Results: 2023 World Triathlon Cup Tiszaujvaros | Final Women
Tiszaujvaros, Hungary • 09 Jul, 2023
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
2.5km
1 Tilda Månsson 2004 SWE 9 00:58:45 00:10:04 00:01:02 00:30:39 00:00:28 00:16:34
2 Noelia Juan 1996 ESP 11 00:58:46 00:09:59 00:00:59 00:30:46 00:00:25 00:16:38
3 Jolien Vermeylen 1994 BEL 4 00:58:50 00:09:28 00:01:05 00:31:15 00:00:22 00:16:44
4 Angelica Prestia 2002 ITA 18 00:58:56 00:10:03 00:01:02 00:30:39 00:00:23 00:16:51
5 Solveig Løvseth 1999 NOR 14 00:58:59 00:10:14 00:01:03 00:30:24 00:00:26 00:16:54
6 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 7 00:59:01 00:09:40 00:01:01 00:31:03 00:00:24 00:16:55
7 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 8 00:59:07 00:10:00 00:01:01 00:30:44 00:00:21 00:17:03
8 Zsanett Kuttor-Bragmayer 1994 HUN 1 00:59:11 00:09:23 00:01:01 00:31:19 00:00:21 00:17:10
9 Ilaria Zane 1992 ITA 3 00:59:24 00:09:57 00:00:59 00:30:47 00:00:24 00:17:19
10 Charlotte McShane 1990 AUS 24 00:59:27 00:09:51 00:01:01 00:30:53 00:00:25 00:17:19
11 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 23 00:59:30 00:09:49 00:00:59 00:30:56 00:00:25 00:17:23
12 Bianca Seregni 2000 ITA 10 00:59:38 00:08:54 00:01:03 00:31:48 00:00:26 00:17:29
13 Zuzana Michalickova 2002 SVK 21 00:59:41 00:09:54 00:01:04 00:30:49 00:00:26 00:17:30
14 Dominika Jamnicky 1992 CAN 31 00:59:43 00:10:14 00:01:00 00:30:32 00:00:27 00:17:32
15 Costanza Arpinelli 2000 ITA 22 00:59:44 00:10:11 00:00:59 00:30:36 00:00:27 00:17:34
16 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 15 01:00:00 00:09:53 00:01:01 00:30:52 00:00:27 00:17:49
17 Zsófia Kovács 1988 HUN 2 01:00:06 00:09:47 00:00:57 00:31:32 00:00:23 00:17:29
18 Barbara De Koning 2002 NED 19 01:00:15 00:09:46 00:01:00 00:31:30 00:00:23 00:17:37
19 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 6 01:00:18 00:09:53 00:01:00 00:31:22 00:00:23 00:17:42
20 Gina Sereno 1995 USA 29 01:00:20 00:10:07 00:01:02 00:31:08 00:00:24 00:17:42
21 Sara Vilic 1992 AUT 27 01:00:35 00:09:43 00:00:59 00:31:03 00:00:25 00:18:27
22 Hanne De Vet 1998 BEL 32 01:00:43 00:10:00 00:01:04 00:30:44 00:00:28 00:18:31
23 Márta Kropkó 2003 HUN 5 01:00:47 00:09:45 00:01:00 00:31:01 00:00:26 00:18:38
24 Anja Weber 2001 SUI 16 01:01:04 00:09:41 00:01:02 00:31:01 00:00:28 00:18:54
25 Iona Miller 1999 GBR 17 01:01:27 00:09:35 00:01:04 00:31:37 00:00:27 00:18:47
26 Shanae Williams 1998 RSA 12 01:01:32 00:10:01 00:01:03 00:31:14 00:00:25 00:18:51
27 Michaela Sterbova 1999 CZE 28 01:01:33 00:09:53 00:01:01 00:31:22 00:00:25 00:18:54
28 Therese Feuersinger 1998 AUT 20 01:02:14 00:10:05 00:01:05 00:31:04 00:00:27 00:19:36
29 Vicky Van Der Merwe 1989 RSA 26 01:03:47 00:10:13 00:01:02 00:34:09 00:00:28 00:17:57
30 Charlotte Derbyshire 2001 AUS 30 01:04:35 00:10:17 00:01:03 00:34:05 00:00:26 00:18:46
DNS Sophie Alden 1998 GBR 25 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program Details
Distances
Swim 750m (3 laps)
Bike 20km (8 laps)
Run 2.5km (4 laps)
Head Referees
Peter Thygesen/DEN
Competition Jury
Oliver Laaber/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Tamas Liptak/HUN
Program Notes

Technical Delegate: Oliver Laaber/AUT.