Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Christoph Hugenberg 1965 GER 1249 09:38:36 01:05:26 00:03:51 04:48:29 00:04:08 03:36:45
2 Christophe Quartier 1966 BEL 1237 09:43:45 01:08:50 00:05:07 04:51:00 00:04:35 03:34:15
3 Steffen Hamer 1962 GER 1248 10:16:14 01:11:06 00:05:17 05:06:16 00:05:06 03:48:32
4 Petteri Aaltolainen 1966 FIN 1239 10:18:43 01:04:47 00:04:22 04:59:21 00:05:16 04:04:59
5 Cees Frikkee 1966 NED 1227 10:28:12 01:04:58 00:04:33 05:15:15 00:04:29 03:58:59
6 Willem De Vries 1964 NED 1225 10:30:10 01:19:54 00:07:22 05:18:21 00:06:42 03:37:53
7 Juha-Pekka Halmeenmäki 1964 FIN 1240 10:39:45 01:04:13 00:04:38 05:13:44 00:06:07 04:11:06
8 Simon Macvicker 1964 GBR 1245 10:42:03 01:22:19 00:07:53 05:27:22 00:05:33 03:38:58
9 Terry Harvey 1964 GBR 1242 10:48:28 01:17:18 00:04:47 05:14:49 00:05:59 04:05:37
10 Neil Minion 1963 GBR 1246 10:56:35 01:08:49 00:04:27 05:21:52 00:05:44 04:15:45
11 Glen Macfarlane 1964 GBR 1244 11:02:10 01:14:27 00:05:50 05:10:42 00:08:19 04:22:55
12 John Lewis 1965 USA 1235 11:16:34 01:22:14 00:07:03 05:35:34 00:06:11 04:05:33
13 Bradford Henderson 1964 USA 1234 11:29:06 01:21:49 00:10:08 05:45:01 00:06:43 04:05:26
14 Delio Pinto Brito 1965 POR 1233 11:30:36 01:06:57 00:05:40 05:22:19 00:05:42 04:50:00
15 Jan De Visser 1966 CAN 1238 11:38:58 01:38:14 00:06:58 05:07:53 00:05:53 04:40:03
16 Edward Cross 1964 GBR 1241 11:46:00 01:25:35 00:06:41 05:44:51 00:06:56 04:22:00
17 Pim Smits 1964 NED 1229 11:46:21 01:45:43 00:08:24 05:30:07 00:05:20 04:16:49
18 John Levick 1964 GBR 1243 12:09:11 01:06:12 00:03:41 05:15:38 00:06:00 05:37:42
19 Klaus Brinkmann 1964 GER 1247 12:34:39 01:30:17 00:10:31 05:56:23 00:07:22 04:50:08
20 Dick De Vries 1966 NED 1226 12:38:40 01:33:36 00:09:10 05:46:53 00:07:58 05:01:06
21 Damianos Pridesis 1963 NOR 1232 12:56:48 01:27:36 00:06:42 06:00:51 00:09:59 05:11:42
22 Leendert-Jan Van Wijnen 1962 NED 1231 14:16:47 01:46:22 00:13:15 06:57:53 00:10:48 05:08:31
DSQ Rob Van Goor 1962 NED 1230 DSQ 01:25:17 00:11:06 06:07:33 00:14:30 02:26:30
DNF Hans Brons 1965 NED 1223 DNF 01:17:37 00:05:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ian O'Gorman 1963 IRL 1250 DNF 02:18:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delagates: Kalle Jensen/NOR, Stefane Mauris/SUI. Head Referee Sander Verheuvel/NED. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Bernard Saint-Jean/FRA, Patrick Kingma/NED.
Distances: swim 3.8 km (2 laps), bike 180.2 km (connection+2 laps+connection), run 42 km (6 laps)
Water temperature 20.4ºC Air temperature 16.6º. Wetsuits allowed.