Results: 2020 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 13 Sep, 2020
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vincent Luis 1989 FRA 1 01:52:14 00:17:19 00:00:27 01:02:35 00:00:26 00:31:28
2 Vasco Vilaca 1999 POR 39 01:52:20 00:17:34 00:00:28 01:02:18 00:00:25 00:31:35
3 Jelle Geens 1993 BEL 6 01:52:34 00:18:29 00:00:28 01:02:29 00:00:24 00:30:46
4 Richard Murray 1989 RSA 11 01:52:54 00:18:17 00:00:27 01:02:43 00:00:23 00:31:06
5 Bence Bicsák 1995 HUN 3 01:53:06 00:17:32 00:00:29 01:03:26 00:00:25 00:31:17
6 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 16 01:53:30 00:18:08 00:00:31 01:02:53 00:00:24 00:31:36
7 Genis Grau 1994 ESP 35 01:53:35 00:18:11 00:00:32 01:02:43 00:00:23 00:31:47
8 Jonas Breinlinger 1994 GER 37 01:53:43 00:17:25 00:00:33 01:02:25 00:00:24 00:32:59
9 Csongor Lehmann 1999 HUN 41 01:53:47 00:17:29 00:00:28 01:03:31 00:00:26 00:31:56
10 Ben Dijkstra 1998 GBR 42 01:54:03 00:18:19 00:00:29 01:02:39 00:00:26 00:32:12
11 Jonas Schomburg 1994 GER 10 01:54:13 00:17:20 00:00:28 01:02:59 00:00:21 00:33:05
12 Alois Knabl 1992 AUT 12 01:54:26 00:17:29 00:00:33 01:03:24 00:00:30 00:32:33
13 Alessandro Fabian 1988 ITA 18 01:54:43 00:17:31 00:00:25 01:03:31 00:00:29 00:32:48
14 Kevin McDowell 1992 USA 15 01:54:47 00:18:16 00:00:26 01:02:47 00:00:28 00:32:52
15 Ricardo Batista 2000 POR 53 01:54:48 00:18:20 00:00:28 01:02:41 00:00:27 00:32:54
16 Lukas Pertl 1995 AUT 46 01:54:48 00:18:21 00:00:28 01:02:40 00:00:21 00:33:01
17 Marco Van Der Stel 1991 NED 43 01:55:02 00:18:14 00:00:30 01:02:45 00:00:23 00:33:13
18 Jannik Schaufler 1997 GER 56 01:55:12 00:18:06 00:00:31 01:02:53 00:00:26 00:33:19
19 Shachar Sagiv 1994 ISR 20 01:55:16 00:18:25 00:00:27 01:02:38 00:00:25 00:33:23
20 Michele Sarzilla 1988 ITA 57 01:55:24 00:18:16 00:00:37 01:04:26 00:00:25 00:31:42
21 Valentin Wernz 1995 GER 23 01:55:30 00:18:08 00:00:27 01:02:53 00:00:24 00:33:40
22 Richard Varga 1989 SVK 29 01:55:32 00:17:23 00:00:32 01:03:34 00:00:27 00:33:37
23 Diego Moya 1998 CHI 25 01:55:41 00:17:23 00:00:33 01:03:34 00:00:29 00:33:43
24 Lukas Hollaus 1986 AUT 22 01:55:55 00:18:31 00:00:29 01:04:17 00:00:23 00:32:17
25 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 38 01:56:04 00:19:00 00:00:28 01:03:49 00:00:34 00:32:15
26 Kauê Willy 1996 BRA 47 01:56:12 00:18:05 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
27 Manoel Messias 1996 BRA 17 01:56:16 00:19:54 00:00:30 01:04:38 00:00:25 00:30:50
28 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 59 01:56:26 00:18:14 00:00:31 01:02:45 00:00:27 00:34:30
29 Frantisek Linduska 1994 CZE 62 01:56:35 00:18:17 00:00:36 01:02:38 00:00:25 00:34:41
30 Davide Uccellari 1991 ITA 26 01:56:45 00:18:31 00:00:34 01:04:16 00:00:27 00:32:58
31 Russell White 1992 IRL 34 01:56:54 00:18:53 00:00:31 01:03:56 00:00:23 00:33:12
32 Ilya Prasolov 1994 RUS 36 01:57:09 00:18:23 00:00:40 01:04:14 00:00:26 00:33:27
33 Seth Rider 1997 USA 24 01:57:14 00:17:48 00:00:33 01:03:08 00:00:25 00:35:22
34 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 54 01:57:31 00:18:20 00:00:31 01:02:41 00:00:27 00:35:35
35 Ian Manthey 1993 IRL 67 01:57:44 00:18:54 00:00:30 01:03:55 00:00:23 00:34:04
36 Roee Zuaretz 1994 ISR 55 01:57:55 00:18:52 00:00:35 01:03:54 00:00:24 00:34:11
37 Matthew McElroy 1992 USA 7 01:58:10 00:18:10 00:00:29 01:04:41 00:00:23 00:34:29
38 Danilo Pimentel 1986 BRA 58 01:58:23 00:18:33 00:00:36 01:04:12 00:00:23 00:34:41
39 Jan Volar 1992 CZE 51 01:58:36 00:18:55 00:00:28 01:03:57 00:00:34 00:34:44
40 Philip Pertl 1998 AUT 65 01:58:47 00:18:58 00:00:26 01:03:55 00:00:23 00:35:08
41 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 68 01:59:09 00:19:18 00:00:36 01:05:08 00:00:26 00:33:43
42 Yegor Martynenko 1987 UKR 63 02:00:44 00:19:20 00:00:42 01:05:04 00:00:27 00:35:13
43 Ivan Ivanov 1989 UKR 52 02:01:12 00:18:33 00:00:35 01:05:57 00:00:28 00:35:41
44 Donald Hillebregt 1992 NED 60 02:01:35 00:18:18 00:00:33 01:02:40 00:00:31 00:39:35
45 Badr Siwane 1994 MAR 33 02:02:06 00:19:16 00:00:26 01:05:22 00:00:26 00:36:38
46 Radim Grebík 2001 CZE 70 02:02:31 00:18:35 00:00:29 01:08:33 00:00:24 00:34:33
47 Tomas Zikmund 1999 CZE 72 02:04:43 00:18:39 00:00:40 01:05:47 00:00:23 00:39:15
DNS Gustav Iden 1996 NOR 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mehdi Essadiq 1986 MAR 30 LAP 00:18:29 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kristian Blummenfelt 1994 NOR 4 DNF 00:18:49 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Morgan Pearson 1993 USA 8 DNF 00:18:07 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Casper Stornes 1997 NOR 9 DNF 00:17:48 00:00:31 01:03:07 00:00:28 00:00:00
DNF Eli Hemming 1995 USA 14 DNF 00:18:10 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ran Sagiv 1997 ISR 21 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kenji Nener 1993 JPN 27 DNF 00:17:23 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 28 DNF 00:17:53 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Márk Dévay 1996 HUN 31 DNF 00:17:22 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Constantine Doherty 1995 IRL 32 DNF 00:19:12 00:00:27 01:05:21 00:00:22 00:00:00
DNF Erwin Vanderplancke 1995 BEL 40 DNF 00:18:13 00:00:34 01:04:27 00:00:21 00:00:00
DNF Gaspar Riveros 1990 CHI 45 DNF 00:18:55 00:00:29 01:03:54 00:00:24 00:00:00
DNF Jorik Van Egdom 1995 NED 48 DNF 00:19:43 00:00:37 01:04:39 00:00:32 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 49 DNF 00:18:05 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Miguel Hidalgo 2000 BRA 50 DNF 00:18:04 00:00:34 01:06:23 00:00:27 00:00:00
DNF David Castro Fajardo 1993 ESP 61 DNF 00:18:30 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lars Holenweger 1998 SUI 66 DNF 00:17:35 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Federico Scarabino 1996 URU 69 DNF 00:19:15 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Alpar Nagy/HUN. Race referee: Bela Varga/HUN. Competition jury: Alpar Nagy/HUN, Antonio Fernandez/ESP, Antonin Bauer/CZE:
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike:40.8 km (connection+7 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature 19ºC, air temperature 17.4ºC. Wetsuits allowed