Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Tiszaujvaros | Final Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 18 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Dixon 2002 GBR 1 00:37:05 00:06:16 00:00:55 00:18:14 00:00:21 00:11:21
2 Gergő Dobi 2002 HUN 10 00:37:29 00:06:18 00:00:53 00:18:16 00:00:22 00:11:43
3 Elai Izhak Chaski 2002 ISR 2 00:37:45 00:06:39 00:00:59 00:18:32 00:00:25 00:11:13
4 Gyula Kovács 2004 HUN 23 00:38:02 00:06:26 00:00:57 00:18:47 00:00:25 00:11:29
5 Niklas Keller 2002 AUT 3 00:38:06 00:06:45 00:00:54 00:18:33 00:00:21 00:11:35
6 Márton Kropkó 2005 HUN 8 00:38:15 00:06:24 00:00:55 00:18:43 00:00:24 00:11:52
7 Jack Stanton-Stock 2002 GBR 5 00:38:18 00:06:47 00:00:57 00:18:28 00:00:28 00:11:39
8 Nicolas Probert Vargas 2003 MEX 7 00:38:30 00:06:37 00:01:01 00:18:35 00:00:25 00:11:53
9 Filip Tlamka 2002 CZE 14 00:38:33 00:06:55 00:00:56 00:18:20 00:00:22 00:12:01
10 Jesús Vela Vela 2004 ESP 18 00:38:40 00:06:24 00:00:57 00:18:52 00:00:23 00:12:05
11 Matthew Shipley 2002 GBR 4 00:38:43 00:06:20 00:00:59 00:18:44 00:00:23 00:12:19
12 Zalán Hóbor 2004 HUN 27 00:38:52 00:06:28 00:00:57 00:18:48 00:00:23 00:12:18
13 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 20 00:38:58 00:06:37 00:00:58 00:18:37 00:00:27 00:12:21
14 Julen Andueza Valencia 2004 ESP 16 00:39:08 00:07:07 00:01:01 00:19:01 00:00:21 00:11:40
15 Lukáš Juránek 2002 CZE 12 00:39:10 00:07:01 00:00:54 00:19:14 00:00:24 00:11:39
16 Zalán Tóth 2004 HUN 30 00:39:17 00:06:34 00:00:55 00:18:45 00:00:24 00:12:41
17 Rom Shalev 2005 ISR 24 00:39:31 00:07:05 00:00:52 00:19:12 00:00:22 00:12:01
18 David Vollmann 2003 AUT 6 00:39:34 00:06:54 00:00:58 00:19:17 00:00:27 00:12:00
19 Pelayo González Turrez 2004 ESP 29 00:39:35 00:06:59 00:00:55 00:19:15 00:00:25 00:12:03
20 Kolos Trungel-Nagy 2004 HUN 11 00:39:41 00:07:03 00:00:59 00:19:09 00:00:25 00:12:07
21 Benedek Péter 2002 HUN 21 00:40:01 00:07:08 00:00:51 00:19:13 00:00:24 00:12:28
22 Žiga Podgoršek 2003 SLO 25 00:40:26 00:07:15 00:00:54 00:20:15 00:00:24 00:11:40
23 Maayan Glantz 2004 ISR 26 00:40:32 00:07:06 00:00:54 00:19:11 00:00:27 00:12:55
24 Matej Marek 2002 CZE 31 00:40:55 00:06:47 00:00:57 00:19:26 00:00:23 00:13:23
25 Rodrigo Probert González 2002 MEX 9 00:41:15 00:06:51 00:01:05 00:19:19 00:00:32 00:13:30
26 David Eliáš 2005 CZE 15 00:41:36 00:07:15 00:00:59 00:20:26 00:00:25 00:12:33
DSQ Shachar Agur 2002 ISR 19 DSQ 00:06:50 00:00:56 00:18:25 00:00:22 00:11:35
DSQ Taha Eren Coşgun 2005 TUR 28 DSQ 00:07:05 00:01:03 00:19:03 00:00:24 00:13:13
DNF Péter Molnár 2002 HUN 17 DNF 00:06:31 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alon Cohen 2002 ISR 22 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 500 m. (2 laps), bike 12.5 km. (5 laps), run 3.6 km. (3 laps)
Water temperature 29.4ºC, air temperature 31ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #18 Vela Vela/ESP served 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #19 Agur/ISR was disqualified due to the swim behaviour.
Athlete #28 Eren Cosgun/TUR was disqualified because he did not stop at the penalty box.