Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Colin Andrews AUS 699 02:20:51 00:24:17 00:00:00 01:12:45 00:00:00 00:43:49
2 Robert Goddard 1935 NZL 675 02:25:55 00:23:31 00:00:00 01:17:25 00:00:00 00:44:59
3 Richard Clark USA 686 02:26:39 00:26:24 00:00:00 01:17:11 00:00:00 00:43:04
4 Richard Thomas AUS 694 02:27:42 00:24:01 00:00:00 01:18:55 00:00:00 00:44:46
5 William Marshall 1940 USA 678 02:28:19 00:25:15 00:00:00 01:16:46 00:00:00 00:46:18
6 Herbert Radicke 1935 GER 676 02:28:25 00:25:41 00:00:00 01:18:50 00:00:00 00:43:54
7 Donald Ardell 1938 USA 679 02:29:03 00:29:37 00:00:00 01:18:45 00:00:00 00:40:41
8 Antonio Panizza USA 687 02:29:18 00:27:28 00:00:00 01:17:19 00:00:00 00:44:31
9 Charles Taylor USA 685 02:29:48 00:28:23 00:00:00 01:17:38 00:00:00 00:43:47
10 Roland Samuelson 1940 USA 680 02:32:22 00:24:37 00:00:00 01:20:32 00:00:00 00:47:13
11 Les Bailey 1937 GBR 670 02:32:57 00:33:06 00:00:00 01:17:02 00:00:00 00:42:49
12 Alec Murray RSA 703 02:34:10 00:31:03 00:00:00 01:21:39 00:00:00 00:41:28
13 Harry Braaksma 1939 CAN 674 02:34:30 00:27:06 00:00:00 01:18:40 00:00:00 00:48:44
14 Roy Beckett AUS 695 02:35:21 00:26:32 00:00:00 01:22:18 00:00:00 00:46:31
15 Robert Foster 1937 USA 684 02:39:57 00:29:44 00:00:00 01:24:59 00:00:00 00:45:14
16 Archie Taylor GBR 689 02:40:36 00:30:59 00:00:00 01:21:18 00:00:00 00:48:19
17 Graham Sheward 1938 GBR 671 02:41:21 00:30:55 00:00:00 01:23:33 00:00:00 00:46:53
18 Brian Leeson AUS 691 02:42:33 00:28:27 00:00:00 01:24:43 00:00:00 00:49:23
19 Gary Burnett 1939 USA 682 02:42:56 00:25:52 00:00:00 01:29:10 00:00:00 00:47:54
20 Gerard Wyllys GBR 673 02:43:44 00:29:50 00:00:00 01:25:56 00:00:00 00:47:58
21 Brian Burt USA 683 02:44:06 00:30:11 00:00:00 01:24:30 00:00:00 00:49:25
22 Arnold Banham GBR 688 02:45:39 00:32:37 00:00:00 01:25:13 00:00:00 00:47:49
23 Karlton Naylor 1937 USA 677 02:46:03 00:33:05 00:00:00 01:26:07 00:00:00 00:46:51
24 John Bennetts 1937 AUS 693 02:47:02 00:29:58 00:00:00 01:24:43 00:00:00 00:52:21
25 Neville Wood GBR 672 02:47:28 00:41:06 00:00:00 01:19:28 00:00:00 00:46:54
26 Steve Barrie AUS 701 02:49:13 00:39:01 00:00:00 01:27:22 00:00:00 00:42:50
27 Don Meck 1939 USA 681 02:49:42 00:29:56 00:00:00 01:29:31 00:00:00 00:50:15
28 David Acheson 1939 AUS 698 02:50:01 00:30:21 00:00:00 01:24:54 00:00:00 00:54:46
29 Mitch Loly AUS 697 02:50:48 00:32:48 00:00:00 01:26:17 00:00:00 00:51:43
30 Alfredo Roberto Zurro ARG 690 02:51:12 00:35:50 00:00:00 01:22:33 00:00:00 00:52:49
31 Keith Stainton RSA 704 02:56:49 00:27:16 00:00:00 01:35:16 00:00:00 00:54:17
32 Bernard Crowe 1940 AUS 702 03:01:17 00:33:02 00:00:00 01:31:51 00:00:00 00:56:24
33 Bruce Bruston AUS 696 03:01:47 00:40:04 00:00:00 01:28:25 00:00:00 00:53:18
34 Errol Iselin AUS 700 03:10:19 00:26:21 00:00:00 01:25:59 00:00:00 01:17:59
35 Brian Mclennan AUS 692 03:15:36 00:39:21 00:00:00 01:38:38 00:00:00 00:57:37
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA