Results: 2022 Africa Triathlon Cup Sharm El Sheikh | Elite Men
Sharm el Sheikh, Egypt • 28 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alexis Lherieau 2000 SUI 27 00:57:04 00:10:40 00:00:47 00:28:57 00:00:25 00:16:16
2 Michael Ziegler 1998 SUI 23 00:57:06 00:10:42 00:00:48 00:28:53 00:00:26 00:16:19
3 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 2 00:57:13 00:10:52 00:00:43 00:28:48 00:00:28 00:16:25
4 Federico Scarabino 1996 URU 7 00:57:18 00:10:50 00:00:49 00:28:45 00:00:30 00:16:26
5 Hokuto Obara 1998 JPN 10 00:57:20 00:10:46 00:00:46 00:28:47 00:00:28 00:16:35
6 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 5 00:57:23 00:10:32 00:00:48 00:29:06 00:00:32 00:16:27
7 James Corbett 2002 NZL 4 00:57:27 00:10:41 00:00:47 00:28:50 00:00:25 00:16:45
8 Jørgen Gundersen 1995 NOR 14 00:57:37 00:10:32 00:00:48 00:28:59 00:00:28 00:16:51
9 Francesco Gazzina 2002 ITA 38 00:57:46 00:10:41 00:00:47 00:28:53 00:00:31 00:16:56
10 Roee Zuaretz 1994 ISR 11 00:58:00 00:10:44 00:00:52 00:28:50 00:00:30 00:17:06
11 Lachlan Haycock 2000 NZL 3 00:58:08 00:10:44 00:00:45 00:28:53 00:00:25 00:17:24
12 Taishi Furuyama 1995 JPN 12 00:58:14 00:10:47 00:00:46 00:28:49 00:00:28 00:17:25
13 Döme Hornyák 2001 HUN 29 00:58:33 00:10:43 00:00:51 00:28:49 00:00:28 00:17:44
14 Kanta Ando 2001 JPN 16 00:58:55 00:10:48 00:00:49 00:28:47 00:00:29 00:18:05
15 Silas Schmitt 2001 GER 26 00:59:24 00:10:54 00:00:49 00:30:18 00:00:34 00:16:50
16 Arslon Tursunov 2001 UZB 20 00:59:31 00:10:55 00:00:48 00:30:17 00:00:32 00:17:01
17 Daniele Gambitta 2002 ITA 39 00:59:40 00:11:20 00:00:49 00:30:26 00:00:26 00:16:40
18 Yoann Colin 1998 AUS 22 00:59:43 00:10:57 00:00:46 00:30:19 00:00:35 00:17:08
19 Thibaud Decurnex 1998 SUI 18 00:59:50 00:11:18 00:00:47 00:30:31 00:00:26 00:16:50
20 Oliver Janny 2000 AUT 25 00:59:57 00:10:53 00:00:47 00:30:46 00:00:28 00:17:05
21 Dorian Horsten 2001 NED 32 01:00:34 00:11:03 00:00:46 00:30:10 00:00:26 00:18:11
22 Sebastian Bauer 1997 AUT 31 01:00:55 00:11:25 00:00:51 00:30:22 00:00:29 00:17:51
23 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 1 01:01:00 00:10:30 00:00:47 00:29:04 00:00:25 00:20:16
24 Eloi Adjavon 1992 TOG 34 01:01:13 00:11:24 00:00:48 00:30:21 00:00:26 00:18:15
25 James Shalvoy 1993 USA 35 01:01:22 00:11:20 00:00:50 00:30:26 00:00:28 00:18:20
26 Nathan F. Cohen 1998 USA 6 01:01:46 00:11:02 00:00:48 00:30:09 00:00:26 00:19:22
27 Divan Du Plooy 2001 NAM 17 01:02:03 00:11:28 00:00:55 00:32:23 00:00:34 00:16:44
28 Jakob Medved 2002 SLO 28 01:02:30 00:11:12 00:00:49 00:32:04 00:00:32 00:17:55
29 Marcel Lehmberg 1992 GER 33 01:02:36 00:10:45 00:00:48 00:32:32 00:00:25 00:18:08
30 Krzysztof Hadas 1996 POL 21 01:02:46 00:12:36 00:01:01 00:31:26 00:00:33 00:17:13
31 Shachar Agur 2002 ISR 24 01:07:13 00:10:50 00:00:48 00:34:52 00:00:35 00:20:10
32 Abdelrahman Yasser 2000 EGY 36 01:08:02 00:11:21 00:00:57 00:34:46 00:00:30 00:20:29
DNF Arne Leiss 2001 GER 9 DNF 00:10:46 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Davide Ingrilli 2000 ITA 8 DSQ 00:10:47 00:00:45 00:28:51 00:00:27 00:15:27
DSQ Alessandro De Angelis 2001 ITA 15 DSQ 00:10:37 00:00:47 00:29:01 00:00:34 00:14:54
DSQ Jan Diener 2002 GER 19 DSQ 00:10:45 00:00:46 00:28:51 00:00:26 00:15:07
DSQ Matteo Bonalumi 2000 ITA 30 DSQ 00:10:49 00:00:48 00:28:48 00:00:26 00:15:37
DSQ Matteo Perri 2000 ITA 37 DSQ 00:10:38 00:00:51 00:28:57 00:00:25 00:15:31
Program notes:

Technical Delegate: Schalk Roestoff/RSA. Head Referee: Ahmed Saad-Allah/EGY.
Competition Jury: Schalk Roestoff/RSA, Mohammed Elahl/EGY, Ahmed Nasser/EGY.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.0 km (4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 23ºC. Air temperature 31ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #16 Ando/JPN and #24 Agur ISR served a 10-second penalty during the run segment.
Athletes #15 De Angelis/ITA, #8 Ingrilli/ITA, #19 Diener/GER, #30 Bonalumi/ITA and #37 Perri/ITA were disqualified for cutting the course.