Results: 2019 AJ Bell World Triathlon Leeds | Elite Women
Leeds, Great Britain • 09 Jun, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 4 01:55:46 00:18:47 00:01:08 01:00:56 00:00:28 00:34:27
2 Katie Zaferes 1989 USA 1 01:55:57 00:18:39 00:01:07 01:01:05 00:00:23 00:34:45
3 Jessica Learmonth 1988 GBR 2 01:57:22 00:18:34 00:01:10 01:01:08 00:00:24 00:36:06
4 Taylor Spivey 1991 USA 3 01:57:38 00:18:41 00:01:07 01:01:05 00:00:29 00:36:16
5 Non Stanford 1989 GBR 5 01:57:53 00:18:55 00:01:14 01:02:34 00:00:30 00:34:41
6 Leonie Periault 1994 FRA 18 01:57:55 00:19:06 00:01:10 01:02:28 00:00:25 00:34:46
7 Vicky Holland 1986 GBR 10 01:58:02 00:18:57 00:01:12 01:02:33 00:00:27 00:34:52
8 Vittoria Lopes 1996 BRA 22 01:58:19 00:18:36 00:01:16 01:01:02 00:00:36 00:36:49
9 Sophie Coldwell 1995 GBR 29 01:58:36 00:18:37 00:01:06 01:01:09 00:00:20 00:37:24
10 Tamara Gorman 1996 USA 19 01:58:40 00:19:00 00:01:10 01:02:31 00:00:29 00:35:31
11 Rachel Klamer 1990 NED 14 01:58:58 00:19:07 00:01:16 01:02:16 00:00:26 00:35:54
12 Angelica Olmo 1996 ITA 16 01:59:19 00:19:09 00:01:10 01:02:22 00:00:27 00:36:11
13 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 12 01:59:41 00:18:44 00:01:11 01:03:47 00:00:29 00:35:30
14 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 11 01:59:44 00:19:06 00:01:13 01:03:18 00:00:31 00:35:38
15 Jodie Stimpson 1989 GBR 28 01:59:45 00:19:03 00:01:09 01:02:31 00:00:25 00:36:37
16 Joanna Brown 1992 CAN 6 01:59:48 00:19:40 00:01:11 01:02:47 00:00:27 00:35:44
17 Yuko Takahashi 1991 JPN 7 01:59:57 00:19:08 00:01:11 01:03:19 00:00:27 00:35:54
18 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 33 02:00:08 00:18:39 00:01:25 01:03:19 00:00:48 00:35:57
19 Verena Steinhauser 1994 ITA 15 02:00:27 00:19:39 00:01:10 01:02:48 00:00:29 00:36:23
20 Emma Jackson 1991 AUS 35 02:00:49 00:19:12 00:01:15 01:03:14 00:00:36 00:36:32
21 Chelsea Burns 1990 USA 8 02:01:02 00:19:19 00:01:13 01:03:07 00:00:30 00:36:53
22 Romana Gajdošová 1994 SVK 26 02:01:11 00:19:11 00:01:10 01:03:19 00:00:26 00:37:06
23 Alice Betto 1987 ITA 17 02:01:21 00:19:00 00:01:13 01:03:26 00:00:29 00:37:13
24 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 24 02:01:46 00:19:20 00:01:08 01:03:12 00:00:30 00:37:36
25 Yuka Sato 1992 JPN 25 02:02:02 00:19:18 00:01:15 01:03:08 00:00:29 00:37:53
26 Simone Ackermann 1990 RSA 36 02:02:18 00:18:51 00:01:13 01:03:38 00:00:27 00:38:10
27 Maya Kingma 1995 NED 9 02:04:05 00:18:49 00:01:20 01:02:35 00:00:30 00:40:51
28 Gillian Backhouse 1991 AUS 34 02:05:27 00:18:58 00:01:16 01:03:50 00:00:31 00:40:52
LAP Juri Ide 1983 JPN 21 LAP 00:19:00 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Carolina Routier 1990 ESP 23 LAP 00:19:21 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ai Ueda 1983 JPN 27 LAP 00:20:26 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kaidi Kivioja 1993 EST 30 LAP 00:20:44 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Erika Ackerlund 1996 USA 31 LAP 00:20:26 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Petra Kurikova 1991 CZE 32 LAP 00:20:31 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emma Jeffcoat 1994 AUS 20 DNF 00:18:52 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate; Stefane Mauris/SUI. Head Referee: John Petrides/GBR Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Antonio Fernandez/ESP, Ian Howard/GBR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike: 38.6 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 16.1ºC, Air Temperature 18.3ºC. Wetsuit allowed