Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Florian Schafer 1983 FRA 4396 00:31:18 n/a n/a 00:13:18 00:00:23 00:17:36
2 Noel Reyes Cordero 1981 ESP 4391 00:32:25 n/a n/a 00:13:36 00:00:29 00:18:19
3 David Rodriguez Lopez 1982 ESP 4388 00:32:44 n/a n/a 00:13:36 00:00:28 00:18:39
4 Airam Peraza Quintero 1983 ESP 4387 00:32:55 n/a n/a 00:13:20 00:00:24 00:19:10
5 Christopher Holmes 1981 GBR 4406 00:33:39 n/a n/a 00:13:25 00:00:25 00:19:48
6 Thomas Lecieux 1979 FRA 4395 00:33:54 n/a n/a 00:16:14 00:00:21 00:17:18
7 Abel Reyes Cordero 1979 ESP 4389 00:34:26 n/a n/a 00:14:48 00:00:33 00:19:04
8 Guillermo Del Campo Jimenez 1983 ESP 4392 00:34:35 n/a n/a 00:16:15 00:00:22 00:17:56
9 Joan AlarcÓn Vila 1981 ESP 4386 00:34:51 n/a n/a 00:15:55 00:00:32 00:18:23
10 Richard Dann 1981 GBR 4400 00:35:10 n/a n/a 00:13:23 00:00:30 00:21:16
11 Liam Goldie 1979 GBR 4403 00:35:15 n/a n/a 00:14:29 00:00:35 00:20:11
12 Guillermo Lopez Andres 1980 IRL 4415 00:35:41 n/a n/a 00:14:55 00:00:37 00:20:08
13 Martin Rutter 1982 GBR 4409 00:35:45 n/a n/a 00:17:07 00:00:31 00:18:06
14 Yiannis Christodoulou 1983 GBR 4399 00:35:46 n/a n/a 00:16:19 00:00:30 00:18:55
15 Jonathan Frary 1980 GBR 4402 00:36:44 n/a n/a 00:16:49 00:00:39 00:19:15
16 Paul Edmonds 1981 GBR 4401 00:36:52 n/a n/a 00:15:42 00:00:22 00:20:48
17 Frederic Corderas Ibarz 1981 ESP 4390 00:37:43 n/a n/a 00:16:11 00:00:25 00:21:06
18 Gary Burman 1981 GBR 4397 00:38:49 n/a n/a 00:17:41 00:00:31 00:20:36
19 Ben Hieatt-Smith 1979 GBR 4405 00:39:01 n/a n/a 00:16:59 00:00:28 00:21:33
20 Andreas Schulz 1979 GER 4410 00:39:27 n/a n/a 00:16:55 00:00:23 00:22:08
21 Gennaro Beltrami 1980 ITA 4412 00:40:38 n/a n/a 00:16:15 00:00:30 00:23:52
22 Leigh Pilgrim 1982 GBR 4407 00:41:23 n/a n/a 00:20:40 00:00:28 00:20:14
23 Pavol Bigos 1983 SVK 4414 00:43:06 n/a n/a 00:20:27 00:00:38 00:22:00
24 Oliver Rodgers 1980 GBR 4408 00:43:30 n/a n/a 00:20:36 00:00:36 00:22:17
25 Dave Burrows 1983 GBR 4398 00:44:21 n/a n/a 00:21:09 00:00:48 00:22:23
26 Petros Salpeas 1983 GRE 4411 00:44:35 n/a n/a 00:15:30 00:00:39 00:28:25
27 Gabriel Sanchez Perez 1979 ESP 4385 00:44:48 n/a n/a 00:21:48 00:00:56 00:22:03
28 Alejandro Lopez Vega 1981 ESP 4394 00:45:25 n/a n/a 00:21:27 00:00:46 00:23:11
29 Michal Varga 1982 SVK 4413 01:07:24 n/a n/a 00:20:08 00:01:01 00:46:14
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Chris Kitchen/IRL, Jose Hidalgo/ESP.
Distances: Swim 1000m (1 lap), Run 5km (2 laps)
Water temperature 23.2ºC. Air Temperature 24.6ºC. Wetsuits not allowed.