Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | Junior Women
Lausanne, Switzerland • 30 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 3 01:00:41 00:10:13 00:00:38 00:31:53 00:00:27 00:17:32
2 Costanza Arpinelli 2000 ITA 59 01:00:42 00:10:24 00:00:44 00:31:36 00:00:28 00:17:32
3 Jessica Fullagar 2000 FRA 14 01:00:53 00:10:09 00:00:38 00:31:54 00:00:28 00:17:46
4 Hannah Knighton 2000 NZL 1 01:01:26 00:10:13 00:00:40 00:31:51 00:00:29 00:18:16
5 Erin Wallace 2000 GBR 22 01:01:47 00:10:04 00:00:40 00:31:59 00:00:28 00:18:37
6 Chisato Nakajima 2003 JPN 41 01:01:49 00:10:23 00:00:40 00:32:20 00:00:28 00:17:59
7 Nora Gmür 2001 SUI 32 01:01:54 00:10:08 00:00:39 00:31:55 00:00:28 00:18:45
8 Anja Weber 2001 SUI 38 01:01:58 00:10:00 00:00:43 00:31:58 00:00:26 00:18:51
9 Gillian Cridge 2001 USA 28 01:01:59 00:10:06 00:00:48 00:31:49 00:00:32 00:18:46
10 Brea Roderick 2002 NZL 31 01:02:01 00:10:13 00:00:39 00:31:51 00:00:25 00:18:54
11 Katharina Möller 2001 GER 54 01:02:03 00:10:26 00:00:42 00:32:14 00:00:25 00:18:17
12 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 70 01:02:05 00:10:02 00:00:43 00:32:37 00:00:29 00:18:15
13 Bailee Brown 2000 HKG 2 01:02:14 00:10:13 00:00:40 00:31:49 00:00:28 00:19:05
14 Barbara De Koning 2002 NED 60 01:02:22 00:10:03 00:00:41 00:31:59 00:00:26 00:19:14
15 Magdalena Früh 2000 AUT 10 01:02:32 00:10:41 00:00:41 00:32:00 00:00:30 00:18:42
16 Cathia Schär 2001 SUI 39 01:02:39 00:10:41 00:00:41 00:32:05 00:00:24 00:18:50
17 Franca Henseleit 2002 GER 47 01:02:45 00:10:11 00:00:43 00:31:48 00:00:26 00:19:40
18 Laura Duran Morote 2000 ESP 44 01:02:55 00:10:26 00:00:44 00:32:13 00:00:29 00:19:04
19 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 27 01:03:01 00:10:11 00:00:42 00:32:30 00:00:30 00:19:09
20 Charlotte Derbyshire 2001 AUS 15 01:03:07 00:10:29 00:00:42 00:32:12 00:00:37 00:19:08
21 Gayeon Park 2003 KOR 42 01:03:10 00:10:17 00:00:48 00:32:19 00:00:26 00:19:21
22 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 11 01:03:10 00:10:26 00:00:42 00:32:15 00:00:28 00:19:21
23 Julia Sanecka 2001 POL 52 01:03:14 00:10:15 00:00:39 00:32:28 00:00:31 00:19:22
24 Sophia Green 2000 GBR 64 01:03:16 00:10:03 00:00:44 00:31:56 00:00:30 00:20:06
25 Nanami Nakayama 2000 JPN 6 01:03:19 00:10:18 00:00:43 00:32:23 00:00:30 00:19:27
26 Pia Totschnig 2000 AUT 30 01:03:25 00:10:41 00:00:42 00:31:59 00:00:31 00:19:33
27 Magdalena Sudak 2000 POL 45 01:03:32 00:10:13 00:00:43 00:32:27 00:00:31 00:19:40
28 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 18 01:03:44 00:10:06 00:00:41 00:32:07 00:00:32 00:20:19
29 Solji Om 2000 KOR 17 01:03:53 00:10:25 00:00:43 00:32:16 00:00:33 00:19:59
30 Josseline Michelle Yuqui Peralta 2002 ECU 19 01:03:56 00:10:48 00:00:43 00:33:17 00:00:27 00:18:43
31 Selina Klamt 2001 GER 35 01:03:57 00:10:16 00:00:42 00:32:26 00:00:30 00:20:04
32 Kira Gupta-Baltazar 2002 CAN 8 01:04:14 00:10:00 00:00:40 00:32:03 00:00:28 00:21:04
33 Liberty Ricca 2001 USA 53 01:04:25 00:10:19 00:00:43 00:33:13 00:00:30 00:19:42
34 Paula Vega 2002 ECU 4 01:04:30 00:10:10 00:00:40 00:33:25 00:00:30 00:19:47
35 Luna De Bruin 2003 NED 65 01:04:36 00:10:52 00:00:40 00:33:15 00:00:31 00:19:19
36 Colette Reimer 2001 CAN 16 01:04:38 00:10:51 00:00:43 00:33:13 00:00:26 00:19:27
37 Gabrielle Lemes 2002 BRA 43 01:04:43 00:11:07 00:00:44 00:33:49 00:00:27 00:18:38
38 Maeve Gallagher 2001 IRL 26 01:04:56 00:11:01 00:00:44 00:33:54 00:00:28 00:18:51
39 Zuzana Michalickova 2002 SVK 61 01:04:59 00:10:25 00:00:42 00:33:42 00:00:27 00:19:45
40 Nikolett Ferenczi 2001 HUN 51 01:05:04 00:10:34 00:00:45 00:33:28 00:00:32 00:19:47
41 Ida Lucia Burrows 2001 SWE 37 01:05:43 00:10:50 00:00:44 00:33:14 00:00:31 00:20:27
42 Maria Tomé 2001 POR 29 01:05:45 00:10:28 00:00:47 00:33:33 00:00:31 00:20:28
43 Giovanna Lacerda 2002 BRA 50 01:05:48 00:10:15 00:00:43 00:34:42 00:00:28 00:19:43
44 Meiyi Lu 2002 CHN 49 01:06:01 00:10:31 00:00:55 00:34:14 00:00:30 00:19:53
45 Irina Zhuldybina 2001 RUS 66 01:06:03 00:10:06 00:00:42 00:34:00 00:00:30 00:20:47
46 Tereza Svobodova 2000 CZE 63 01:06:17 00:10:52 00:00:45 00:34:54 00:00:33 00:19:15
47 Frida Nöu 2001 SWE 57 01:06:52 00:10:04 00:00:46 00:33:24 00:00:32 00:22:07
48 Alexandrine Coursol 2001 CAN 5 01:06:52 00:10:33 00:00:46 00:34:48 00:00:28 00:20:19
49 Camila Romero Taveras 2000 DOM 20 01:06:55 00:10:50 00:00:44 00:34:57 00:00:37 00:19:47
50 Mariana Vargem 2001 POR 21 01:07:06 00:10:48 00:00:40 00:36:21 00:00:34 00:18:44
51 Xinyu Lin 2002 CHN 68 01:07:15 00:10:06 00:00:55 00:35:32 00:00:29 00:20:15
52 Anahi Alvarez Corral 2001 MEX 24 01:07:59 00:10:48 00:00:41 00:35:33 00:00:31 00:20:28
53 Emily Jamgotchian 2000 AUS 33 01:09:00 00:10:48 00:00:42 00:36:33 00:00:29 00:00:00
54 Daniela Leitāne 2000 LAT 48 01:09:07 00:12:21 00:00:41 00:35:00 00:00:29 00:20:37
55 Emma Ada Middleditch 2002 SGP 67 01:10:06 00:12:23 00:00:46 00:37:26 00:00:32 00:19:02
56 Naomi Espinoza Guablocho 2002 PER 56 01:10:15 00:10:48 00:00:43 00:37:35 00:00:33 00:20:38
57 Ella Doherty 2002 IRL 62 01:10:35 00:10:44 00:00:42 00:36:16 00:00:26 00:22:28
58 Jung Won Lee 2001 KOR 40 01:11:13 00:11:07 00:00:44 00:37:15 00:00:35 00:21:34
59 Andie Kuipers 2002 ZIM 69 01:11:20 00:11:06 00:00:45 00:37:15 00:00:35 00:21:41
60 Carmen Medina Porcile 2000 CHI 58 01:12:58 00:10:44 00:00:46 00:37:35 00:00:35 00:23:19
LAP Louisa Marie Middleditch 2000 SGP 71 LAP 00:13:32 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gabriela Ribeiro 2000 POR 7 DNF 00:10:01 00:00:41 00:33:34 00:00:30 00:00:00
DNF Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 9 DNF 00:10:27 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Amber Schlebusch 2001 RSA 12 DNF 00:10:48 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alevtina Stetsenko 2001 RUS 23 DNF 00:10:51 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ellie Hoitink 2000 AUS 25 DNF 00:10:29 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eva Daniels 2001 LUX 34 DNF 00:10:24 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cade Wright 2003 HKG 36 DNF 00:11:09 00:00:40 00:36:00 00:00:33 00:00:00
DNF Aimee Roux 2003 RSA 46 DNF 00:10:49 00:00:50 00:39:22 00:00:32 00:00:00
DNF Josefina Pilar Flores Clemo 2002 CHI 55 DNF 00:10:47 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Michael Kurth/SUI. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition jury: Michael Kurth/SUI, Barry Siff/USA, Pascal Salamin/SUI.
Distances: Swim 750 m (1 lap),  Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 22º C Wetsuits not allowed
Athletes #49 Lu/CHN, #68 Lin/CHN and #71 Middletich/SGP served a 10 seconds penalty at T1. Athlete #42 Park/KOR served a 10 seconds penalty during the run segment.