Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Stefan Leitner 1980 AUT 159 03:48:59 00:31:56 00:03:14 02:03:09 00:02:36 01:08:06
2 Lionel Roye 1978 FRA 163 03:51:05 00:29:57 00:02:52 02:06:49 00:02:12 01:09:17
3 Jan-Morten Ra 1980 NOR 172 03:51:57 00:31:13 00:03:16 01:58:27 00:03:02 01:16:01
4 Stephen Cordiner 1981 GBR 164 03:53:06 00:35:23 00:04:17 02:00:06 00:02:59 01:10:22
5 Christian Blanchard 1981 USA 154 04:09:22 00:32:36 00:03:45 02:10:00 00:02:52 01:20:12
6 Michał Majka 1978 POL 169 04:11:25 00:36:37 00:03:43 02:10:45 00:03:08 01:17:14
7 Daniel Klucik 1981 SVK 152 04:16:00 00:46:44 00:04:38 02:00:58 00:02:45 01:20:58
8 Nick Kenny 1982 AUS 161 04:21:16 00:39:58 00:03:43 02:18:36 00:03:05 01:15:56
9 Holger Van Bargen 1980 GER 168 04:21:59 00:44:01 00:06:26 02:06:56 00:03:17 01:21:21
10 Patrik Lopusny 1980 SVK 153 04:24:20 00:49:32 00:05:24 02:04:44 00:03:23 01:21:18
11 Norbert Adamca 1978 SVK 151 04:27:24 00:41:43 00:03:24 02:06:27 00:02:23 01:33:29
12 Michael Case 1982 AUS 160 04:29:22 00:41:12 00:03:35 02:15:09 00:03:02 01:26:26
13 Antoine Marcade 1979 FRA 162 04:30:11 00:35:22 00:04:31 02:20:38 00:03:03 01:26:40
14 Mike Park 1978 GBR 166 04:39:43 00:42:16 00:04:19 02:21:00 00:03:00 01:29:10
15 Karim El-Antably 1982 USA 156 04:43:47 00:43:48 00:04:16 02:18:48 00:04:42 01:32:15
16 Andreas Schulz 1979 GER 167 04:49:05 00:39:05 00:04:00 02:26:45 00:02:41 01:36:36
17 Chandler Carranza 1982 USA 155 04:53:31 00:40:03 00:03:55 02:23:00 00:03:11 01:43:23
18 Alberto Vargas 1978 USA 158 04:54:02 00:36:04 00:05:50 02:33:22 00:04:32 01:34:16
19 Marc Stettler 1978 SUI 171 05:11:02 00:35:33 00:06:53 02:27:19 00:04:33 01:56:47
20 Bogdan Tatomir 1980 ROU 170 05:12:24 00:54:51 00:08:15 02:28:26 00:04:47 01:36:07
21 Marco Siebenhuener 1978 USA 157 05:21:28 00:52:24 00:06:06 02:35:00 00:03:34 01:44:26
DNF Guy Hogg 1981 GBR 165 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Duncan Hough/GBR. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Duncan Hough/GBR, Jozef Jurasek/SVK, Stefane Mauris/SUI.
Distances: Swim 2000m (1 lap); Bike 79.8km (1 lap);  Run 17.9km (4 laps).
Water temperature: 22.3ºC. Air temperature: 22.4ºC. Wetsuits allowed.