Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matilde Silva Santos 2004 POR 21 00:32:26 00:04:47 00:00:22 00:14:10 00:00:26 00:12:44
2 Aleksandra Ferchmin 2004 POL 3 00:32:31 00:05:00 00:00:20 00:14:00 00:00:23 00:12:50
3 Kateřina Hadravova 2005 CZE 8 00:32:32 00:05:01 00:00:22 00:14:33 00:00:27 00:12:12
4 Sára Lehmann 2005 HUN 18 00:32:43 00:04:35 00:00:22 00:14:25 00:00:25 00:12:59
5 Maria Gonçalves 2004 POR 2 00:32:44 00:04:52 00:00:23 00:14:05 00:00:25 00:13:01
6 Kristýna Dvořáková 2005 CZE 29 00:33:02 00:04:42 00:00:21 00:14:15 00:00:31 00:13:15
7 Merel Veltman 2005 NED 12 00:33:07 00:04:51 00:00:21 00:14:04 00:00:24 00:13:28
8 Eline Debecker 2006 BEL 4 00:33:22 00:04:32 00:00:23 00:14:27 00:00:27 00:13:36
9 Ema Borscova 2005 SVK 10 00:33:25 00:04:55 00:00:28 00:14:37 00:00:26 00:13:02
10 Ariana Roxana Chis 2005 ROU 6 00:33:30 00:04:46 00:00:22 00:14:14 00:00:27 00:13:43
11 Leonie Hauser 2004 AUT 11 00:33:33 00:04:38 00:00:23 00:14:18 00:00:26 00:13:49
12 Liis Kapten 2006 EST 19 00:33:38 00:04:55 00:00:25 00:14:41 00:00:30 00:13:10
13 Florentina Prünster 2005 AUT 24 00:33:44 00:04:58 00:00:25 00:14:36 00:00:27 00:13:21
14 Lara Mihevc 2005 SLO 5 00:33:47 00:04:54 00:00:23 00:14:05 00:00:26 00:14:02
15 Sara Magndal 2004 NOR 15 00:33:52 00:04:48 00:00:22 00:14:08 00:00:45 00:13:50
16 Paula Janicka 2004 POL 7 00:34:01 00:05:03 00:00:24 00:14:37 00:00:25 00:13:35
17 Katarina Kridlova 2004 SVK 20 00:34:05 00:05:03 00:00:23 00:14:36 00:00:27 00:13:39
18 Beyza Ayaşlıoğlu 2004 TUR 22 00:34:11 00:04:56 00:00:28 00:14:36 00:00:26 00:13:47
19 Noa Cohen Livay 2004 ISR 23 00:34:17 00:04:59 00:00:23 00:14:36 00:00:27 00:13:55
20 Tinkara Stres 2005 SLO 31 00:34:24 00:04:58 00:00:27 00:14:35 00:00:27 00:14:01
21 Grete Maria Savitsch 2004 EST 25 00:34:29 00:04:59 00:00:25 00:14:38 00:00:28 00:14:00
22 Iva Pavlovic 2005 SRB 14 00:34:35 00:04:55 00:00:23 00:14:40 00:00:24 00:14:15
23 Stefania Salazar 2005 SVK 16 00:34:42 00:04:47 00:00:24 00:14:08 00:00:25 00:15:00
24 Yeva Soroka 2006 UKR 1 00:34:44 00:04:56 00:00:24 00:16:12 00:00:23 00:12:52
25 Alina Sinevich 2004 BLR 28 00:34:45 00:05:01 00:00:25 00:14:38 00:00:28 00:14:16
26 Daria Ermolova 2006 RUS 27 00:34:55 00:05:06 00:00:24 00:16:05 00:00:24 00:12:59
27 Marina Kopylkova 2004 RUS 17 00:35:01 00:04:45 00:00:24 00:14:24 00:00:34 00:14:57
28 Selinay Tuğçe Kır 2004 TUR 26 00:35:29 00:04:33 00:00:23 00:15:02 00:00:30 00:15:03
29 Nikol Kolisheva 2006 BUL 30 00:35:44 00:05:00 00:00:21 00:14:40 00:00:24 00:15:21
30 Adi Caspi 2004 ISR 9 00:38:07 00:05:07 00:00:24 00:16:16 00:00:28 00:15:54
Program notes:

Technical Delegates: John Petrides/GBR, Andreas Galanos/GRE. Head Referee: Angeliki Thoma/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Özgür Eriş/TUR.
Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 8.3 km (2 laps), Run 3.4 km (2 laps)
Water temperature: 25.3ºC; Air temperature: 23.4ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #9 Caspi/ISR and #21 Silva Santos/POR served a 10 second penalty during the run segment.