Results: 2019 Tabor ETU Triathlon Junior European Cup | Junior Men
Tabor, Czech Republic • 04 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 5 00:57:30 00:10:04 00:01:14 00:31:58 00:00:35 00:13:37
2 Radim Grebík 2001 CZE 1 00:57:37 00:10:18 00:01:13 00:31:47 00:00:35 00:13:41
3 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 3 00:57:44 00:10:07 00:01:16 00:31:54 00:00:32 00:13:53
4 Baptiste Passemard 2001 FRA 10 00:58:01 00:10:19 00:01:04 00:31:53 00:00:32 00:14:11
5 Zsombor Dévay 2000 HUN 2 00:58:29 00:10:07 00:01:16 00:31:52 00:00:34 00:14:37
6 Paul Lebois 2001 FRA 16 00:58:46 00:10:18 00:01:09 00:31:51 00:00:32 00:14:54
7 Denis Kolobrodov 2001 RUS 11 00:58:50 00:10:01 00:01:15 00:32:02 00:00:32 00:14:58
8 Gergely Kiss 2001 HUN 7 01:00:00 00:10:00 00:01:15 00:33:20 00:00:33 00:14:51
9 Daniil Kondrashov 2000 RUS 4 01:00:08 00:10:41 00:01:08 00:32:46 00:00:37 00:14:54
10 Stef Corthouts 2001 BEL 9 01:00:09 00:10:53 00:01:18 00:32:18 00:00:37 00:15:01
11 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 31 01:00:12 00:10:19 00:01:11 00:33:00 00:00:38 00:15:02
12 Lukáš Juránek 2002 CZE 19 01:00:16 00:10:55 00:01:11 00:32:28 00:00:36 00:15:05
13 Lucas Sonderegger 2000 FRA 23 01:00:39 00:10:26 00:01:14 00:32:59 00:00:35 00:15:24
14 Tomas Kriz 2000 CZE 14 01:00:42 00:10:31 00:01:15 00:32:45 00:00:37 00:15:32
15 Filip Tlamka 2002 CZE 27 01:00:44 00:10:24 00:01:10 00:33:09 00:00:36 00:15:23
16 Filip Michalek 2001 CZE 44 01:00:50 00:10:20 00:01:17 00:32:55 00:00:36 00:15:40
17 Simon Brissaud 2002 FRA 36 01:00:51 00:10:34 00:01:17 00:32:45 00:00:40 00:15:32
18 Alessandro Ciani 2002 ITA 56 01:00:53 00:11:04 00:01:13 00:32:19 00:00:35 00:15:40
19 Jan Skrjanc 2001 SLO 15 01:00:56 00:10:32 00:01:14 00:32:46 00:00:34 00:15:49
20 Vince Van De Poel 2001 BEL 38 01:01:07 00:10:55 00:01:13 00:32:32 00:00:40 00:15:46
21 Luca Bruni 2001 ITA 12 01:01:12 00:10:41 00:01:14 00:32:43 00:00:35 00:15:58
22 Luis Steiert 2002 GER 49 01:01:21 00:10:53 00:01:13 00:32:27 00:00:37 00:16:11
23 Simon Den Braber 2001 NED 55 01:01:29 00:10:55 00:01:21 00:32:12 00:00:36 00:16:23
24 Robbe De Dobbelaere 2000 BEL 40 01:01:35 00:10:39 00:01:17 00:32:34 00:00:34 00:16:29
25 Máté Jankov 2000 HUN 54 01:01:51 00:10:37 00:01:17 00:32:45 00:00:40 00:16:31
26 Thomas Verstraeten 2002 BEL 8 01:02:02 00:11:16 00:01:16 00:32:03 00:00:35 00:16:50
27 Merten Breye 2000 BEL 20 01:02:09 00:11:07 00:01:22 00:32:08 00:00:40 00:16:49
28 Tsz Ho Li 2001 HKG 6 01:02:11 00:10:49 00:01:11 00:33:45 00:00:35 00:15:49
29 Péter Molnár 2002 HUN 17 01:02:16 00:10:08 00:01:17 00:33:07 00:00:41 00:17:00
30 Vaclav Bednarský 2001 CZE 58 01:02:34 00:11:39 00:01:12 00:33:40 00:00:36 00:15:25
31 Milan Leys 2001 BEL 47 01:02:50 00:10:38 00:01:26 00:33:55 00:00:39 00:16:09
32 Robert Kostlan 2003 CZE 22 01:02:55 00:11:06 00:01:15 00:34:09 00:00:33 00:15:50
33 Raphael Thomas Armour-Lazzari 2000 TAH 46 01:03:01 00:10:48 00:01:17 00:34:31 00:00:38 00:15:45
34 Jasper De Ceuster 2003 BEL 29 01:03:07 00:10:59 00:01:23 00:32:17 00:00:38 00:17:48
35 Omer Mesilati 2001 ISR 30 01:03:39 00:10:19 00:01:17 00:34:24 00:00:37 00:16:59
36 Matej Marek 2002 CZE 53 01:03:41 00:10:36 00:01:18 00:32:48 00:00:41 00:18:17
37 Assaf Ron 2002 ISR 28 01:03:41 00:11:10 00:01:18 00:34:33 00:00:34 00:16:04
38 Jakub Marek 2003 CZE 48 01:03:47 00:10:51 00:01:13 00:34:30 00:00:38 00:16:33
39 Adam Ulbricht 2002 SVK 52 01:04:08 00:11:01 00:01:14 00:34:16 00:00:35 00:17:00
40 Lukas Molnar 2001 SUI 21 01:04:20 00:11:01 00:01:15 00:34:16 00:00:38 00:17:09
41 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 51 01:04:25 00:11:02 00:01:15 00:34:19 00:00:35 00:17:12
42 Guglielmo Gilardi 2002 ITA 26 01:04:26 00:11:38 00:01:12 00:34:47 00:00:36 00:16:11
43 Soma Debiec 2001 HUN 33 01:04:30 00:10:57 00:01:21 00:34:17 00:00:38 00:17:15
44 Peter Rojtas 2002 SVK 57 01:05:09 00:10:58 00:01:22 00:34:15 00:00:37 00:17:55
45 Krystof Pasler 2003 CZE 42 01:05:09 00:10:35 00:01:16 00:35:39 00:00:39 00:16:58
46 David Pluhar 2003 CZE 50 01:06:41 00:11:43 00:01:18 00:35:24 00:00:39 00:17:35
47 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 39 01:07:53 00:10:43 00:01:15 00:35:13 00:00:36 00:20:04
48 Louis Guegan 2001 FRA 60 01:09:09 00:12:21 00:01:34 00:38:02 00:00:47 00:16:24
DNF Csongor Oláh 2001 HUN 24 DNF 00:10:42 00:01:17 00:37:06 00:00:32 00:00:00
DNF Paul Schönberger 2001 GER 32 DNF 00:10:46 00:01:22 00:34:23 00:00:39 00:00:00
DNF Dmitriy Zakharov 2000 RUS 35 DNF 00:10:23 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Arthon Valcke 2000 BEL 41 DNF 00:11:35 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maxime Joubaud 2001 FRA 45 DNF 00:11:59 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jakub Marek 2002 CZE 59 DNF 00:10:19 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Noel Remy/BEL. Head referee Marian Czina/SVK. Competition Jury: Noel Remy/BEL, Maryia Terkovskata/BLR, Petr Neumann/CZE
Distances: Swim 750 m (1 lap) Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature 23.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #17 MOlnar/HUN served a 10 seconds penalty during the rung segment