Results: 2023 World Triathlon Cup Tiszaujvaros | Final Men
Tiszaujvaros, Hungary • 09 Jul, 2023
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
2.5km
1 Csongor Lehmann 1999 HUN 1 00:52:18 00:08:45 00:00:57 00:27:42 00:00:20 00:14:36
2 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 2 00:52:26 00:08:50 00:00:54 00:27:41 00:00:22 00:14:41
3 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 4 00:52:32 00:08:48 00:00:55 00:27:42 00:00:22 00:14:48
4 Gábor Faldum 1988 HUN 9 00:52:38 00:08:58 00:00:57 00:27:29 00:00:19 00:14:56
5 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 14 00:52:43 00:08:57 00:00:56 00:27:33 00:00:23 00:14:55
6 Jannik Schaufler 1997 GER 21 00:52:47 00:08:57 00:00:56 00:27:34 00:00:21 00:15:01
7 Nicola Azzano 1997 ITA 28 00:52:51 00:08:54 00:01:05 00:27:28 00:00:21 00:15:06
8 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 6 00:52:55 00:09:13 00:00:55 00:27:56 00:00:20 00:14:32
9 Márk Dévay 1996 HUN 5 00:52:58 00:08:41 00:00:59 00:27:44 00:00:22 00:15:14
10 Hugo Milner 1998 GBR 31 00:53:03 00:09:08 00:00:56 00:28:03 00:00:22 00:14:36
11 Gergely Kiss 2001 HUN 20 00:53:04 00:08:49 00:00:57 00:27:39 00:00:22 00:15:19
12 Max Stapley 1999 GBR 16 00:53:05 00:08:42 00:01:11 00:27:32 00:00:23 00:15:18
13 Alois Knabl 1992 AUT 23 00:53:12 00:08:46 00:01:00 00:27:41 00:00:25 00:15:21
14 Bence Bicsák 1995 HUN 3 00:53:13 00:09:09 00:00:57 00:27:58 00:00:22 00:14:49
15 Trent Thorpe 1996 NZL 18 00:53:17 00:09:01 00:00:56 00:27:31 00:00:23 00:15:28
16 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 30 00:53:20 00:08:59 00:00:53 00:27:34 00:00:20 00:15:36
17 Alessio Crociani 2001 ITA 19 00:53:24 00:08:45 00:00:57 00:27:46 00:00:25 00:15:34
18 David Cantero Del Campo 2003 ESP 22 00:53:32 00:09:19 00:00:54 00:27:51 00:00:21 00:15:08
19 Janus Staufenberg 1999 NZL 10 00:53:35 00:09:13 00:00:55 00:27:55 00:00:22 00:15:10
20 Martin Sobey 1996 CAN 12 00:53:39 00:09:18 00:00:55 00:27:53 00:00:21 00:15:14
21 Gergő Dobi 2002 HUN 11 00:53:40 00:08:47 00:00:57 00:27:44 00:00:23 00:15:51
22 Darr Smith 1998 USA 8 00:53:43 00:08:55 00:00:59 00:27:31 00:00:24 00:15:55
23 Martin Demuth 1995 AUT 15 00:53:45 00:09:02 00:00:57 00:27:27 00:00:22 00:15:59
24 Casper Stornes 1997 NOR 17 00:53:47 00:09:05 00:00:58 00:28:01 00:00:24 00:15:21
25 Hamish Reilly 2002 GBR 7 00:53:50 00:08:54 00:00:57 00:27:35 00:00:22 00:16:05
26 Samuele Angelini 1999 ITA 24 00:53:53 00:09:16 00:00:55 00:27:55 00:00:23 00:15:26
27 Fabian Meeusen 1998 SUI 25 00:54:08 00:09:03 00:00:57 00:27:28 00:00:24 00:16:18
28 Zsombor Dévay 2000 HUN 29 00:54:44 00:09:19 00:00:56 00:27:48 00:00:25 00:16:17
DNF Panagiotis Bitados 2003 GRE 26 DNF 00:08:53 00:00:55 00:27:39 00:00:24 00:00:00
DNF Tyler Smith 1998 BER 27 DNF 00:09:18 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program Details
Distances
Swim 750m (3 laps)
Bike 20km (8 laps)
Run 2.5km (4 laps)
Head Referees
Bela Varga/HUN
Competition Jury
Oliver Laaber/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN
Program Notes

Technical Delegate: Oliver Laaber/AUT,