Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Peter Schott 1965 AUT 7143 03:02:28 00:30:05 00:04:27 02:27:57 n/a n/a
2 Michael Bock 1965 GER 7141 03:03:42 00:30:50 00:03:54 02:29:00 n/a n/a
3 Gonzalo Gorostiza Arrillaga 1964 ESP 7119 03:04:18 00:30:38 00:05:31 02:28:10 n/a n/a
4 Jose Garcia Martinez 1964 ESP 7117 03:07:07 00:35:50 00:05:24 02:25:54 n/a n/a
5 Rafael Tena Porta 1966 ESP 7120 03:13:30 00:32:35 00:06:11 02:34:45 n/a n/a
6 David Morley 1967 GBR 7134 03:15:15 00:40:27 00:05:29 02:29:20 n/a n/a
7 Adrian Wilkins 1965 GBR 7139 03:16:23 00:33:22 00:04:33 02:38:29 n/a n/a
8 Mark Evans 1963 GBR 7125 03:17:05 00:34:50 00:07:29 02:34:47 n/a n/a
9 Andy Hayes 1967 GBR 7127 03:17:56 00:39:55 00:05:46 02:32:16 n/a n/a
10 Jonathan Batt 1963 GBR 7123 03:18:27 00:34:48 00:05:24 02:38:15 n/a n/a
11 Andy Tuck 1964 GBR 6591 03:20:28 00:39:13 00:06:24 02:34:51 n/a n/a
12 Lee Blake 1966 GBR 7124 03:21:16 00:41:00 00:06:44 02:33:34 n/a n/a
13 Iván Valencia Baldoví 1964 ESP 7121 03:23:58 00:36:36 00:07:03 02:40:19 n/a n/a
14 Francisco Javier Berasaluce Fernandez 1966 ESP 7115 03:28:50 00:33:55 00:10:24 02:44:32 n/a n/a
15 Terry ORegan 1966 GBR 7135 03:31:12 00:37:22 00:05:29 02:48:22 n/a n/a
16 Stephen Holgate 1964 GBR 7128 03:31:50 00:34:53 00:07:27 02:49:31 n/a n/a
17 Pat Linehan 1966 IRL 7142 03:33:06 00:39:26 00:06:44 02:46:56 n/a n/a
18 Stephen MacDonald 1965 GBR 7132 03:34:12 00:42:13 00:04:40 02:47:19 n/a n/a
19 Lawrie Procter 1964 GBR 7136 03:37:02 00:41:02 00:06:56 02:49:04 n/a n/a
20 David Taft 1964 GBR 7138 03:39:03 00:38:22 00:06:52 02:53:50 n/a n/a
21 Michael Savage 1964 GBR 7137 03:44:46 00:43:32 00:08:22 02:52:52 n/a n/a
22 Julio Garcia Sanchez 1963 ESP 7118 03:45:56 00:42:04 00:07:25 02:56:28 n/a n/a
23 Andy Matson 1964 GBR 7133 04:07:47 00:44:40 00:09:00 03:14:08 n/a n/a
24 Toni Floriach I Puig 1967 ESP 7116 04:12:28 00:42:51 00:08:26 03:21:13 n/a n/a
DNF Adrian Feasby 1964 GBR 7126 DNF 00:33:41 00:05:11 00:00:00 n/a n/a
Program notes:

Distances: Swim 1900 m (1 lap), bike 82.5 km
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP
Head Referee: Monica Zubillaga/ESP, Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 20.5ºC, air temperature 18.0ºC.
Wetsuits allowed