Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pelayo González Turrez 2004 ESP 19 00:38:14 00:06:26 00:00:21 00:19:47 00:00:24 00:11:20
2 Euan De Nigro 2004 ITA 1 00:38:32 00:06:26 00:00:23 00:19:45 00:00:21 00:11:39
3 Gyula Kovács 2004 HUN 2 00:38:36 00:06:25 00:00:20 00:19:48 00:00:22 00:11:43
4 Karpeev Dmitrii 2005 RUS 5 00:38:46 00:06:38 00:00:20 00:20:13 00:00:21 00:11:16
5 Mineev Roman 2005 RUS 22 00:38:46 00:06:31 00:00:22 00:20:20 00:00:24 00:11:13
6 Gustavo Do Canto 2004 POR 26 00:38:58 00:06:40 00:00:23 00:20:06 00:00:21 00:11:31
7 Maayan Glantz 2004 ISR 7 00:39:05 00:06:39 00:00:22 00:20:10 00:00:23 00:11:34
8 David Eliáš 2005 CZE 15 00:39:18 00:06:38 00:00:24 00:20:08 00:00:25 00:11:45
9 Daniel Pyrzyński 2004 POL 6 00:39:19 00:06:51 00:00:22 00:20:12 00:00:23 00:11:34
10 Gustav Røn-Buskov 2005 DEN 4 00:39:22 00:06:45 00:00:20 00:20:21 00:00:23 00:11:34
11 Raul Petre 2006 ROU 12 00:39:23 00:06:28 00:00:21 00:20:22 00:00:25 00:11:50
12 Maxim Shmulich 2004 KAZ 9 00:39:35 00:06:39 00:00:23 00:20:07 00:00:28 00:12:00
13 Zalán Tóth 2004 HUN 20 00:39:48 00:06:39 00:00:21 00:20:12 00:00:24 00:12:14
14 Rick Van Der Knaap 2004 NED 29 00:39:48 00:07:09 00:00:23 00:19:52 00:00:30 00:11:56
15 Taha Eren Coşgun 2005 TUR 3 00:39:51 00:06:42 00:00:25 00:20:18 00:00:27 00:12:02
16 Kristupas Rimkus 2004 LTU 28 00:39:53 00:07:05 00:00:22 00:19:57 00:00:22 00:12:10
17 Eyal Weinstein 2005 ISR 27 00:40:05 00:07:02 00:00:22 00:19:59 00:00:29 00:12:15
18 Semen Shypov 2006 UKR 25 00:40:08 00:07:10 00:00:25 00:19:51 00:00:26 00:12:19
19 Rasmus Boisen 2005 EST 21 00:40:19 00:06:43 00:00:21 00:20:22 00:00:24 00:12:31
20 Staš Tomšič 2004 SLO 14 00:40:36 00:06:59 00:00:25 00:20:00 00:00:26 00:12:49
21 Thibaut Cannaerts 2005 BEL 11 00:40:48 00:06:31 00:00:24 00:19:40 00:00:28 00:13:48
22 Slavomir Adam 2004 SVK 17 00:41:30 00:07:10 00:00:23 00:19:52 00:00:27 00:13:41
23 Artur Nazluian 2004 UKR 10 00:42:04 00:07:03 00:00:24 00:22:22 00:00:25 00:11:51
24 Heorhi Boika 2004 BLR 16 00:43:40 00:07:02 00:00:27 00:22:35 00:00:25 00:13:14
25 Leo Fill 2005 AUT 18 00:44:46 00:06:45 00:00:21 00:20:02 00:00:24 00:17:16
26 Ralfs Vistiņš 2006 LAT 23 00:44:53 00:07:11 00:00:24 00:22:27 00:00:28 00:14:26
27 Abdurrahman Yazıcı 2004 TUR 24 00:44:54 00:06:46 00:00:28 00:22:49 00:00:27 00:14:28
28 Stefan Delev 2004 MKD 8 00:47:52 00:07:07 00:00:28 00:24:26 00:00:23 00:15:31
Program notes:

Technical Delegates: John Petrides/GBR, Andreas Galanos/GRE. Head Referee: Angeliki Thoma/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Özgür Eriş/TUR.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 13.4 km (2 laps), Run 3.4 km (2 laps)
Water temperature: 27.6ºC; Air temperature: 31.7ºC. Wetsuits not allowed.