Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Benjamin Choquert 1986 FRA 1 00:52:12 00:13:30 00:00:16 00:31:14 00:00:17 00:06:54
2 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 25 00:52:18 00:13:29 00:00:18 00:31:10 00:00:19 00:06:59
3 Krilan Le Bihan 1998 FRA 33 00:52:20 00:13:29 00:00:19 00:31:10 00:00:19 00:07:00
4 Alistair Brownlee 1988 GBR 28 00:52:21 00:13:30 00:00:22 00:31:05 00:00:19 00:07:03
5 Vincent Bierinckx 1990 BEL 7 00:52:29 00:13:37 00:00:18 00:31:04 00:00:21 00:07:07
6 Angelo Vandecasteele 1990 BEL 3 00:52:31 00:13:32 00:00:17 00:31:10 00:00:19 00:07:12
7 Yohan Le Berre 1987 FRA 5 00:52:35 00:13:29 00:00:16 00:31:11 00:00:19 00:07:18
8 Arnaud Dely 1997 BEL 31 00:52:36 00:13:30 00:00:22 00:31:07 00:00:21 00:07:15
9 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 34 00:52:38 00:13:33 00:00:18 00:31:09 00:00:20 00:07:16
10 Mark Buckingham 1985 GBR 18 00:53:06 00:13:30 00:00:19 00:31:01 00:00:23 00:07:51
11 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 14 00:53:12 00:13:45 00:00:17 00:31:40 00:00:20 00:07:09
12 Maxime Bargetto 1990 FRA 10 00:53:19 00:13:32 00:00:19 00:31:49 00:00:18 00:07:19
13 Emilio Martin 1982 ESP 2 00:53:30 00:13:30 00:00:17 00:31:53 00:00:23 00:07:23
14 Cristobal Garcia Guillen 1986 ESP 12 00:53:31 00:14:02 00:00:18 00:31:20 00:00:20 00:07:28
15 Nicolas Tilman 1995 BEL 15 00:53:36 00:14:03 00:00:19 00:31:18 00:00:21 00:07:33
16 Javier Martin Morales 1995 ESP 9 00:53:46 00:14:02 00:00:21 00:31:16 00:00:19 00:07:45
17 Thomas Cremers 1998 NED 32 00:53:55 00:14:16 00:00:18 00:31:07 00:00:20 00:07:52
18 Axel Badia Celma 2000 ESP 35 00:54:04 00:14:03 00:00:20 00:31:18 00:00:19 00:08:02
19 Marco Miguel 1990 POR 6 00:54:16 00:13:38 00:00:17 00:31:45 00:00:19 00:08:16
20 Laurens Verluyten 1995 BEL 19 00:54:32 00:14:19 00:00:18 00:32:02 00:00:19 00:07:33
21 Simon De Cuyper 1986 BEL 27 00:54:36 00:14:18 00:00:22 00:32:01 00:00:20 00:07:34
22 Luis Miguel Martin Berlanas 1972 ESP 8 00:54:40 00:14:02 00:00:27 00:32:12 00:00:26 00:07:31
23 Nicolas Regidor Serrano 1999 ESP 39 00:54:42 00:13:54 00:00:22 00:32:27 00:00:22 00:07:36
24 João Francisco Ferreira 1993 POR 16 00:54:46 00:14:18 00:00:20 00:32:02 00:00:20 00:07:45
25 Benoit Nicolas 1977 FRA 4 00:54:51 00:14:05 00:00:19 00:32:20 00:00:23 00:07:42
26 Diego Mentrida Zamarra 1999 ESP 40 00:55:23 00:14:07 00:00:20 00:32:15 00:00:24 00:08:15
27 Silvije Tomac 1994 CRO 26 00:56:34 00:14:24 00:00:25 00:33:16 00:00:22 00:08:05
28 Attila Daniel 1995 ROU 20 00:56:48 00:14:49 00:00:19 00:32:55 00:00:22 00:08:20
29 Timi Malinen 1999 FIN 38 00:58:26 00:15:01 00:00:22 00:34:24 00:00:22 00:08:16
30 Igor Andreev 1990 RUS 17 00:58:42 00:14:18 00:00:19 00:35:09 00:00:24 00:08:29
DNS Ilia Krivets 1999 RUS 37 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Armando Garcia Vidal 1987 ESP 21 LAP 00:14:03 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Reece Ashfield 2000 GBR 36 LAP 00:15:10 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Faris Alzaabi 1992 UAE 11 LAP 00:15:40 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nikola Kutanoski 1986 MKD 23 LAP 00:17:52 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Permitin Vasilii 1990 RUS 24 DSQ 00:14:33 00:00:25 00:33:07 00:00:23 00:00:00
DNF Ivan Ivanov 1989 UKR 22 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 5 km (2 laps), bike 20.8 km (4 laps), 2nd run 2.5 km (1 lap).
Air temperature 22.3ºC.
Athlete #23 Kutanoski/MKD served a 10 second penalty in T1.
Athlete #24 Vasilii/RUS was disqualified for not serving a time penalty.