Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Izvorani | Junior Women
Izvorani, Romania • 27 Aug, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
400m
T1 Bike
11km
T2 Run
2.5km
1 Márta Kropkó 2003 HUN 2 00:35:08 00:05:22 00:01:17 00:18:53 00:00:23 00:09:15
2 Helena Moragas Molina 2003 ESP 1 00:35:28 00:06:00 00:01:14 00:19:09 00:00:24 00:08:43
3 Tabea Huys 2005 AUT 10 00:35:40 00:05:24 00:01:16 00:18:53 00:00:28 00:09:42
4 Adelaide Anna Badini Confalonieri 2004 ITA 38 00:35:48 00:05:52 00:01:16 00:19:17 00:00:22 00:09:03
5 Elsa Pena Vicente 2003 ESP 4 00:35:50 00:05:39 00:01:16 00:19:28 00:00:23 00:09:06
6 Clara Carlquist 2003 DEN 3 00:35:53 00:05:55 00:01:14 00:19:17 00:00:25 00:09:03
7 Lili Dobi 2004 HUN 5 00:35:55 00:05:30 00:01:16 00:19:41 00:00:25 00:09:04
8 Nathalie Zwicky 2003 SUI 9 00:35:56 00:06:01 00:01:16 00:19:09 00:00:23 00:09:09
9 Dóra Pusztai 2006 HUN 14 00:36:06 00:05:46 00:01:20 00:19:22 00:00:26 00:09:13
10 Delia-Oana Dudau 2003 ROU 7 00:36:06 00:05:56 00:01:11 00:19:18 00:00:23 00:09:19
11 Noémi Van Der Kaaij 2004 SUI 16 00:36:14 00:05:57 00:01:13 00:19:13 00:00:20 00:09:33
12 Alice Alessandri 2005 ITA 24 00:36:23 00:05:57 00:01:19 00:19:08 00:00:25 00:09:36
13 Liis Kapten 2006 EST 15 00:36:30 00:05:52 00:01:24 00:19:11 00:00:24 00:09:41
14 Eszter Vas 2006 HUN 23 00:36:31 00:05:52 00:01:24 00:19:12 00:00:28 00:09:37
15 Özlenen İpek Günad 2003 TUR 21 00:36:34 00:05:59 00:01:14 00:19:15 00:00:25 00:09:43
16 Zsófia Baier 2006 HUN 28 00:36:41 00:06:01 00:01:18 00:19:40 00:00:29 00:09:15
17 Sveva Parisi 2005 ITA 34 00:36:50 00:06:13 00:01:22 00:19:20 00:00:22 00:09:36
18 Laura Szobácsi 2006 HUN 25 00:36:54 00:05:47 00:01:33 00:19:41 00:00:29 00:09:25
19 Sofia Spreafico 2003 ITA 36 00:37:09 00:05:58 00:01:20 00:19:38 00:00:24 00:09:50
20 Francesca Zenklusen 2006 SUI 19 00:37:10 00:05:58 00:01:19 00:19:09 00:00:24 00:10:21
21 Ariana Roxana Chis 2005 ROU 18 00:37:19 00:05:45 00:01:17 00:19:55 00:00:25 00:09:57
22 Selinay Tuğçe Kır 2004 TUR 17 00:37:25 00:05:55 00:01:21 00:19:41 00:00:27 00:10:02
23 Hanne Grete Hanvere 2003 EST 11 00:37:27 00:06:03 00:01:16 00:19:38 00:00:27 00:10:05
24 Viktória Szabó 2005 HUN 27 00:37:30 00:06:01 00:01:20 00:19:39 00:00:29 00:10:03
25 Rachele Lavagno 2005 ITA 32 00:37:33 00:05:46 00:01:21 00:19:49 00:00:28 00:10:11
26 Iva Pavlovic 2005 SRB 8 00:37:37 00:05:59 00:01:20 00:19:41 00:00:28 00:10:11
27 Anna Maria Besenyei 2004 ROU 26 00:37:43 00:05:53 00:01:17 00:19:48 00:00:30 00:10:17
28 Alice Perjoiu 2003 ROU 20 00:38:24 00:06:18 00:01:19 00:20:59 00:00:27 00:09:23
29 Vivien Fabók 2006 HUN 29 00:38:50 00:06:27 00:01:19 00:20:53 00:00:27 00:09:45
30 Bianca-Ioana Rusu-Eremia 2007 ROU 30 00:39:09 00:06:21 00:01:23 00:20:53 00:00:27 00:10:06
31 Selma Nørby 2006 DEN 22 00:39:10 00:06:29 00:01:19 00:20:49 00:00:27 00:10:08
32 Ilona Ana Ioan 2006 ROU 33 00:39:59 00:06:29 00:01:20 00:20:48 00:00:25 00:10:59
33 Alexandra Sophie Iofciu 2006 ROU 39 00:40:29 00:06:19 00:01:23 00:22:02 00:00:29 00:10:18
34 Magdalena Stankovska 2004 MKD 6 00:41:15 00:06:23 00:01:26 00:22:19 00:00:25 00:10:44
35 Larisa-Maria Gidei 2007 ROU 37 00:41:52 00:06:25 00:01:26 00:22:18 00:00:27 00:11:18
DNF María Teresa Jiménez-Orta Guerrero 2003 ESP 12 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andreea-Diana Iordache 2003 ROU 35 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Drew Keam 2005 CAN 31 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Yuval Raiz/ISR. Head Referee: Radu Blaga/ROU. Competition Jury:  Yuval Raiz/ISR, Herwig Grabner/AUT, Vlad Stoica/ROU.
Distances:  Swim 400m (1 lap), Bike 11km(3 laps) Run 2.5km (2 laps).
Water temperature 22ºC , air temperature 20ºC. Wetsuits not allowed.