Results: 2021 Americas Triathlon Championships St George | Junior Men
St George, UTAH, United States • 31 Oct, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicholas Holmes 2002 USA 5 00:58:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
2 Andree Buc 2004 CHI 9 00:58:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Thomas Smans 2002 NED 17 00:59:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
4 Rodrigo Probert González 2002 MEX 2 00:59:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
5 Yael Vladimir González Melendez 2003 MEX 22 01:00:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
6 Andres Gras 2004 CHI 25 01:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
7 Nicolas Bolouri 2003 CAN 29 01:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
8 James Olson-Keating 2002 CAN 3 01:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Mauricio Ramirez Brenes 2002 CRC 7 01:01:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
10 Gabriel Shreve 2004 USA 15 01:01:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 William Nolet 2002 CAN 16 01:01:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Daniel Gossow 2003 USA 32 01:02:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Eli Derr 2004 USA 21 01:02:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
14 Santiago Gutierrez Marin 2003 MEX 12 01:02:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
15 Raul Luzardo 2004 USA 30 01:03:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
16 Alexandre Leblanc 2003 CAN 24 01:03:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 Hudson Hamilton 2005 USA 14 01:03:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
18 Allan Naranjo Avendaño 2002 CRC 8 01:04:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
19 Oleksii Kolesov 2004 CAN 10 01:04:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
20 Asher Lauderdale 2003 USA 28 01:04:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
21 Louis Marchand 2003 CAN 23 01:05:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
22 Juan Manuel Cordoba Blanco 2002 CRC 11 01:05:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
23 Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 4 01:05:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
24 Joseyavier Ortiz 2003 PUR 18 01:06:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
25 Sebastian Morales Arce 2004 CRC 26 01:06:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Marco Antonio Diaz Pinto 2003 MEX 33 01:06:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
27 Samuel Zuluaga Cardona 2005 COL 19 01:08:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
28 Ethan Porter 2002 USA 20 01:09:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Cristóbal Baeza Muñoz 2002 CHI 1 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rodrigo Raya Rodriguez 2002 MEX 6 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mathis Beaulieu 2004 CAN 27 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jeremy Lajoie 2003 CAN 31 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate : Troyce Beglaw/CAN, Head Referee: Paul Brandt/USA, Competition Jury: Troyce Beglaw/CAN, John Farra/USA, Tim Bosn/USA.
Distances; swim 750 m, bike 20 km, run 5 km.
Water temperature 16.3°C, Air temperature 19.6°C. Wetsuits allowed.