996 NOR 12 01:02:43 00:09:05 00:00:50 00:34:04 00:00:29 00:18:15
15 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 16 01:02:44 00:09:20 00:00:52 00:34:12 00:00:36 00:17:46
16 Helena Carvalho 1995 POR 56 01:02:47 00:09:00 00:00:48 00:33:39 00:00:23 00:18:59
17 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 36 01:02:51 00:09:18 00:00:49 00:34:16 00:00:25 00:18:04
18 Vittoria Lopes 1996 BRA 2 01:03:01 00:08:58 00:00:48 00:33:40 00:00:24 00:19:11
19 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 21 01:03:31 00:09:02 00:00:53 00:34:46 00:00:26 00:18:26
20 Lena Meißner 1998 GER 17 01:03:39 00:09:07 00:00:52 00:35:03 00:00:25 00:18:14
21 Annika Koch 1999 GER 35 01:03:40 00:09:35 00:00:45 00:35:29 00:00:24 00:17:28
22 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 6 01:03:41 00:09:42 00:00:48 00:35:19 00:00:27 00:17:26
23 Therese Feuersinger 1998 AUT 41 01:03:45 00:09:19 00:00:50 00:33:51 00:00:25 00:19:22
24 Emy Legault 1996 CAN 42 01:03:49 00:09:23 00:00:49 00:34:28 00:00:27 00:18:43
25 Lisa Berger 1993 SUI 55 01:03:56 00:09:45 00:00:54 00:33:46 00:00:23 00:19:09
26 Valentina Riasova 1998 RUS 28 01:04:01 00:09:42 00:00:47 00:35:22 00:00:26 00:17:46
27 Elizabeth Bravo 1987 ECU 7 01:04:05 00:09:50 00:00:51 00:35:11 00:00:27 00:17:47
28 Stine Dale 1998 NOR 60 01:04:14 00:09:48 00:00:55 00:33:42 00:00:28 00:19:24
29 Alissa Konig 1996 SUI 43 01:04:18 00:09:41 00:00:49 00:35:22 00:00:25 00:18:02
30 Djenyfer Arnold 1993 BRA 38 01:04:25 00:09:21 00:00:54 00:35:37 00:00:27 00:18:07
31 Michelle Flipo 1988 MEX 24 01:04:32 00:09:27 00:00:51 00:35:37 00:00:23 00:18:15
32 Jolien Vermeylen 1994 BEL 48 01:04:36 00:09:17 00:00:56 00:35:40 00:00:25 00:18:20
33 Yuka Sato 1992 JPN 9 01:04:44 00:09:26 00:00:49 00:35:37 00:00:25 00:18:29
34 Quinty Schoens 1999 NED 39 01:04:55 00:09:51 00:00:50 00:35:09 00:00:25 00:18:41
35 Xisca Tous 1992 ESP 30 01:05:02 00:09:45 00:00:54 00:35:20 00:00:24 00:18:41
36 Miyu Sakai 1999 JPN 52 01:05:07 00:09:14 00:00:49 00:35:48 00:00:21 00:18:57
37 Carolina Routier 1990 ESP 45 01:05:45 00:09:20 00:00:52 00:36:42 00:00:26 00:18:27
38 Romina Biagioli 1989 ARG 14 01:06:38 00:09:59 00:00:51 00:36:38 00:00:38 00:18:33
39 Anne Holm 1999 DEN 51 01:06:41 00:09:21 00:00:48 00:36:33 00:00:59 00:19:03
40 Romana Gajdošová 1994 SVK 34 01:06:47 00:09:25 00:00:49 00:36:40 00:00:29 00:19:25
41 Maria Czesnik 1977 POL 46 01:06:52 00:09:46 00:00:59 00:36:43 00:00:36 00:18:50
42 Rani Skrabanja 1998 NED 50 01:07:02 00:09:11 00:00:53 00:37:37 00:00:21 00:19:01
43 Chisato Nakajima 2003 JPN 58 01:07:17 00:09:43 00:00:49 00:37:09 00:00:21 00:19:16
44 Alexandra Razarenova 1990 RUS 10 01:07:24 00:09:40 00:00:51 00:37:56 00:00:29 00:18:29
45 Maeve Gallagher 2001 IRL 49 01:07:39 00:09:39 00:00:53 00:37:49 00:00:27 00:18:52
46 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 63 01:07:47 00:09:28 00:00:51 00:36:57 00:00:24 00:20:09
47 Lina Maria Raga 1988 COL 23 01:08:24 00:09:47 00:00:55 00:37:02 00:00:28 00:20:14
48 Hanne De Vet 1998 BEL 54 01:08:30 00:09:48 00:00:55 00:37:55 00:00:25 00:19:29
LAP Arina Shulgina 1991 KAZ 18 LAP 00:10:09 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ivana Kuriackova 1994 SVK 47 LAP 00:09:42 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vendula Frintova 1983 CZE 1 DNF 00:09:38 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ilaria Zane 1992 ITA 19 DNF 00:09:27 00:00:51 00:39:27 00:00:00 00:00:00
DNF Melanie Santos 1995 POR 22 DNF 00:09:16 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gillian Sanders 1981 RSA 25 DNF 00:09:43 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Caroline Pohle 1995 GER 26 DNF 00:09:22 00:00:47 00:36:44 00:00:26 00:00:00
DNF Dominika Jamnicky 1992 CAN 44 DNF 00:09:51 00:01:10 00:38:03 00:00:38 00:00:00
DNF Gina Sereno 1995 USA 61 DNF 00:09:52 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daniel Martin/AUT. Head Referee: Laura Patti/ITA. Competition Jury: Daniel Martin/AUT, Antonio Fernandez/ESP, Riccardo Giubilei/ITA.
Distances: Swim 750 m. (1 lap), bike 19.3 km. (3 laps), run 5 km (2 laps).
Water temperature 18.2ºC, air temperature 19.5ºC. Wetsuits allowed.