Results: 2022 World Triathlon Cup Karlovy Vary | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 11 Sep, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
34.3km
T2 Run
10km
1 Csongor Lehmann 1999 HUN 2 01:51:10 00:16:38 00:00:25 01:03:08 00:00:25 00:30:32
2 Matthew Mcelroy 1992 USA 4 01:51:20 00:16:53 00:00:24 01:02:58 00:00:26 00:30:35
3 Lasse Lührs 1996 GER 5 01:51:42 00:16:39 00:00:26 01:03:07 00:00:24 00:31:02
4 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 12 01:52:03 00:17:35 00:00:35 01:02:44 00:00:23 00:30:42
5 Grant Sheldon 1994 GBR 32 01:52:07 00:16:54 00:00:29 01:02:53 00:00:29 00:31:19
6 Manoel Messias 1996 BRA 1 01:52:14 00:17:44 00:00:29 01:02:41 00:00:27 00:30:51
7 Samuel Dickinson 1997 GBR 29 01:52:19 00:16:44 00:00:26 01:03:02 00:00:33 00:31:31
8 Jonas Schomburg 1994 GER 3 01:52:25 00:16:42 00:00:25 01:03:07 00:00:26 00:31:41
9 Márk Dévay 1996 HUN 7 01:52:32 00:16:34 00:00:25 01:03:13 00:00:26 00:31:51
10 Gábor Faldum 1988 HUN 16 01:52:35 00:17:35 00:00:29 01:02:50 00:00:26 00:31:12
11 Leon Pauger 1998 AUT 38 01:52:40 00:17:09 00:00:25 01:02:40 00:00:25 00:31:58
12 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 31 01:52:53 00:16:49 00:00:29 01:02:54 00:00:24 00:32:13
13 Joao Pereira 1987 POR 14 01:53:01 00:17:04 00:00:23 01:03:29 00:00:25 00:31:37
15 Seth Rider 1997 USA 15 01:53:01 00:16:50 00:00:29 01:02:54 00:00:24 00:32:21
14 Johannes Vogel 1996 GER 30 01:53:01 00:17:18 00:00:30 01:03:08 00:00:25 00:31:37
16 Ren Sato 1995 JPN 25 01:53:20 00:17:10 00:00:24 01:02:36 00:00:29 00:32:37
17 Michele Sarzilla 1988 ITA 9 01:53:24 00:17:08 00:00:26 01:03:20 00:00:25 00:32:03
18 Jack Willis 1997 GBR 36 01:53:30 00:17:00 00:00:28 01:02:45 00:00:25 00:32:49
19 Jumpei Furuya 1991 JPN 33 01:53:34 00:16:45 00:00:25 01:03:04 00:00:24 00:32:52
20 Nicolò Strada 2000 ITA 46 01:53:44 00:16:35 00:00:33 01:03:05 00:00:26 00:33:03
21 Zsombor Dévay 2000 HUN 51 01:53:55 00:16:53 00:00:31 01:02:50 00:00:27 00:33:12
22 Richard Varga 1989 SVK 45 01:54:03 00:16:33 00:00:28 01:03:15 00:00:27 00:33:18
23 David Mendoza 1992 MEX 49 01:54:09 00:17:34 00:00:32 01:02:51 00:00:31 00:32:38
24 Jan Volar 1992 CZE 44 01:54:18 00:17:05 00:00:26 01:03:24 00:00:29 00:32:51
25 Alois Knabl 1992 AUT 24 01:54:26 00:16:52 00:00:25 01:02:57 00:00:26 00:33:43
26 Brock Hoel 2001 CAN 55 01:54:45 00:16:55 00:00:32 01:03:30 00:00:25 00:33:20
27 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 66 01:54:49 00:16:51 00:00:30 01:03:37 00:00:29 00:33:19
28 Miguel Tiago Silva 1998 POR 47 01:55:03 00:16:39 00:00:25 01:03:07 00:00:28 00:34:21
29 Kauê Willy 1996 BRA 41 01:55:10 00:17:07 00:00:29 01:03:23 00:00:30 00:33:37
30 Martin Demuth 1995 AUT 67 01:55:23 00:17:27 00:00:25 01:03:04 00:00:28 00:33:56
31 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 23 01:55:29 00:17:39 00:00:34 01:02:45 00:00:28 00:34:01
32 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 10 01:55:43 00:16:44 00:00:37 01:02:52 00:00:29 00:34:58
33 Itamar Eshed 2000 ISR 64 01:55:54 00:17:28 00:00:26 01:03:00 00:00:29 00:34:27
34 Harry Leleu 1996 GBR 34 01:56:21 00:17:07 00:00:25 01:03:25 00:00:29 00:34:53
35 Bob Haller 1993 LUX 42 01:56:31 00:17:37 00:00:25 01:02:52 00:00:33 00:35:00
36 Tamás Tóth 1989 HUN 39 01:56:37 00:17:33 00:00:31 01:02:50 00:00:29 00:35:11
37 Diego Moya 1998 CHI 11 01:56:58 00:16:36 00:00:24 01:03:16 00:00:32 00:36:07
38 Philip Pertl 1998 AUT 69 01:57:08 00:17:53 00:00:25 01:02:39 00:00:24 00:35:44
39 Trent Thorpe 1996 NZL 37 01:57:19 00:17:44 00:00:26 01:02:48 00:00:26 00:35:51
40 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 26 01:57:41 00:17:51 00:00:26 01:06:29 00:00:25 00:32:27
41 Radim Grebík 2001 CZE 20 01:57:49 00:17:47 00:00:32 01:02:37 00:00:23 00:36:27
42 David Martin 1998 CZE 54 01:58:20 00:17:01 00:00:25 01:03:32 00:00:25 00:36:55
43 Jordi García Gracia 1992 ESP 57 01:58:29 00:17:10 00:00:34 01:07:02 00:00:27 00:33:12
44 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 43 01:58:58 00:16:59 00:00:21 01:02:54 00:00:27 00:38:14
45 Crisanto Grajales 1987 MEX 28 01:59:06 00:17:37 00:00:29 01:06:39 00:00:27 00:33:52
46 Simon Westermann 1998 SUI 19 01:59:25 00:16:48 00:00:27 01:08:16 00:00:26 00:33:25
47 Noah Servais 1997 BEL 35 02:00:21 00:17:04 00:00:26 01:08:02 00:00:28 00:34:17
48 Jørgen Gundersen 1995 NOR 60 02:00:50 00:16:42 00:00:31 01:07:32 00:00:29 00:35:32
49 Joao Mansos 1994 POR 63 02:00:56 00:17:34 00:00:37 01:08:12 00:00:31 00:33:58
50 Gjalt Panjer 2002 NED 68 02:01:46 00:17:46 00:00:28 01:06:33 00:00:29 00:36:27
51 Ramón Armando Matute 1994 ECU 71 02:02:43 00:16:45 00:00:29 01:10:15 00:00:29 00:34:42
DNF Charles Paquet 1997 CAN 8 DNF 00:16:57 00:00:27 01:03:31 00:00:44 00:00:00
DNF Paul Georgenthum 2000 FRA 17 DNF 00:17:29 00:00:28 01:07:36 00:00:28 00:00:00
DNF Irving Perez 1986 MEX 18 DNF 00:17:32 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nicola Azzano 1997 ITA 22 DNF 00:16:48 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gaspar Riveros 1990 CHI 40 DNF 00:17:45 00:00:27 01:13:06 00:00:00 00:00:00
DNF Gregor Payet 1995 LUX 50 DNF 00:17:39 00:00:29 01:02:45 00:00:23 00:00:00
DNF Kye Wylde 1997 AUS 53 DNF 00:17:32 00:00:29 01:02:57 00:00:27 00:00:00
DNF Victor Goené 1999 NED 56 DNF 00:17:49 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Sonnery-Cottet 1998 USA 58 DNF 00:17:50 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tomas Zikmund 1999 CZE 59 DNF 00:17:33 00:00:34 01:09:01 00:00:28 00:00:00
DNF Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 70 DNF 00:17:03 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Gabriel Sandör 1996 SWE 27 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Lachlan Haycock 2000 NZL 52 LAP 00:17:55 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kurt Wesley 1997 AUS 61 LAP 00:17:27 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jesus Gildardo Espiritu 1999 MEX 65 LAP 00:17:49 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Adina Dusa/Rou, Head Referee: Ciprian Petrus/ROU. Competition Jury: Adina Dusa/ROU, Ahmed Nasser/EGY, Antonin Bauer/CZE
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40.8 km (connection + 7 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature 19.6ºC, air temperature 19.5ºC. Wetsuits allowed