Results: 2020 Arzachena ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Cannigione, Arzachena, Italy • 10 Oct, 2020
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Flora Duffy 1987 BER 5 01:00:53 00:09:11 00:00:46 00:33:35 00:00:27 00:16:55
2 Beth Potter 1991 GBR 17 01:02:04 00:09:32 00:00:46 00:34:14 00:00:22 00:17:12
3 Verena Steinhauser 1994 ITA 8 01:02:07 00:09:29 00:00:50 00:34:11 00:00:27 00:17:12
4 Leonie Periault 1994 FRA 10 01:02:08 00:09:45 00:00:44 00:34:03 00:00:27 00:17:12
5 Angelica Olmo 1996 ITA 12 01:02:14 00:09:41 00:00:49 00:34:00 00:00:25 00:17:21
6 Katie Zaferes 1989 USA 1 01:02:18 00:09:23 00:00:49 00:34:20 00:00:25 00:17:24
7 Rachel Klamer 1990 NED 2 01:02:38 00:09:28 00:00:45 00:34:17 00:00:22 00:17:47
8 Lisa Tertsch 1998 GER 19 01:02:58 00:09:40 00:00:48 00:35:04 00:00:25 00:17:03
9 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 40 01:03:00 00:09:44 00:00:44 00:35:05 00:00:27 00:17:03
10 Mathilde Gautier 1995 FRA 32 01:03:21 00:09:31 00:00:50 00:35:12 00:00:25 00:17:26
11 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 33 01:03:22 00:09:47 00:00:42 00:35:05 00:00:23 00:17:28
12 Erika Ackerlund 1996 USA 22 01:03:26 00:09:29 00:00:48 00:35:16 00:00:25 00:17:31
13 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 15 01:03:34 00:09:26 00:00:48 00:35:19 00:00:26 00:17:37
14 Claire Michel 1988 BEL 4 01:03:38 00:09:40 00:00:49 00:35:04 00:00:25 00:17:43
15 Sif Bendix Madsen 2001 DEN 39 01:03:47 00:09:39 00:00:52 00:35:03 00:00:29 00:17:46
16 Ilaria Zane 1992 ITA 18 01:04:10 00:09:30 00:00:48 00:35:16 00:00:25 00:18:14
17 Valerie Barthelemy 1991 BEL 14 01:04:23 00:09:29 00:00:53 00:35:45 00:00:26 00:17:53
18 Michelle Flipo 1988 MEX 24 01:04:38 00:09:39 00:00:51 00:35:38 00:00:28 00:18:03
19 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 31 01:04:47 00:09:34 00:00:49 00:35:11 00:00:27 00:18:48
20 Sara Perez Sala 1988 ESP 20 01:04:55 00:09:24 00:00:49 00:35:55 00:00:31 00:18:18
21 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 7 01:05:01 00:09:27 00:00:52 00:35:14 00:00:28 00:19:02
22 Miriam Casillas García 1992 ESP 9 01:05:06 00:09:41 00:00:48 00:35:05 00:00:26 00:19:09
23 Kaidi Kivioja 1993 EST 23 01:05:12 00:10:14 00:00:54 00:35:00 00:00:28 00:18:37
24 Xisca Tous 1992 ESP 25 01:05:20 00:09:46 00:00:49 00:35:58 00:00:26 00:18:22
25 Ai Ueda 1983 JPN 6 01:05:39 00:10:11 00:00:48 00:36:31 00:00:26 00:17:45
26 Annika Koch 1999 GER 29 01:06:01 00:10:12 00:00:47 00:36:30 00:00:24 00:18:10
27 Julie Iemmolo 1999 FRA 41 01:06:13 00:10:03 00:00:51 00:35:14 00:00:27 00:19:41
28 Roksana Slupek 1999 POL 35 01:06:24 00:09:50 00:00:48 00:36:52 00:00:29 00:18:29
29 Carlotta Missaglia 1999 ITA 26 01:06:38 00:09:46 00:00:48 00:36:55 00:00:26 00:18:45
30 Shanae Williams 1998 RSA 36 01:06:42 00:09:39 00:01:00 00:37:15 00:00:32 00:18:19
31 Stine Dale 1998 NOR 38 01:06:52 00:10:14 00:00:52 00:35:04 00:00:32 00:20:13
32 Cecilia Perez 1991 MEX 16 01:07:21 00:09:44 00:00:48 00:38:35 00:00:26 00:17:52
33 Gillian Sanders 1981 RSA 21 01:08:20 00:09:46 00:00:51 00:38:29 00:00:28 00:18:49
34 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 37 01:08:24 00:09:43 00:00:54 00:36:55 00:00:28 00:20:28
35 Marta Lagownik 1995 POL 28 01:08:57 00:10:17 00:00:51 00:38:56 00:00:24 00:18:32
36 Edda Hannesdottir 1994 ISL 27 01:09:45 00:09:28 00:00:56 00:39:39 00:00:27 00:19:17
37 Magdalena Sudak 2000 POL 42 01:10:47 00:09:44 00:00:45 00:39:33 00:00:28 00:20:18
38 Jasmin Weber 1998 SUI 34 01:11:03 00:10:13 00:00:47 00:39:26 00:00:26 00:20:13
LAP Vanesa De La Torre 1995 MEX 30 LAP 00:09:58 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alice Betto 1987 ITA 3 DNF 00:09:28 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Daniel Martin/AUT. Head referee: Laura Patti/ITA. Competition jury: Daniel Martin/AUT, Antonio Fernandez/ESP,  Luigi Bianchi/ITA.
Distances: Swim 750 m (1 lap), bike.19.260 km (3 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.4ºC ,  air temperature 20ºC. Wetsuits allowed.