Results: Tokyo 2020 Olympic Games | Elite Women
Tokyo, Japan • 27 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Flora Duffy 1987 BER 29 01:55:36 00:18:32 00:00:41 01:02:49 00:00:34 00:33:00
2 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 34 01:56:50 00:18:31 00:00:42 01:03:11 00:00:34 00:33:52
3 Katie Zaferes 1989 USA 14 01:57:03 00:18:28 00:00:43 01:02:51 00:00:34 00:34:27
4 Rachel Klamer 1990 NED 2 01:57:48 00:19:17 00:00:44 01:03:05 00:00:33 00:34:09
5 Leonie Periault 1994 FRA 31 01:57:49 00:19:13 00:00:43 01:03:13 00:00:34 00:34:06
6 Nicola Spirig 1982 SUI 26 01:58:05 00:19:32 00:00:43 01:02:50 00:00:32 00:34:28
7 Alice Betto 1987 ITA 54 01:58:22 00:19:14 00:00:42 01:03:11 00:00:33 00:34:42
8 Laura Lindemann 1996 GER 10 01:58:24 00:18:36 00:00:41 01:02:46 00:00:33 00:35:48
9 Jessica Learmonth 1988 GBR 33 01:58:28 00:18:24 00:00:43 01:02:56 00:00:34 00:35:51
10 Valerie Barthelemy 1991 BEL 52 01:58:49 00:19:18 00:00:41 01:03:07 00:00:31 00:35:12
11 Maya Kingma 1995 NED 1 01:59:16 00:19:20 00:00:43 01:03:03 00:00:34 00:35:36
12 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 27 02:00:00 00:19:19 00:00:42 01:03:07 00:00:34 00:36:18
13 Vicky Holland 1986 GBR 32 02:00:10 00:19:12 00:00:43 01:05:24 00:00:31 00:34:20
14 Summer Rappaport 1991 USA 12 02:00:19 00:18:29 00:00:41 01:03:58 00:00:36 00:36:35
15 Amelie Kretz 1993 CAN 19 02:00:33 00:19:39 00:00:44 01:04:56 00:00:33 00:34:41
16 Taylor Knibb 1998 USA 11 02:00:59 00:19:52 00:00:45 01:04:42 00:00:34 00:35:06
17 Simone Ackermann 1990 RSA 7 02:01:14 00:19:08 00:00:45 01:03:17 00:00:34 00:37:30
18 Yuko Takahashi 1991 JPN 48 02:01:18 00:19:10 00:00:42 01:03:15 00:00:31 00:37:40
19 Jolanda Annen 1992 SUI 25 02:01:31 00:19:32 00:00:44 01:05:04 00:00:35 00:35:36
20 Verena Steinhauser 1994 ITA 56 02:01:47 00:19:42 00:00:44 01:04:52 00:00:33 00:35:56
21 Miriam Casillas García 1992 ESP 15 02:01:52 00:19:46 00:00:42 01:04:50 00:00:34 00:36:00
22 Melanie Santos 1995 POR 41 02:02:06 00:19:32 00:00:41 01:05:07 00:00:33 00:36:13
23 Carolyn Hayes 1988 IRL 40 02:02:10 00:20:10 00:00:43 01:06:04 00:00:30 00:34:43
24 Lotte Miller 1996 NOR 51 02:02:43 00:19:58 00:00:46 01:04:35 00:00:35 00:36:49
25 Barbara Riveros 1987 CHI 23 02:02:46 00:19:45 00:00:42 01:04:54 00:00:36 00:36:49
26 Emma Jeffcoat 1994 AUS 22 02:02:57 00:19:06 00:00:42 01:03:18 00:00:38 00:39:13
27 Lisa Perterer 1991 AUT 38 02:03:00 00:20:03 00:00:42 01:06:14 00:00:35 00:35:26
28 Vittoria Lopes 1996 BRA 46 02:03:09 00:18:26 00:00:45 01:03:56 00:00:41 00:39:21
29 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 50 02:03:26 00:19:35 00:00:42 01:05:02 00:00:33 00:37:34
30 Petra Kurikova 1991 CZE 4 02:04:10 00:19:55 00:00:42 01:06:26 00:00:35 00:36:32
31 Anabel Knoll 1996 GER 9 02:04:45 00:20:05 00:00:42 01:06:14 00:00:33 00:37:11
32 Luisa Baptista 1994 BRA 45 02:05:32 00:20:12 00:00:44 01:06:04 00:00:32 00:38:00
33 Romina Biagioli 1989 ARG 24 02:07:42 00:20:09 00:00:45 01:06:06 00:00:36 00:40:06
34 Claire Michel 1988 BEL 53 02:11:05 00:19:40 00:00:44 01:06:34 00:00:30 00:43:37
LAP Vendula Frintova 1983 CZE 3 LAP 00:20:16 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gillian Sanders 1981 RSA 8 LAP 00:20:18 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Anna Godoy Contreras 1992 ESP 16 LAP 00:20:12 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Basmla Elsalamoney 1999 EGY 17 LAP 00:20:41 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Joanna Brown 1992 CAN 18 LAP 00:19:15 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ashleigh Gentle 1991 AUS 20 LAP 00:20:07 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jaz Hedgeland 1995 AUS 21 LAP 00:19:44 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Zsófia Kovács 1988 HUN 28 LAP 00:20:30 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mengying Zhong 1990 CHN 35 LAP 00:19:53 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kaidi Kivioja 1993 EST 36 LAP 00:21:40 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alexandra Razarenova 1990 ROC 43 LAP 00:20:17 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Elizabeth Bravo 1987 ECU 44 LAP 00:20:15 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cecilia Perez 1991 MEX 5 DNF 00:20:05 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Claudia Rivas 1989 MEX 6 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cassandre Beaugrand 1997 FRA 30 DNF 00:19:37 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julia Hauser 1994 AUT 37 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anastasia Gorbunova 1994 ROC 42 DNF 00:19:37 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Niina Kishimoto 1995 JPN 47 DNF 00:19:48 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ainsley Thorpe 1998 NZL 49 DNF 00:19:15 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Angelica Olmo 1996 ITA 55 DNF 00:20:15 00:00:45 01:06:01 00:00:36 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Jorge García/ESP, Thanos Nikopoulos/GRE, Melody Tan/MAS.
Head Referee: Kelly Mahoney/CAN.
Competition Jury: Melody Tan/MAS, Debbie Alexander/RSA, Bela Varga/HUN, Humberto Aguilar/MEX, Masao Nakayama/JPN.
Distances: swim 1500 m (950+550), bike 40 km (8 laps), run 10 km (4 laps).
Athlete #39 Yuliya Yelistratova/UKR has been removed from the start list because she is provisionally suspended.
Water temperature 27.7ºC, air temperature 23.7ºC , humidity 82.6%. Wetsuits not allowed.