Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Panevezys | Junior Women
Panevėžys, Lithuania • 22 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Margareta Vrablova 2005 SVK 1 00:31:07 00:05:05 00:00:32 00:16:30 00:00:15 00:08:43
2 Liis Kapten 2006 EST 27 00:31:38 00:05:25 00:00:25 00:16:16 00:00:18 00:09:11
3 Celina Kaarup 2004 DEN 16 00:32:07 00:05:24 00:00:26 00:16:18 00:00:19 00:09:38
4 Aleksandra Ferchmin 2004 POL 14 00:32:14 00:05:33 00:00:29 00:16:41 00:00:21 00:09:08
5 Ugne Pauryte 2004 LTU 5 00:32:18 00:05:36 00:00:26 00:16:39 00:00:19 00:09:15
6 Sofiia Bondarenko 2005 UKR 26 00:32:38 00:05:27 00:00:38 00:16:44 00:00:18 00:09:30
7 Elina Turunen 2005 FIN 8 00:32:43 00:05:34 00:00:30 00:16:39 00:00:20 00:09:38
8 Hanne Grete Hanvere 2003 EST 2 00:32:45 00:05:36 00:00:38 00:16:28 00:00:21 00:09:40
9 Selma Nørby 2006 DEN 18 00:32:56 00:05:41 00:00:26 00:16:39 00:00:22 00:09:47
10 Etriin Etverk 2007 EST 22 00:33:05 00:05:19 00:00:25 00:16:24 00:00:15 00:10:40
11 Ida Kontkanen 2003 FIN 17 00:33:07 00:05:40 00:00:24 00:16:44 00:00:15 00:10:02
12 Beāte Bula 2006 LAT 12 00:33:12 00:05:27 00:00:26 00:16:14 00:00:22 00:10:41
13 Grete Maria Savitsch 2004 EST 19 00:33:20 00:05:37 00:00:32 00:16:47 00:00:16 00:10:07
14 Hanna-Liisa Värik 2005 EST 9 00:33:21 00:05:44 00:00:29 00:16:35 00:00:25 00:10:07
15 Mirtel-Madlen Siimar 2007 EST 7 00:34:15 00:05:22 00:00:39 00:16:46 00:00:23 00:11:04
16 Meri-Lill Plagnaud 2006 EST 29 00:34:24 00:06:05 00:00:27 00:17:55 00:00:26 00:09:29
17 Kamile Murnevaite 2004 LTU 4 00:34:34 00:05:20 00:00:25 00:17:03 00:00:20 00:11:23
18 Selinay Tuğçe Kır 2004 TUR 24 00:34:49 00:05:21 00:00:24 00:18:17 00:00:27 00:10:18
19 Maria Liis Alt 2005 EST 10 00:35:08 00:06:03 00:00:31 00:17:55 00:00:20 00:10:17
20 Emilia Holmila 2005 FIN 23 00:35:10 00:06:01 00:00:54 00:17:31 00:00:22 00:10:20
21 Ula Sijaviciute 2007 LTU 25 00:35:23 00:05:38 00:00:39 00:18:12 00:00:25 00:10:28
22 Jomilė Pribušauskaitė 2005 LTU 6 00:36:15 00:05:37 00:00:32 00:18:19 00:00:20 00:11:25
23 Elza Šipkova 2005 LAT 28 00:36:21 00:05:31 00:00:31 00:18:25 00:00:18 00:11:34
24 Darja Beļeviča 2003 LAT 11 00:36:45 00:06:21 00:00:36 00:17:58 00:00:31 00:11:16
25 Rugile Girstautaite 2003 LTU 30 00:37:42 00:06:06 00:00:33 00:18:14 00:00:31 00:12:16
26 Iina Vänttinen 2006 FIN 20 00:39:04 00:06:22 00:00:36 00:19:59 00:00:47 00:11:18
DSQ Vilgustė Gustaitytė 2007 LTU 15 DSQ 00:06:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Rasa Bartasūnaitė 2006 LTU 21 DSQ 00:06:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kati Raudsepp/EST. Head Referee: Paulius Poviliūnas/LTU. Competition Jury: Kati Raudsepp/EST, Pascal Salamin/SUI, Salius Batavičius/LTU.
Distances: Swim 350 m (1 lap); Bike 10 km (2 laps); Run 2.5 km (2 laps).
Water Temperature: 16.2°C. Air Temperature: 10°C. Wetsuit mandatory.
Athlete #24 Kır/TUR and #28 Šipkova/LAT served 10 seconds penalties during the run segment.
Athletes #21 Bartasūnaitė/LTU and #15 Gustaitytė/LTU were disqualified for not wearing the wetsuit during the swim segment.