Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 55-59 Female AG
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Janet Ferguson 1961 AUS 21453 02:23:35 00:26:40 00:04:59 01:09:16 00:01:57 00:40:45
2 Marie-Claude Debroux 1962 FRA 21463 02:27:29 00:28:50 00:05:27 01:10:09 00:01:58 00:41:08
3 Deborah Lloyd 1961 GBR 21466 02:29:04 00:27:40 00:05:39 01:07:55 00:01:48 00:46:04
4 Pippa Michaels 1961 USA 21445 02:29:31 00:27:12 00:06:04 01:09:43 00:02:02 00:44:32
5 Patricia Cadenhead 1962 USA 21444 02:30:37 00:26:59 00:06:28 01:09:52 00:02:33 00:44:48
6 Joanne Bailey 1961 GBR 21468 02:31:04 00:28:30 00:05:36 01:12:18 00:02:34 00:42:08
7 Julie Billingsley 1958 USA 21442 02:32:12 00:24:08 00:06:59 01:12:10 00:02:47 00:46:10
8 Valerie Place 1960 GBR 21464 02:33:03 00:27:08 00:05:49 01:10:47 00:02:34 00:46:47
9 Sue Phillips 1962 AUS 21450 02:34:27 00:27:20 00:05:39 01:11:20 00:02:18 00:47:53
10 June Mcminn 1958 IRL 21478 02:34:56 00:29:58 00:05:54 01:11:02 00:02:10 00:45:54
11 Pegi Wheeler 1960 USA 21449 02:35:56 00:26:18 00:05:59 01:11:17 00:02:24 00:50:02
12 Andrea Nightingale 1961 GBR 21467 02:36:07 00:27:28 00:05:38 01:08:01 00:02:14 00:52:48
13 Kath Blakey 1962 GBR 21470 02:36:53 00:25:20 00:07:02 01:13:20 00:02:18 00:48:55
14 Mary Catherine Malin 1959 USA 21446 02:38:08 00:27:18 00:07:02 01:15:32 00:02:29 00:45:48
15 Elizabeth O'Connor 1961 IRL 21476 02:38:15 00:31:12 00:05:18 01:12:01 00:02:14 00:47:33
16 Jane Senior 1962 GBR 21473 02:39:07 00:27:38 00:06:40 01:13:18 00:02:24 00:49:09
17 Jill Carlin 1961 GBR 21472 02:39:46 00:31:09 00:06:02 01:13:05 00:02:14 00:47:18
18 Donna Westmoreland 1962 USA 21443 02:39:57 00:26:02 00:07:21 01:10:45 00:02:49 00:53:02
19 Dana Hylakova 1961 CZE 21462 02:40:34 00:29:30 00:05:42 01:13:50 00:02:03 00:49:31
20 Richelle Whittaker 1962 NZL 21439 02:41:13 00:28:52 00:05:17 01:14:22 00:02:06 00:50:37
21 Ruth Bullen 1960 AUS 21452 02:41:24 00:28:10 00:06:21 01:16:03 00:02:13 00:48:40
22 Jenny Reay 1958 GBR 21465 02:41:34 00:32:03 00:05:22 01:15:08 00:02:00 00:47:02
23 Ann Pendred 1962 GBR 21471 02:42:27 00:29:28 00:05:59 01:16:13 00:02:46 00:48:04
24 Gerda Sollie 1959 NED 21434 02:43:03 00:27:15 00:06:30 01:16:14 00:02:54 00:50:11
25 Anne Morrissey 1960 IRL 21475 02:45:46 00:26:17 00:06:55 01:18:12 00:02:37 00:51:48
26 Alison Meredith 1959 GBR 21469 02:46:09 00:27:31 00:05:51 01:19:00 00:02:13 00:51:35
27 Frances Buckley 1961 IRL 21477 02:46:42 00:27:27 00:06:19 01:18:55 00:02:42 00:51:20
28 Lucienne Beyer 1961 NZL 21438 02:48:01 00:30:57 00:06:22 01:17:31 00:02:43 00:50:31
29 Michele Roche 1960 AUS 21456 02:48:41 00:30:50 00:06:42 01:15:15 00:02:43 00:53:13
30 Gina Goedbloed 1962 NED 21436 02:50:29 00:34:03 00:07:48 01:12:51 00:03:14 00:52:35
31 Hideko Sanuki 1962 JPN 21481 02:51:00 00:32:43 00:07:05 01:20:07 00:04:31 00:46:37
32 Trish Nicholls 1959 IRL 21480 02:53:57 00:28:48 00:05:53 01:22:55 00:02:55 00:53:28
33 Aya Yamamoto 1961 JPN 21482 02:54:39 00:31:15 00:07:17 01:16:21 00:03:06 00:56:42
34 Patricia Eadie 1958 IRL 21479 02:55:19 00:35:31 00:06:41 01:15:42 00:02:43 00:54:43
35 Paula Visser 1962 NED 21435 02:57:37 00:29:08 00:08:43 01:18:31 00:03:42 00:57:34
36 Stephanie Johnston 1959 AUS 21455 03:04:15 00:36:43 00:08:43 01:22:12 00:04:39 00:52:01
37 Kathryn Swerhun 1959 CAN 21461 03:06:49 00:29:10 00:08:16 01:26:54 00:03:41 00:58:49
38 Helen Robertson 1959 CAN 21460 03:07:24 00:34:32 00:07:05 01:24:14 00:03:01 00:58:35
39 Sonia Marcela Hernandez Villagomez 1960 MEX 21483 03:08:44 00:32:00 00:07:34 01:27:09 00:03:43 00:58:20
40 Mary Case 1961 CAN 21457 03:12:32 00:34:00 00:07:32 01:22:36 00:04:11 01:04:15
41 Maria Isabel Bouffier Soto 1958 MEX 21484 03:13:43 00:36:27 00:10:41 01:22:44 00:04:07 00:59:46
42 Lynette Fischer 1958 RSA 21440 03:14:06 00:26:23 00:05:21 01:51:03 00:02:35 00:48:45
43 Marianne Sirnes Engen 1961 NOR 21437 03:14:48 00:35:23 00:07:40 01:23:54 00:05:13 01:02:40
44 Fiona Horn 1961 AUS 21454 03:15:57 00:38:44 00:08:43 01:30:53 00:03:49 00:53:50
45 Maria Del Rosario Gonzalez Velazquez 1961 MEX 21485 03:17:23 00:33:52 00:10:23 01:30:13 00:03:42 00:59:14
DNF Catherine Frye 1961 USA 21441 DNF 00:24:04 00:06:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED. Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (2 laps). Water temperature 16.0ºC. Air Temperature 11.8ºC. Wetsuits allowed.