Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 João Nuno Batista 2005 POR 11 00:38:12 00:06:21 00:00:21 00:19:34 00:00:24 00:11:34
2 Miguel Espuna Larramona 2004 ITA 26 00:38:13 00:06:18 00:00:21 00:19:37 00:00:27 00:11:31
3 Gabriel Santos 2004 POR 25 00:38:22 00:06:22 00:00:28 00:19:24 00:00:23 00:11:48
4 Fiorenzo Angelini 2004 ITA 1 00:38:24 00:06:13 00:00:21 00:19:40 00:00:21 00:11:50
5 Julen Andueza Valencia 2004 ESP 14 00:38:33 00:06:44 00:00:25 00:19:41 00:00:21 00:11:25
6 Ul Denša 2004 SLO 6 00:38:34 00:06:28 00:00:23 00:19:23 00:00:24 00:11:59
7 Julian Piller 2004 AUT 24 00:38:40 00:06:22 00:00:21 00:19:33 00:00:22 00:12:03
8 Roman Leonov 2005 RUS 9 00:38:41 00:06:28 00:00:25 00:19:57 00:00:27 00:11:26
9 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 2 00:38:47 00:06:24 00:00:23 00:19:29 00:00:22 00:12:12
10 Simeon Dolinschek 2005 AUT 20 00:38:58 00:07:00 00:00:22 00:19:27 00:00:21 00:11:49
11 Šimon Michálek 2005 CZE 27 00:39:02 00:06:26 00:00:22 00:20:04 00:00:20 00:11:53
12 Filip Glapa 2004 POL 4 00:39:13 00:06:31 00:00:23 00:19:55 00:00:25 00:12:01
13 Adi Afek 2004 ISR 22 00:39:19 00:06:57 00:00:23 00:19:29 00:00:27 00:12:04
14 David Lang 2005 LUX 5 00:39:25 00:06:59 00:00:22 00:19:28 00:00:23 00:12:17
15 Sander Aavik 2004 EST 3 00:39:32 00:06:30 00:00:22 00:19:23 00:00:24 00:12:57
16 Joran Stobbe 2005 NED 21 00:40:56 00:06:43 00:00:28 00:19:42 00:00:27 00:13:40
17 Zigmas Reisas 2006 LTU 10 00:41:38 00:06:53 00:00:30 00:19:27 00:00:28 00:14:22
18 Antoine L'Hôte 2005 SUI 18 00:42:02 00:07:23 00:00:22 00:21:19 00:00:24 00:12:37
19 Tomer Shapira 2004 ISR 23 00:42:13 00:06:27 00:00:24 00:21:11 00:00:20 00:13:53
20 Mustafa Jamak 2006 BIH 12 00:42:24 00:06:30 00:00:21 00:21:10 00:00:24 00:14:00
21 Arda Aracı 2005 TUR 17 00:42:30 00:06:35 00:00:25 00:19:51 00:00:23 00:15:20
22 Barış Türkcan 2004 TUR 16 00:42:41 00:06:58 00:00:26 00:22:15 00:00:26 00:12:38
23 Nestor Kyzyma 2005 UKR 7 00:43:55 00:07:13 00:00:26 00:22:34 00:00:25 00:13:20
24 Marin Stipčević 2005 CRO 8 00:46:30 00:07:17 00:00:23 00:21:58 00:00:28 00:16:27
25 Catalin Sviderski 2005 ROU 15 00:47:38 00:07:12 00:00:22 00:23:01 00:00:26 00:16:39
26 Mikus Jansons 2006 LAT 19 00:48:13 00:07:35 00:00:25 00:24:20 00:00:35 00:15:22
Program notes:

Technical Delegates: John Petrides/GBR, Andreas Galanos/GRE. Head Referee: Angeliki Thoma/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Özgür Eriş/TUR.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 13.4 km (2 laps), Run 3.4 km (2 laps)
Water temperature: 27.6ºC; Air temperature: 31.7ºC. Wetsuits not allowed.