Results: 2019 New Plymouth ITU Triathlon World Cup | Elite Men
New Plymouth, New Zealand • 31 Mar, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luke Willian 1996 AUS 7 00:56:04 00:09:45 00:00:24 00:31:00 00:00:22 00:14:31
2 Justus Nieschlag 1992 GER 17 00:56:10 00:09:45 00:00:21 00:31:03 00:00:23 00:14:36
3 Sam Ward 1994 NZL 2 00:56:10 00:09:47 00:00:25 00:30:59 00:00:24 00:14:33
4 Hayden Wilde 1997 NZL 11 00:56:15 00:09:49 00:00:20 00:30:57 00:00:21 00:14:46
5 Javier Gomez Noya 1983 ESP 28 00:56:17 00:09:57 00:00:22 00:30:50 00:00:28 00:14:38
6 Valentin Wernz 1995 GER 21 00:56:24 00:09:49 00:00:21 00:30:58 00:00:19 00:14:55
7 Andrea Salvisberg 1989 SUI 31 00:56:28 00:09:39 00:00:21 00:31:10 00:00:22 00:14:53
8 Brandon Copeland 1996 AUS 8 00:56:28 00:09:50 00:00:21 00:31:02 00:00:23 00:14:50
9 Ryan Sissons 1988 NZL 26 00:56:29 00:10:08 00:00:20 00:30:44 00:00:24 00:14:51
10 Stefan Zachäus 1990 LUX 29 00:56:36 00:09:49 00:00:22 00:30:57 00:00:23 00:15:02
11 Delian Stateff 1994 ITA 16 00:56:38 00:09:47 00:00:22 00:31:01 00:00:24 00:15:01
12 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 5 00:56:51 00:09:51 00:00:22 00:30:59 00:00:23 00:15:14
13 Felipe Barraza 1991 CHI 47 00:56:53 00:09:48 00:00:23 00:31:00 00:00:22 00:15:18
14 Richard Varga 1989 SVK 10 00:56:55 00:09:33 00:00:22 00:31:15 00:00:24 00:15:18
15 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 27 00:56:58 00:09:34 00:00:19 00:31:17 00:00:23 00:15:22
16 Ryan Fisher 1991 AUS 57 00:57:00 00:09:58 00:00:24 00:30:49 00:00:21 00:15:25
17 Tony Smoragiewicz 1994 USA 14 00:57:00 00:10:11 00:00:20 00:31:11 00:00:26 00:14:49
18 Matthew McElroy 1992 USA 12 00:57:04 00:10:09 00:00:21 00:31:12 00:00:23 00:14:58
19 Russell White 1992 IRL 20 00:57:09 00:09:33 00:00:23 00:31:11 00:00:21 00:15:39
20 Tayler Reid 1996 NZL 19 00:57:26 00:09:35 00:00:22 00:31:11 00:00:22 00:15:55
21 Davide Uccellari 1991 ITA 25 00:57:29 00:09:59 00:00:21 00:31:18 00:00:22 00:15:27
22 Ran Sagiv 1997 ISR 42 00:57:38 00:10:01 00:00:21 00:31:21 00:00:24 00:15:29
23 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 3 00:57:47 00:10:07 00:00:19 00:31:18 00:00:26 00:15:35
24 Noah Servais 1997 BEL 56 00:57:49 00:10:09 00:00:21 00:31:12 00:00:23 00:15:42
25 Bob Haller 1993 LUX 37 00:57:50 00:09:54 00:00:23 00:31:26 00:00:23 00:15:43
26 Felix Duchampt 1989 ITU 15 00:58:08 00:10:11 00:00:20 00:31:56 00:00:23 00:15:16
27 Matthew Sharpe 1991 CAN 9 00:58:11 00:09:48 00:00:21 00:32:16 00:00:22 00:15:23
28 Max Studer 1996 SUI 24 00:58:26 00:10:12 00:00:23 00:31:10 00:00:27 00:16:12
29 Jason West 1993 USA 23 00:58:31 00:10:11 00:00:22 00:31:51 00:00:25 00:15:39
30 Trent Dodds 1999 NZL 65 00:58:36 00:10:13 00:00:23 00:31:31 00:00:22 00:16:05
31 Kauê Willy 1996 BRA 46 00:58:37 00:10:11 00:00:25 00:31:32 00:00:26 00:16:01
32 Kyle Smith 1997 NZL 40 00:58:49 00:09:57 00:00:19 00:31:29 00:00:21 00:16:42
33 Donald Hillebregt 1992 NED 64 00:58:53 00:09:57 00:00:20 00:31:27 00:00:29 00:16:37
34 Oscar Coggins 1999 HKG 36 00:58:56 00:10:12 00:00:24 00:31:32 00:00:26 00:16:19
35 Benjamin Shaw 1991 IRL 35 00:58:57 00:09:38 00:00:21 00:31:16 00:00:27 00:17:13
36 Morgan Pearson 1993 USA 18 00:59:03 00:09:48 00:00:26 00:32:55 00:00:26 00:15:26
37 Callum McClusky 1998 AUS 44 00:59:05 00:10:09 00:00:21 00:32:55 00:00:23 00:15:14
38 Wian Sullwald 1993 RSA 38 00:59:07 00:09:44 00:00:22 00:33:14 00:00:25 00:15:21
39 Gaspar Riveros 1990 CHI 58 00:59:19 00:10:06 00:00:21 00:32:01 00:00:26 00:16:23
40 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 34 00:59:27 00:09:57 00:00:22 00:33:08 00:00:25 00:15:33
41 Kenji Nener 1993 JPN 55 00:59:27 00:09:58 00:00:20 00:33:40 00:00:23 00:15:04
42 Roee Zuaretz 1994 ISR 52 00:59:40 00:10:07 00:00:23 00:32:58 00:00:24 00:15:47
43 Jan Celustka 1982 CZE 51 00:59:46 00:10:02 00:00:21 00:33:00 00:00:22 00:15:58
44 Nathan Grayel 1995 FRA 45 00:59:50 00:10:20 00:00:20 00:31:48 00:00:25 00:16:56
45 Ryan Bailie 1990 AUS 6 00:59:59 00:10:14 00:00:24 00:31:50 00:00:26 00:17:03
46 Constantine Doherty 1995 IRL 22 01:00:15 00:10:19 00:00:20 00:32:44 00:00:23 00:16:27
47 Frantisek Linduska 1994 CZE 33 01:00:23 00:09:52 00:00:23 00:33:11 00:00:26 00:16:29
48 Henrik Goesch 1994 FIN 50 01:00:28 00:10:16 00:00:23 00:32:46 00:00:28 00:16:33
49 Takumi Hojo 1996 JPN 32 01:00:30 00:10:00 00:00:21 00:33:07 00:00:26 00:16:34
50 Ji Hwan Kim 1990 KOR 53 01:01:27 00:09:55 00:00:22 00:33:10 00:00:25 00:17:32
51 Matheus Diniz 1990 BRA 61 01:01:47 00:10:10 00:00:25 00:34:16 00:00:25 00:16:29
52 Oliver Gorges 1998 LUX 62 01:01:50 00:10:10 00:00:25 00:34:19 00:00:22 00:16:34
53 Tuan Chun Chang 1994 TPE 59 01:01:56 00:10:12 00:00:22 00:34:18 00:00:28 00:16:34
54 Amitai Yonah 1994 ISR 48 01:02:03 00:10:47 00:00:23 00:35:34 00:00:25 00:14:51
55 Mingxu Li 1998 CHN 60 01:03:49 00:10:10 00:00:25 00:35:41 00:00:24 00:17:07
56 Chi Zhang 2000 CHN 67 01:04:54 00:09:53 00:00:23 00:36:03 00:00:31 00:18:03
DNS Chen Liu 1992 CHN 66 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gregor Payet 1995 LUX 54 DNF 00:10:05 00:00:21 00:31:16 00:00:24 00:00:00
DNF Genta Uchida 1997 JPN 43 DNF 00:10:12 00:00:21 00:35:43 00:00:24 00:00:00
DNF Tyler Mislawchuk 1994 CAN 1 DNF 00:09:45 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Trent Thorpe 1996 NZL 39 DNF 00:10:05 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexis Lepage 1994 CAN 30 DNF 00:09:50 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Breinlinger 1994 GER 49 DNF 00:09:45 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Menno Koolhaas 1995 NED 63 DNF 00:10:16 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eli Hemming 1995 USA 4 DNF 00:09:49 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gregory Barnaby 1991 ITA 41 DNF 00:10:12 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Head Referee: Claire Hannan/NZL. Competition Jury Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Graham Perks/NZL
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 20.7ºC. Air Temperature 22.8ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #18 Pearson/USA served 2 x 10 seconds penalties during the run segment.