Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 5 01:50:20 00:18:52 00:00:40 00:58:08 00:00:28 00:32:12
2 Csongor Lehmann 1999 HUN 15 01:50:36 00:18:09 00:00:36 00:58:54 00:00:25 00:32:32
3 Ran Sagiv 1997 ISR 17 01:50:50 00:18:53 00:00:40 00:58:07 00:00:34 00:32:36
4 Vasco Vilaca 1999 POR 16 01:51:07 00:18:52 00:00:35 00:58:12 00:00:25 00:33:03
5 Brandon Copeland 1996 AUS 1 01:51:12 00:18:26 00:00:34 00:58:40 00:00:27 00:33:05
6 Diego Moya 1998 CHI 8 01:51:28 00:18:12 00:00:39 00:58:48 00:00:26 00:33:23
7 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 43 01:51:38 00:18:10 00:00:38 00:58:52 00:00:28 00:33:30
8 Ben Dijkstra 1998 GBR 19 01:51:44 00:18:46 00:00:40 00:59:55 00:00:27 00:31:56
9 Matthew Hauser 1998 AUS 3 01:51:52 00:18:05 00:00:36 00:58:59 00:00:41 00:33:31
10 Simon Westermann 1998 SUI 47 01:51:57 00:18:06 00:00:38 00:58:56 00:00:25 00:33:52
11 Kyle Smith 1997 NZL 22 01:52:00 00:18:10 00:00:37 00:58:51 00:00:23 00:33:59
12 Seth Rider 1997 USA 4 01:52:13 00:18:03 00:00:38 00:58:58 00:00:25 00:34:09
13 Jannik Schaufler 1997 GER 28 01:52:55 00:18:28 00:00:38 00:58:34 00:00:26 00:34:49
14 Maxime Fluri 1999 SUI 54 01:52:57 00:18:45 00:00:37 00:58:17 00:00:25 00:34:53
15 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 35 01:53:05 00:18:12 00:00:40 00:58:48 00:00:27 00:34:58
16 Fabian Meeusen 1998 SUI 57 01:53:27 00:18:04 00:00:40 00:58:55 00:00:29 00:35:19
17 Harry Leleu 1996 GBR 48 01:53:31 00:18:48 00:00:39 00:59:54 00:00:23 00:33:47
18 Matthew Roberts 1996 AUS 12 01:53:42 00:18:05 00:00:38 00:58:56 00:00:26 00:35:37
19 Gabriel Sandör 1996 SWE 10 01:53:46 00:19:12 00:00:37 00:59:32 00:00:28 00:33:57
20 Kauê Willy 1996 BRA 14 01:53:50 00:18:08 00:00:38 00:58:54 00:00:26 00:35:44
21 Darr Smith 1998 USA 34 01:54:01 00:18:08 00:00:40 01:00:16 00:00:27 00:34:30
22 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 18 01:54:21 00:18:06 00:00:37 00:58:58 00:00:29 00:36:11
23 Tayler Reid 1996 NZL 2 01:54:31 00:18:02 00:00:38 00:58:58 00:00:22 00:36:31
24 Bence Lehmann 1997 HUN 30 01:55:05 00:18:14 00:00:38 01:00:29 00:00:25 00:35:19
25 Temirlan Temirov 1996 KAZ 21 01:55:22 00:18:50 00:00:40 00:59:52 00:00:29 00:35:31
26 Anton Ponomarev 1997 RUS 55 01:55:30 00:18:14 00:00:38 00:58:50 00:00:28 00:37:20
27 Arnaud Mengal 1997 BEL 37 01:55:35 00:19:22 00:00:38 01:00:34 00:00:30 00:34:31
28 James Teagle 1996 GBR 26 01:55:45 00:18:54 00:00:40 00:59:49 00:00:30 00:35:52
29 Luke Burns 1998 AUS 24 01:55:55 00:19:16 00:00:36 01:00:25 00:00:29 00:35:09
30 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 9 01:56:08 00:18:09 00:00:38 00:58:54 00:00:31 00:37:56
31 Austin Hindman 1998 USA 31 01:56:12 00:18:12 00:00:40 00:58:54 00:00:43 00:37:43
32 Tomas Zikmund 1999 CZE 58 01:56:46 00:18:09 00:00:41 00:59:54 00:00:31 00:37:31
33 Ben De La Porte 1999 RSA 27 01:56:52 00:18:51 00:00:40 00:59:51 00:00:26 00:37:04
34 Idan Apsimon 1997 ISR 50 01:57:04 00:18:16 00:00:39 01:00:27 00:00:25 00:37:17
35 Shing Him Yu 1999 HKG 45 01:57:08 00:18:52 00:00:40 00:59:48 00:00:27 00:37:21
36 Dylan Nortje 1997 RSA 36 01:57:16 00:18:20 00:00:40 01:00:24 00:00:27 00:37:25
37 James Tan 1997 HKG 39 01:57:32 00:18:07 00:00:40 01:00:35 00:00:27 00:37:43
38 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 6 01:57:37 00:18:55 00:00:39 01:01:00 00:00:30 00:36:33
39 Max Stapley 1999 ITU 32 01:58:00 00:18:06 00:00:42 00:58:52 00:00:28 00:39:52
40 Georgiy Klimenko 1999 RUS 64 01:58:43 00:18:50 00:00:41 00:59:51 00:00:28 00:38:53
41 Koki Yamamoto 1996 JPN 25 01:58:50 00:18:08 00:00:38 00:58:55 00:00:30 00:40:39
42 Semen Pivovarov 1997 KAZ 46 01:59:41 00:18:57 00:00:38 01:00:59 00:00:34 00:38:33
43 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 49 01:59:48 00:18:52 00:00:38 00:59:52 00:00:25 00:40:01
44 Thibaud Decurnex 1998 SUI 53 02:00:26 00:19:21 00:00:39 01:00:34 00:00:25 00:39:27
45 Callum McClusky 1998 AUS 11 02:01:17 00:19:18 00:00:44 01:04:27 00:00:28 00:36:20
46 Federico Scarabino 1996 URU 44 02:01:50 00:19:19 00:00:40 01:00:34 00:00:27 00:40:50
47 Bogdan Kovalenko 1998 RUS 62 02:01:54 00:18:46 00:00:45 01:01:04 00:00:32 00:40:47
48 Pierre Moraz 1999 SUI 59 02:04:14 00:19:26 00:00:40 01:04:24 00:00:33 00:39:11
49 Timi Malinen 1999 FIN 61 02:05:16 00:19:20 00:00:43 01:05:21 00:00:39 00:39:13
LAP Oliver Gorges 1998 LUX 20 LAP 00:18:59 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Meirlan Iskakov 1997 KAZ 29 LAP 00:18:55 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Herculaas Cronje 1996 RSA 63 LAP 00:21:47 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Charles Paquet 1997 CAN 7 DNF 00:18:13 00:00:37 01:00:31 00:00:00 00:00:00
DNF Tsz To Wong 1998 HKG 33 DNF 00:21:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthew Greer 1998 RSA 40 DNF 00:19:21 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Johannes Vogel 1996 GER 41 DNF 00:18:51 00:00:38 00:58:17 00:00:33 00:00:00
DNF Endre Espedal 1998 NOR 51 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lars Holenweger 1998 SUI 56 DNF 00:18:11 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Grigory Antipov 1999 RUS 60 DNF 00:18:55 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Thomas Mantelli/FRA. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition jury:Thomas Mantelli/FRA, Ian Howard/GBR, Pascal Salamin/SUI.
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 40 km (8 laps), Run 10 km km (4 laps + connection)
Water temperature 23.7ºC Air temperature 22.7 ºC Wetsuits not allowed.