Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Bled | Junior Men
Bled, Slovenia • 03 Sep, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ben Cumberland 2003 GBR 6 00:34:21 00:05:20 00:00:23 00:17:33 00:00:35 00:10:29
2 Simeone Romano 2004 ITA 72 00:34:29 00:05:14 00:00:25 00:17:36 00:00:34 00:10:40
3 Oliver Conway 2005 GBR 39 00:34:48 00:05:24 00:00:27 00:17:25 00:00:00 00:00:00
4 Riccardo Spanu 2003 ITA 37 00:34:49 00:05:17 00:00:24 00:17:37 00:00:42 00:10:47
5 Hugo Jinks 2003 GBR 42 00:34:55 00:05:18 00:00:26 00:17:33 00:00:37 00:10:59
6 Thomas Hattee 2004 GBR 62 00:34:56 00:05:20 00:00:24 00:17:32 00:00:35 00:11:03
7 Lukas Meckel 2004 GER 24 00:34:58 00:05:14 00:00:26 00:17:45 00:00:38 00:10:53
8 Simon Michalek 2005 CZE 16 00:35:01 00:05:18 00:00:23 00:17:37 00:00:37 00:11:04
9 Jasper Devos 2006 BEL 45 00:35:05 00:05:30 00:00:24 00:17:23 00:00:45 00:11:00
10 Gyula Kovács 2004 HUN 3 00:35:14 00:05:01 00:00:23 00:18:24 00:00:34 00:10:50
11 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 15 00:35:15 00:05:09 00:00:24 00:17:42 00:00:35 00:11:23
12 Kuba Gajda 2005 POL 29 00:35:16 00:05:41 00:00:22 00:18:04 00:00:35 00:10:32
13 Fiorenzo Angelini 2004 ITA 1 00:35:17 00:05:15 00:00:24 00:18:10 00:00:39 00:10:47
14 David Vollmann 2003 AUT 23 00:35:18 00:05:23 00:00:25 00:18:00 00:00:38 00:10:50
15 Leo Fill 2005 AUT 32 00:35:19 00:05:38 00:00:23 00:17:46 00:00:33 00:10:58
16 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 7 00:35:20 00:05:20 00:00:32 00:17:54 00:00:34 00:10:58
17 Moritz Göttler 2004 GER 40 00:35:21 00:05:31 00:00:24 00:17:52 00:00:38 00:10:54
18 Lawrence Martindale 2004 GBR 46 00:35:22 00:05:23 00:00:23 00:17:32 00:00:38 00:11:24
19 Jakub Homola 2005 CZE 34 00:35:23 00:05:47 00:00:25 00:17:57 00:00:39 00:10:33
20 Simeon Dolinschek 2005 AUT 5 00:35:24 00:05:44 00:00:24 00:17:39 00:00:36 00:11:00
21 Julian Piller 2004 AUT 21 00:35:25 00:05:07 00:00:27 00:17:43 00:00:38 00:11:29
22 Gabriele Paoletti 2004 ITA 63 00:35:27 00:05:19 00:00:23 00:17:34 00:00:37 00:11:33
23 Patrik Leitner 2004 AUT 25 00:35:37 00:05:11 00:00:24 00:17:44 00:00:39 00:11:38
24 Ivan Abele 2003 NZL 2 00:35:40 00:05:13 00:00:25 00:17:37 00:00:36 00:11:47
25 Eyal Weinstein 2005 ISR 18 00:35:41 00:05:43 00:00:25 00:18:04 00:00:41 00:10:46
26 Carl August Jensehaugen 2004 NOR 33 00:35:44 00:05:27 00:00:26 00:17:56 00:00:36 00:11:17
27 Ul Denša 2004 SLO 19 00:35:45 00:05:20 00:00:30 00:17:58 00:00:45 00:11:21
28 Jan Alb 2004 AUT 44 00:35:48 00:05:46 00:00:21 00:18:06 00:00:38 00:10:55
29 Tibor Fehér 2004 HUN 48 00:35:50 00:05:33 00:00:25 00:18:14 00:00:45 00:10:50
30 Jan Semmler 2005 GER 41 00:35:51 00:05:22 00:00:25 00:18:38 00:00:39 00:10:45
31 Tim Semmler 2005 GER 55 00:35:52 00:05:31 00:00:27 00:17:51 00:00:39 00:11:22
32 Louis Uyttenhove 2004 BEL 58 00:35:54 00:05:44 00:00:25 00:18:01 00:00:33 00:11:08
33 Karol Armuła 2005 POL 35 00:35:55 00:05:34 00:00:23 00:17:53 00:00:36 00:11:26
34 Klemens Oberleithner 2003 AUT 28 00:35:56 00:05:32 00:00:24 00:17:52 00:00:41 00:11:24
35 Stanisław Ptaszyński 2005 POL 50 00:36:00 00:05:44 00:00:24 00:18:06 00:00:38 00:11:06
36 Philipp Mack 2003 GER 67 00:36:03 00:05:44 00:00:23 00:18:19 00:00:35 00:11:01
37 Michael Gar 2004 GBR 64 00:36:05 00:05:11 00:00:25 00:18:15 00:00:41 00:11:31
38 Niko Matas 2003 CRO 4 00:36:07 00:05:07 00:00:29 00:18:14 00:00:40 00:11:35
39 Hartwig De Smedt 2003 BEL 57 00:36:08 00:05:40 00:00:25 00:18:05 00:00:35 00:11:21
40 Filip Glapa 2004 POL 17 00:36:09 00:05:37 00:00:25 00:18:09 00:00:36 00:11:21
41 Domen Bojanc 2005 SLO 20 00:36:12 00:05:38 00:00:36 00:17:56 00:00:38 00:11:23
42 Filip Lizak 2004 SVK 10 00:36:17 00:05:27 00:00:26 00:17:55 00:00:38 00:11:49
43 Daniele Moruzzi 2006 ITA 49 00:36:20 00:05:46 00:00:24 00:18:18 00:00:36 00:11:14
44 David Korous 2004 CZE 38 00:36:27 00:05:39 00:00:25 00:18:11 00:00:42 00:11:27
45 Shavit Haiat 2004 ISR 47 00:36:34 00:05:53 00:00:25 00:17:50 00:00:37 00:11:47
46 Filip Vilenica 2005 CRO 52 00:36:40 00:05:26 00:00:25 00:18:20 00:00:38 00:11:49
47 Max Grün 2006 AUT 36 00:36:43 00:05:47 00:00:29 00:19:03 00:00:40 00:10:42
48 Ondrej Lemberka 2005 CZE 27 00:36:47 00:05:49 00:00:24 00:17:56 00:00:37 00:11:58
49 David Aljoša Pavlin 2004 SLO 71 00:36:49 00:06:00 00:00:25 00:18:58 00:00:37 00:10:48
50 Nevan Vimos Kocbek 2005 SLO 22 00:36:58 00:05:48 00:00:27 00:18:48 00:00:37 00:11:16
51 Giovanni Pavanello 2006 ITA 61 00:37:04 00:05:38 00:00:23 00:18:27 00:00:31 00:12:04
52 Tin Rebic 2004 CRO 30 00:37:05 00:05:03 00:00:22 00:19:02 00:00:34 00:12:02
53 Lukas Plic 2006 CZE 59 00:37:09 00:05:47 00:00:26 00:18:49 00:00:35 00:11:30
54 Thomas Windischbauer 2003 AUT 14 00:37:36 00:05:09 00:00:22 00:19:29 00:00:33 00:12:01
55 Manuel Arnold 2004 SUI 60 00:37:38 00:05:30 00:00:27 00:18:31 00:00:38 00:12:31
56 Kacper Serwiński 2007 POL 70 00:37:39 00:05:41 00:00:24 00:18:59 00:00:34 00:11:58
57 Wout Van Nuffelen 2004 BEL 54 00:37:45 00:05:57 00:00:23 00:19:02 00:00:35 00:11:46
58 Lehel Hóbor 2006 HUN 56 00:37:46 00:05:32 00:00:27 00:19:06 00:00:41 00:11:58
59 Gabriel Barac 2004 CRO 9 00:37:49 00:05:26 00:00:27 00:20:34 00:00:39 00:10:40
60 Sander Cazzin 2004 ITA 65 00:37:56 00:05:45 00:00:26 00:18:51 00:00:35 00:12:18
61 Jan Peterka 2006 SLO 75 00:38:06 00:05:24 00:00:25 00:19:06 00:00:32 00:12:37
62 Tommaso Sana 2006 ITA 53 00:38:23 00:05:16 00:00:24 00:17:37 00:00:37 00:14:26
63 Karol Janicki 2003 POL 26 00:38:30 00:05:50 00:00:23 00:19:41 00:00:38 00:11:56
64 Roye Dov Kohn 2006 ISR 51 00:38:58 00:05:52 00:00:30 00:20:39 00:00:37 00:11:18
65 Vito Obrovac 2006 CRO 74 00:39:29 00:05:59 00:00:25 00:19:03 00:00:43 00:13:18
66 Martin Kozojed 2004 CZE 66 00:40:03 00:05:49 00:00:24 00:20:44 00:00:44 00:12:19
67 Francis Daniels Veģeris 2003 LAT 69 00:40:21 00:05:52 00:00:24 00:20:42 00:00:38 00:12:42
68 Genc Isufi 2004 KOS 68 00:43:39 00:08:03 00:00:26 00:21:54 00:00:45 00:12:28
DNF Maayan Glantz 2004 ISR 11 DNF 00:05:30 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jakub Souček 2005 CZE 43 DNF 00:05:45 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Zalán Hóbor 2004 HUN 12 DSQ 00:04:56 00:00:29 00:17:48 00:00:34 00:10:46
Program notes:

Technical Delegate: Ljudmila Medan/SRB. Head Referee : Josip Mladin Živković/CRO. Competition Jury: Ljudmila Medan/SRB, Hervig Grabner/AUT, Dušan Olaj/SLO
Distances: Swim 400m (1 lap); Bike 13km (2 laps);  Run 3.3km (1 lap).
Water temperature: 21.4ºC. Air temperature: 17.4ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #4 Matas/CRO, #7 De Dobbelaere/BEL, #19 Denša/SLO and #20 Bojanc/SLO served 10 seconds penalties at T1.
Athletes #17 Glapa/POL, #33 Jensehaugen/NOR , #55 Semmler/GER, #61 Pavanello/ITA, #64 Gar/GBR, and #71 Pavlin/SLO served 10 seconds penalites during the run segment.