Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pete Eggleston 1968 GBR 269 03:57:53 00:34:29 00:03:39 02:00:40 00:02:40 01:16:27
2 Daniel Stadnik 1972 CZE 264 04:02:07 00:39:35 00:03:21 02:06:00 00:02:51 01:10:22
3 Olaf Geserick 1968 GER 280 04:02:12 00:30:06 00:03:22 02:09:01 00:02:43 01:17:02
4 Benno Beckstein 1971 GER 274 04:04:12 00:38:22 00:03:50 02:06:46 00:02:44 01:12:33
5 Stefan Opel 1971 GER 276 04:10:36 00:43:21 00:04:10 02:02:54 00:03:34 01:16:39
6 Anthony Clarke 1968 GBR 268 04:19:48 00:35:10 00:04:41 02:11:05 00:03:15 01:25:39
7 Georg Pieber 1972 AUT 260 04:22:18 00:43:55 00:03:57 02:12:16 00:03:00 01:19:12
8 Marcus Gaskell 1969 GBR 270 04:25:56 00:39:57 00:04:25 02:14:09 00:03:35 01:23:51
9 Radovan Bobrik 1972 SVK 251 04:29:33 00:38:34 00:04:51 02:11:12 00:03:26 01:31:32
10 Michal Ivanco 1970 SVK 252 04:30:09 00:44:46 00:06:05 02:07:34 00:03:39 01:28:07
11 Ade Bungay 1969 GBR 267 04:33:42 00:42:35 00:04:51 02:20:54 00:03:31 01:21:53
12 Darren Griffiths 1968 AUS 261 04:34:06 00:44:05 00:06:05 02:20:04 00:03:48 01:20:06
13 Minoru Yamauchi 1968 JPN 278 04:37:57 00:40:03 00:04:16 02:21:19 00:04:23 01:27:58
14 Tomas Kamrla 1971 SVK 253 04:38:40 00:36:02 00:05:02 02:17:14 00:03:42 01:36:42
15 Mark Histed 1970 GBR 272 04:38:58 00:41:48 00:06:55 02:15:25 00:04:28 01:30:25
16 Kevin Phillips 1970 CAN 263 04:39:07 00:41:42 00:04:15 02:21:42 00:02:55 01:28:35
17 Ivan Voznik 1968 SVK 254 04:45:11 00:43:59 00:05:44 02:20:48 00:02:55 01:31:47
18 Darren Nice 1972 GBR 273 04:45:30 00:49:26 00:05:26 02:15:24 00:03:37 01:31:39
19 German Angarita 1971 USA 255 04:46:22 00:40:48 00:05:29 02:19:33 00:04:38 01:35:55
20 Frank Goss 1971 IRL 277 04:55:37 00:49:06 00:05:44 02:19:44 00:04:11 01:36:54
21 Bill Kentish 1971 AUS 262 04:56:30 00:38:26 00:04:36 02:26:11 00:04:17 01:43:02
22 Raymond Lake 1970 USA 258 04:57:03 00:49:39 00:05:01 02:24:46 00:03:30 01:34:10
23 Conrad Ashby 1968 GBR 266 04:57:13 00:41:55 00:05:40 02:32:33 00:04:03 01:33:05
24 Kev George 1972 GBR 271 05:05:24 00:51:58 00:05:25 02:28:41 00:05:14 01:34:09
25 John Baker 1968 USA 256 05:13:30 00:39:49 00:05:43 02:28:50 00:05:02 01:54:07
26 Scott Shaw 1971 USA 259 05:18:50 00:46:13 00:04:43 02:39:47 00:03:12 01:44:57
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Jozef Jurasek/SVK, Stefane Mauris/SUI.
Distances: Swim 2000m (1 lap); Bike 79.8km (1 lap);  Run 17.9km (4 laps).
Water temperature: 22.3ºC. Air temperature: 22.4ºC. Wetsuits allowed.