Results: 2019 Weihai ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Weihai, China • 21 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Joao Silva 1989 POR 2 01:54:47 00:17:56 00:01:01 01:04:41 00:00:24 00:30:45
2 Max Studer 1996 SUI 9 01:54:49 00:17:46 00:01:01 01:04:52 00:00:26 00:30:44
3 Grant Sheldon 1994 GBR 29 01:54:53 00:17:57 00:01:04 01:04:41 00:00:28 00:30:43
4 Kevin McDowell 1992 USA 8 01:55:04 00:17:32 00:01:00 01:05:07 00:00:27 00:30:58
5 Jonas Schomburg 1994 GER 1 01:55:21 00:17:25 00:01:00 01:05:13 00:00:25 00:31:18
6 Gábor Faldum 1988 HUN 35 01:55:23 00:17:39 00:01:01 01:05:00 00:00:28 00:31:15
7 Ran Sagiv 1997 ISR 14 01:55:27 00:17:36 00:01:10 01:04:54 00:00:29 00:31:18
8 Tamás Tóth 1989 HUN 27 01:55:33 00:17:45 00:01:03 01:04:53 00:00:32 00:31:20
9 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 28 01:55:36 00:18:04 00:01:05 01:04:34 00:00:29 00:31:24
10 Ryan Bailie 1990 AUS 5 01:55:53 00:17:28 00:01:06 01:05:06 00:00:27 00:31:46
11 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 7 01:55:54 00:18:01 00:01:03 01:04:35 00:00:26 00:31:49
12 Lasse Lührs 1996 GER 6 01:56:00 00:17:28 00:01:08 01:05:02 00:00:27 00:31:55
13 Jeremy Briand 1995 CAN 36 01:56:25 00:18:02 00:01:04 01:04:35 00:00:29 00:32:15
14 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 15 01:56:38 00:17:34 00:01:02 01:05:04 00:00:30 00:32:28
15 Alessandro Fabian 1988 ITA 4 01:56:41 00:17:29 00:01:02 01:05:08 00:00:26 00:32:36
16 Gregor Payet 1995 LUX 22 01:57:03 00:17:45 00:01:03 01:04:53 00:00:29 00:32:53
17 Márk Dévay 1996 HUN 17 01:57:21 00:17:22 00:01:03 01:05:17 00:00:26 00:33:13
18 Collin Chartier 1993 USA 19 01:57:28 00:17:48 00:01:02 01:04:49 00:00:29 00:33:20
19 Ren Sato 1995 JPN 21 01:57:35 00:17:32 00:01:03 01:05:07 00:00:31 00:33:22
20 Adrien Briffod 1994 SUI 12 01:57:42 00:18:02 00:01:02 01:04:34 00:00:24 00:33:40
21 Makoto Odakura 1993 JPN 24 01:57:45 00:17:26 00:01:04 01:06:48 00:00:27 00:32:00
22 Max Stapley 1999 ITU 38 01:58:02 00:17:25 00:01:03 01:05:13 00:00:29 00:33:52
23 Roee Zuaretz 1994 ISR 37 01:58:38 00:17:32 00:00:57 01:05:13 00:00:32 00:34:24
24 Donald Hillebregt 1992 NED 42 01:58:45 00:17:33 00:01:05 01:05:02 00:00:31 00:34:34
25 Shachar Sagiv 1994 ISR 3 01:58:57 00:17:20 00:01:01 01:05:18 00:00:25 00:34:53
26 Delian Stateff 1994 ITA 16 02:00:08 00:17:51 00:01:04 01:04:45 00:00:24 00:36:04
27 Yuki Abe 1993 JPN 34 02:00:16 00:17:35 00:01:05 01:05:01 00:00:28 00:36:07
28 Russell White 1992 IRL 20 02:01:05 00:17:50 00:01:13 01:07:37 00:00:28 00:33:57
29 Henrik Goesch 1994 FIN 33 02:01:14 00:17:54 00:01:09 01:07:38 00:00:28 00:34:05
30 Badr Siwane 1994 MAR 18 02:01:19 00:18:03 00:01:02 01:07:35 00:00:26 00:34:13
31 Walter Schafer 1991 USA 40 02:01:28 00:18:38 00:01:04 01:08:21 00:00:27 00:32:58
32 Martin Demuth 1995 AUT 43 02:01:32 00:17:35 00:01:02 01:08:02 00:00:25 00:34:28
33 Grigory Antipov 1999 RUS 46 02:01:49 00:17:34 00:01:03 01:08:39 00:00:25 00:34:08
34 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 31 02:02:17 00:17:26 00:01:06 01:08:08 00:00:28 00:35:09
35 Fabian Reuter 1993 GER 45 02:02:55 00:18:02 00:01:07 01:08:54 00:00:28 00:34:24
36 Federico Scarabino 1996 URU 44 02:03:21 00:18:03 00:01:05 01:08:56 00:00:32 00:34:45
37 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 25 02:04:16 00:17:44 00:01:00 01:09:20 00:00:28 00:35:44
38 Kacper Stepniak 1994 POL 41 02:06:57 00:17:34 00:01:07 01:09:21 00:00:29 00:38:26
39 Yujia Tong 1998 CHN 47 02:13:58 00:18:14 00:01:08 01:16:28 00:00:30 00:37:38
DNS Seth Rider 1997 USA 11 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ziyuan Guo 1999 CHN 49 LAP 00:18:06 00:01:13 01:16:35 00:00:00 00:00:00
LAP Jinkai Zhang 1998 CHN 50 LAP 00:17:52 00:01:14 01:16:48 00:00:18 00:00:00
DNF Matthew Sharpe 1991 CAN 10 DNF 00:17:27 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mehdi Essadiq 1986 MAR 23 DNF 00:17:59 00:01:09 01:08:55 00:00:33 00:00:00
DNF Jan Celustka 1982 CZE 26 DNF 00:17:59 00:01:05 01:07:36 00:00:27 00:00:00
DNF Amitai Yonah 1994 ISR 30 DNF 00:18:30 00:01:07 01:08:26 00:00:26 00:00:00
DNF Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 32 DNF 00:17:31 00:01:01 01:17:22 00:00:18 00:00:00
DNF Ryotaro Otani 1990 JPN 39 DNF 00:18:26 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Adele Cheah/MAS. Head referee: Xidong Zhu/CHN. Competition jury: Adele Cheah/MAS, Antonio Fernandez/ESP, Xioran Chen/CHN.
Distances: Swim 1.5km (2 laps); Bike 40.2 km (6 laps); Run 10km (4 laps+570m)
Water temperature 23.1ºC. Air temperature 19ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #37 Zuaretz/ISR served a 15 seconds time penaty at the run penalty box.