Results: 2019 Daman World Triathlon Abu Dhabi | Elite Women
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 08 Mar, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Katie Zaferes 1989 USA 2 00:55:31 00:09:08 00:00:55 00:28:55 00:00:25 00:16:09
2 Taylor Spivey 1991 USA 6 00:55:57 00:09:09 00:00:56 00:28:53 00:00:28 00:16:33
3 Jessica Learmonth 1988 GBR 4 00:56:06 00:09:06 00:00:59 00:28:52 00:00:26 00:16:44
4 Taylor Knibb 1998 USA 25 00:56:09 00:09:15 00:00:57 00:28:47 00:00:27 00:16:44
5 Non Stanford 1989 GBR 12 00:56:37 00:09:26 00:00:56 00:29:41 00:00:25 00:16:11
6 Lotte Miller 1996 NOR 15 00:56:42 00:09:12 00:00:57 00:28:49 00:00:26 00:17:20
7 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 22 00:56:45 00:09:25 00:00:55 00:29:48 00:00:25 00:16:15
8 Vicky Holland 1986 GBR 1 00:56:50 00:09:23 00:00:55 00:29:45 00:00:24 00:16:25
9 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 3 00:56:53 00:09:34 00:01:02 00:29:28 00:00:27 00:16:25
10 Ashleigh Gentle 1991 AUS 5 00:56:57 00:09:39 00:00:55 00:29:31 00:00:25 00:16:28
11 Laura Lindemann 1996 GER 7 00:57:00 00:09:20 00:00:56 00:29:47 00:00:26 00:16:33
12 Leonie Periault 1994 FRA 14 00:57:03 00:09:31 00:00:58 00:29:41 00:00:29 00:16:26
13 Rachel Klamer 1990 NED 8 00:57:06 00:09:20 00:00:58 00:29:46 00:00:24 00:16:40
14 Jolanda Annen 1992 SUI 47 00:57:11 00:09:23 00:01:01 00:29:40 00:00:24 00:16:45
15 Vendula Frintova 1983 CZE 20 00:57:18 00:09:20 00:01:00 00:29:46 00:00:30 00:16:45
16 Chelsea Burns 1990 USA 19 00:57:21 00:09:19 00:00:57 00:29:55 00:00:35 00:16:37
17 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 42 00:57:21 00:09:26 00:00:58 00:29:41 00:00:25 00:16:53
18 Verena Steinhauser 1994 ITA 30 00:57:28 00:09:27 00:00:56 00:29:39 00:00:27 00:17:02
19 Ainsley Thorpe 1998 NZL 51 00:57:31 00:09:34 00:00:54 00:29:42 00:00:26 00:16:57
20 Claire Michel 1988 BEL 17 00:57:37 00:09:34 00:00:58 00:29:40 00:00:28 00:16:59
21 Emma Jeffcoat 1994 AUS 31 00:57:55 00:09:11 00:00:57 00:29:39 00:00:24 00:17:46
22 Maya Kingma 1995 NED 32 00:57:58 00:09:13 00:00:58 00:28:49 00:00:26 00:18:34
23 Melanie Santos 1995 POR 18 00:57:59 00:09:28 00:00:56 00:29:48 00:00:28 00:17:21
24 Lisa Perterer 1991 AUT 23 00:58:01 00:09:38 00:00:57 00:29:35 00:00:29 00:17:25
25 Yuko Takahashi 1991 JPN 10 00:58:15 00:09:18 00:00:59 00:29:49 00:00:26 00:17:44
26 India Lee 1988 GBR 50 00:58:25 00:09:33 00:00:57 00:29:33 00:00:29 00:17:54
27 Carolina Routier 1990 ESP 38 00:58:28 00:09:11 00:00:59 00:30:00 00:00:28 00:17:52
28 Sara Perez Sala 1988 ESP 45 00:58:33 00:09:14 00:01:04 00:29:55 00:00:31 00:17:52
29 Sandra Dodet 1996 FRA 35 00:58:38 00:09:21 00:00:56 00:30:20 00:00:28 00:17:34
30 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 34 00:58:43 00:09:24 00:00:54 00:29:53 00:00:36 00:17:57
31 Romana Gajdošová 1994 SVK 39 00:58:49 00:09:36 00:00:56 00:29:36 00:00:27 00:18:16
32 Vittoria Lopes 1996 BRA 33 00:58:52 00:09:13 00:00:57 00:29:57 00:00:29 00:18:18
33 Miriam Casillas García 1992 ESP 48 00:58:55 00:09:31 00:00:57 00:29:40 00:00:25 00:18:24
34 Julia Hauser 1994 AUT 29 00:58:56 00:09:41 00:00:58 00:31:01 00:00:26 00:16:53
35 Summer Rappaport 1991 USA 21 00:59:17 00:09:08 00:00:57 00:30:49 00:00:30 00:17:55
36 Zsófia Kovács 1988 HUN 40 00:59:22 00:09:32 00:00:55 00:31:14 00:00:25 00:17:19
37 Anne Holm 1999 DEN 55 00:59:28 00:09:19 00:00:55 00:29:55 00:00:28 00:18:52
38 Ai Ueda 1983 JPN 24 00:59:31 00:09:45 00:00:59 00:31:28 00:00:25 00:16:55
39 Juri Ide 1983 JPN 26 00:59:38 00:09:33 00:01:04 00:31:37 00:00:26 00:17:01
40 Gillian Sanders 1981 RSA 44 00:59:41 00:09:38 00:00:59 00:31:37 00:00:23 00:17:05
41 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 46 00:59:50 00:09:15 00:00:57 00:31:29 00:00:29 00:17:42
42 Helena Carvalho 1995 POR 54 01:00:07 00:09:23 00:01:03 00:29:47 00:00:26 00:19:29
43 Lisa Berger 1993 SUI 43 01:00:08 00:09:37 00:00:56 00:31:05 00:00:26 00:18:05
44 Kirsten Nuyes 1997 NED 36 01:00:16 00:09:40 00:01:03 00:31:30 00:00:24 00:17:41
45 Michelle Flipo 1988 MEX 49 01:00:34 00:09:37 00:00:57 00:31:40 00:00:26 00:17:56
46 Simone Ackermann 1990 RSA 52 01:00:57 00:09:22 00:01:02 00:31:17 00:00:30 00:18:48
47 Luisa Baptista 1994 BRA 37 01:01:11 00:09:26 00:00:56 00:31:53 00:00:28 00:18:29
48 Yuka Sato 1992 JPN 11 01:01:17 00:09:31 00:00:59 00:31:12 00:00:28 00:19:09
49 Margit Vanek 1986 HUN 56 01:01:43 00:09:14 00:00:59 00:31:30 00:00:25 00:19:38
50 Jolien Vermeylen 1994 BEL 57 01:01:58 00:09:21 00:00:59 00:31:57 00:00:24 00:19:20
DNF Natalie Van Coevorden 1992 AUS 9 DNF 00:09:18 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Joanna Brown 1992 CAN 16 DNF 00:09:36 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Charlotte McShane 1990 AUS 27 DNF 00:09:31 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rebecca Spence 1988 NZL 28 DNF 00:09:28 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fuka Sega 1998 JPN 41 DNF 00:09:32 00:00:59 00:34:31 00:00:31 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Howard Vine/GBR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL. Competition Jury: Howard Vine/GBR, Shin Otsuka/JPN, Gergely Markus/ HUN.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 18.6 km (5 laps), Run 4.9 km (2 laps)