Results: 2022 World Triathlon Age-Group Championships Abu Dhabi | 20-24 Male AG
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
38.94km
T2 Run
8.77km
1 Maciej Wisniewski 1999 POL 1142 01:58:50 00:22:15 00:02:59 00:55:27 00:01:36 00:36:34
2 Myles Wood 1998 AUS 1121 02:02:40 00:23:05 00:02:51 00:56:00 00:01:39 00:39:07
3 Jafet Isai Delgado Estrada 1999 MEX 1135 02:02:51 00:22:06 00:02:47 00:57:07 00:01:40 00:39:12
4 Victor Manuel Maza Delgado 1998 MEX 1138 02:03:30 00:20:22 00:02:57 01:00:00 00:01:50 00:38:22
5 Luke Mason 2001 GBR 1129 02:03:40 00:25:01 00:03:15 00:57:50 00:01:31 00:36:04
6 Jake Keast 1998 GBR 1127 02:03:55 00:22:15 00:03:07 00:57:20 00:01:44 00:39:31
7 Marek Janisz 1999 POL 1139 02:04:04 00:23:34 00:02:56 00:55:11 00:01:38 00:40:47
8 Jakub Sawiełajc 1999 POL 1140 02:04:41 00:22:12 00:03:19 00:56:12 00:01:59 00:41:01
9 Tamim Jamal Al-Kuwari 2000 QAT 1143 02:05:13 00:23:47 00:03:02 00:59:12 00:01:43 00:37:31
10 Samuele Montalbetti 2000 ITA 1130 02:05:57 00:20:21 00:02:59 00:56:30 00:01:59 00:44:10
11 Luc Durand 2000 USA 1118 02:08:47 00:21:10 00:03:05 00:59:37 00:01:57 00:43:00
12 Axel Abraham Flores Gonzalez 2002 MEX 1136 02:09:28 00:20:32 00:02:50 00:59:25 00:01:46 00:44:57
13 Michał Śnietka 2000 POL 1141 02:09:54 00:23:54 00:03:00 00:54:42 00:01:46 00:46:34
14 Noah Raz 2000 AUS 1119 02:11:11 00:22:44 00:03:29 00:59:50 00:01:52 00:43:18
15 Guillaume Demazy 2002 BEL 1122 02:15:27 00:22:14 00:03:15 00:58:33 00:01:58 00:49:28
16 Rieghardt Rautenbach 1998 RSA 1144 02:15:31 00:23:10 00:03:22 01:06:44 00:01:55 00:40:22
17 Sergio Eduardo Lopez Ramirez 1998 MEX 1137 02:15:37 00:28:23 00:03:17 01:00:29 00:02:19 00:41:10
18 Cameron Kemp 2001 GBR 1128 02:17:10 00:23:45 00:03:08 01:04:41 00:01:39 00:43:59
19 Mateo Nuñez Oviedo 1998 COL 1126 02:18:15 00:30:40 00:03:45 00:58:16 00:01:55 00:43:42
20 Elliott Williams 1999 AUS 1120 02:18:16 00:23:12 00:03:04 01:04:29 00:01:56 00:45:36
21 Matt Coleman 2002 USA 1145 02:20:45 00:23:20 00:02:47 01:03:15 00:02:13 00:49:13
22 Ibrahim Alzaidi 1999 KSA 1133 02:23:42 00:27:50 00:03:38 01:05:23 00:01:58 00:44:55
23 Juan Carlos Camacho Páramo 1999 COL 1125 02:25:41 00:29:30 00:04:22 01:04:23 00:02:25 00:45:02
24 Angus Faulkner 2000 UAE 1146 02:39:49 00:27:10 00:04:41 01:13:44 00:02:34 00:51:42
25 Saud Humaid 1998 UAE 1147 02:41:01 00:29:28 00:04:48 01:07:23 00:02:51 00:56:34
26 Kohei Aoyama 2000 JPN 1131 02:50:47 00:25:30 00:03:15 01:32:32 00:01:59 00:47:33
DSQ Gustave Philemon Dendo 2001 CAF 1123 DSQ 00:32:36 00:01:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Aleksandr Trebunskii 1998 KGZ 1132 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Abdulaziz Alduaij 2001 KUW 1134 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Howard Vine/GBR, Laura Patti /ITA), Beryl Campbell/RSA, Rick Fulton/ZIM, Abbas Moosa Buhassan/BHR.
Head Referees: Laura Patti/ITA, Juliet Fahey/NZL, Jane Vine/GBR.
Distances: Swim 1500 m. (1 lap), bike 38.44 km (2 laps), run 10.38 km (connection + 2 laps).
Water temperature: 27.1ºC, air temperature 20.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #1123 Dendo/CAF was disqualified because he did not complete the course.