Results: 2022 Europe Triathlon Cup Alanya | Elite Men
Alanya, Turkey • 16 Oct, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Adrien Briffod 1994 SUI 1 00:53:01 00:10:04 00:00:49 00:27:01 00:00:22 00:14:48
2 Yanis Seguin 2000 FRA 8 00:53:06 00:10:04 00:00:47 00:26:59 00:00:25 00:14:54
3 Theo Texereau 2001 FRA 46 00:53:08 00:09:53 00:00:49 00:27:08 00:00:25 00:14:56
4 Jan Diener 2002 GER 34 00:53:17 00:09:37 00:00:49 00:27:25 00:00:26 00:15:03
5 Loris Lala 2002 FRA 21 00:53:18 00:10:02 00:00:49 00:27:05 00:00:27 00:14:56
6 Hamish Reilly 2002 GBR 25 00:53:22 00:09:47 00:00:48 00:27:16 00:00:24 00:15:09
7 Antoine Duval 1995 FRA 5 00:53:23 00:09:46 00:00:47 00:27:16 00:00:21 00:15:15
8 Chris Ziehmer 2000 GER 10 00:53:23 00:09:49 00:00:46 00:27:18 00:00:25 00:15:07
9 Grant Sheldon 1994 GBR 3 00:53:31 00:10:02 00:00:51 00:27:04 00:00:28 00:15:08
10 Jan Bader 2002 AUT 39 00:53:32 00:09:59 00:00:47 00:27:08 00:00:26 00:15:14
11 Michael Ziegler 1998 SUI 16 00:53:33 00:09:52 00:00:53 00:27:08 00:00:29 00:15:13
12 Jack Stanton-Stock 2002 GBR 66 00:53:34 00:10:02 00:00:52 00:26:57 00:00:26 00:15:19
13 Justus Töpper 2002 GER 31 00:53:41 00:09:54 00:00:50 00:27:13 00:00:25 00:15:21
14 Pierre Moraz 1999 SUI 32 00:53:42 00:10:05 00:00:50 00:27:00 00:00:25 00:15:25
15 Jérémy Quindos 1991 FRA 42 00:53:46 00:09:45 00:00:48 00:27:23 00:00:25 00:15:27
16 Joao Mansos 1994 POR 38 00:53:47 00:10:06 00:00:51 00:26:56 00:00:23 00:15:34
17 Nicolò Ragazzo 1999 ITA 47 00:53:48 00:09:45 00:00:47 00:27:25 00:00:29 00:15:25
18 Christopher Perham 1995 GBR 37 00:53:49 00:09:38 00:00:49 00:27:33 00:00:28 00:15:24
19 James Edgar 1998 IRL 6 00:53:51 00:09:32 00:00:50 00:27:46 00:00:28 00:15:17
20 Zsombor Dévay 2000 HUN 12 00:53:52 00:10:01 00:00:52 00:27:03 00:00:32 00:15:27
21 Johannes Sikk 1999 EST 28 00:53:54 00:10:04 00:00:48 00:26:57 00:00:26 00:15:41
22 David Cantero Del Campo 2003 ESP 35 00:53:55 00:09:54 00:00:51 00:27:31 00:00:23 00:15:18
23 Casimir Moine 1999 FRA 65 00:53:56 00:09:36 00:00:52 00:27:27 00:00:27 00:15:37
24 Maximilian Sperl 1994 GER 54 00:53:57 00:09:52 00:00:49 00:27:13 00:00:24 00:15:41
25 Niels Van Lanen 2003 NED 44 00:53:58 00:10:00 00:00:48 00:27:09 00:00:26 00:15:37
26 Peter Luftensteiner 1999 AUT 27 00:54:02 00:10:06 00:00:51 00:26:56 00:00:26 00:15:45
27 Artūrs Liepa 2003 LAT 33 00:54:12 00:09:50 00:00:48 00:27:17 00:00:25 00:15:54
28 Jonathan Oakey 2000 IRL 62 00:54:13 00:10:03 00:00:53 00:27:07 00:00:25 00:15:47
29 Yegor Martynenko 1987 UKR 48 00:54:13 00:10:05 00:00:53 00:27:04 00:00:25 00:15:48
30 Sasha Caterina 2000 SUI 26 00:54:15 00:09:52 00:00:49 00:27:15 00:00:29 00:15:52
31 Kurt Wesley 1997 AUS 14 00:54:17 00:09:59 00:00:49 00:27:17 00:00:21 00:15:53
32 Cedric Osterholt 2000 GER 7 00:54:20 00:09:53 00:00:51 00:27:08 00:00:27 00:16:03
33 Gültigin Er 1997 TUR 23 00:54:21 00:09:41 00:00:50 00:27:25 00:00:27 00:16:00
34 Niklas Keller 2002 AUT 30 00:54:21 00:10:06 00:00:47 00:26:59 00:00:25 00:16:05
35 Jonas Osterholt 2000 GER 17 00:54:21 00:09:51 00:00:49 00:27:12 00:00:26 00:16:06
36 Linus Lehnen 2000 GER 53 00:54:30 00:10:06 00:00:51 00:26:56 00:00:24 00:16:15
37 Ludovic Séchaud 2000 SUI 49 00:54:32 00:10:02 00:00:49 00:27:01 00:00:23 00:16:19
38 Gergő Dobi 2002 HUN 41 00:54:33 00:09:57 00:00:50 00:27:29 00:00:27 00:15:51
39 Enes Kızılcık 2001 TUR 40 00:54:45 00:09:40 00:00:49 00:27:26 00:00:28 00:16:24
40 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 58 00:54:54 00:10:00 00:00:50 00:27:07 00:00:24 00:16:34
41 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 20 00:55:13 00:09:31 00:00:52 00:27:29 00:00:26 00:16:56
42 Petter Ellingsbø 2000 NOR 50 00:55:15 00:10:07 00:00:51 00:27:00 00:00:35 00:16:45
43 Damien Andrada 2002 FRA 68 00:55:35 00:10:08 00:00:51 00:28:24 00:00:24 00:15:51
44 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 19 00:55:39 00:10:02 00:00:47 00:27:53 00:00:25 00:16:32
45 Till Clijsen 2003 SUI 73 00:55:49 00:10:03 00:00:55 00:26:54 00:00:25 00:17:35
46 Luke Mccarron 1998 IRL 59 00:55:57 00:10:07 00:00:51 00:28:28 00:00:31 00:16:02
47 Oliver Janny 2000 AUT 51 00:56:01 00:10:12 00:00:47 00:28:25 00:00:25 00:16:13
48 Oleksiy Astafyev 1999 UKR 64 00:56:10 00:10:03 00:00:52 00:27:11 00:00:25 00:17:40
49 Shachar Agur 2002 ISR 60 00:56:11 00:10:02 00:00:51 00:28:32 00:00:43 00:16:05
50 Temirlan Temirov 1996 KAZ 15 00:56:22 00:10:06 00:00:48 00:28:31 00:00:25 00:16:33
51 Olaf Jan Bosscher 2002 NED 67 00:56:25 00:10:11 00:00:49 00:28:24 00:00:27 00:16:37
52 Stefan Zachäus 1990 LUX 18 00:56:29 00:10:00 00:00:49 00:28:53 00:00:41 00:16:08
53 Tiago Fonseca 1999 POR 36 00:56:44 00:10:14 00:00:51 00:28:18 00:00:27 00:16:57
54 Silas Schmitt 2001 GER 56 00:56:48 00:10:10 00:00:50 00:28:21 00:00:26 00:17:03
55 Ul Denša 2004 SLO 57 00:56:53 00:10:14 00:00:49 00:28:20 00:00:31 00:17:01
56 Hugo Jan Bosscher 2000 NED 63 00:56:58 00:10:05 00:00:52 00:28:25 00:00:29 00:17:10
57 Noah Künz 2002 AUT 55 00:57:41 00:10:09 00:00:48 00:28:44 00:00:25 00:17:36
58 Ivan Shevchenko 2002 UKR 71 01:01:59 00:10:39 00:00:50 00:32:53 00:00:25 00:17:13
59 Nejc Podgoršek 2003 SLO 70 01:02:23 00:10:27 00:00:48 00:33:11 00:00:26 00:17:32
60 Maksym Starodubtsev 2001 UKR 74 01:03:44 00:10:32 00:00:57 00:32:57 00:00:29 00:18:51
61 Žiga Podgoršek 2003 SLO 61 01:04:25 00:11:07 00:00:47 00:34:08 00:00:28 00:17:56
DNF Niko Matas 2003 CRO 52 DNF 00:10:06 00:00:53 00:28:28 00:00:28 00:00:00
DNF Nathan Grayel 1995 FRA 11 DNF 00:10:07 00:00:51 00:28:29 00:00:31 00:00:00
DNF Iestyn Harrett 1993 GBR 4 DNF 00:10:01 00:00:49 00:29:19 00:00:00 00:00:00
DNF Fabian Meeusen 1998 SUI 9 DNF 00:09:22 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexis Lherieau 2000 SUI 22 DNF 00:09:59 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF André Dias 1996 POR 43 DNF 00:09:45 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luca Luberti 2002 SUI 45 DNF 00:10:07 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 2 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Angeliki Thoma/GRE. Head Referee: Alexander Kochetkov/LTU
Competition Jury: Angeliki Thoma/GRE, Alicia García/ESP, Bulent Cendik/TUR
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.0km (3 laps); Run 5km (3 laps).
Water temperature: 25.2ºC. Air temperature: 27ºC. Wetsuit not allowed.
Athlete #2 Beisenbayev/KAZ was disqualified due to unsportmanslike behaviour