Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Olsztyn | Junior Men
Olsztyn, Poland • 29 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sebastian Wernersen 2002 NOR 32 00:56:35 00:09:38 00:01:18 00:28:45 00:00:33 00:16:21
2 Janne Büttel 2002 GER 65 00:56:46 00:09:30 00:01:20 00:28:51 00:00:26 00:16:39
3 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 36 00:56:55 00:09:28 00:01:10 00:30:14 00:00:29 00:15:34
4 Ander Michelena Beltran De Heredia 2002 ESP 19 00:57:12 00:09:27 00:01:21 00:29:59 00:00:22 00:16:03
5 Andrés Prieto Villar 2003 ESP 45 00:57:14 00:09:31 00:01:27 00:29:57 00:00:24 00:15:55
6 Lukáš Juránek 2002 CZE 5 00:57:16 00:09:52 00:01:17 00:29:41 00:00:20 00:16:06
7 Filip Tlamka 2002 CZE 11 00:57:21 00:09:44 00:01:20 00:29:51 00:00:23 00:16:03
8 Joan Reixach Abril 2002 ESP 47 00:57:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Marcin Stanglewicz 2002 POL 39 00:57:35 00:09:37 00:01:22 00:29:50 00:00:30 00:16:16
10 Jakub Marek 2003 CZE 8 00:57:37 00:09:46 00:01:19 00:29:45 00:00:26 00:16:21
11 Balte Thijs 2003 BEL 10 00:57:39 00:09:42 00:01:20 00:29:48 00:00:24 00:16:25
12 Juan Gonzalez Garcia 2002 ESP 53 00:57:45 00:09:26 00:01:16 00:30:09 00:00:22 00:16:32
13 Mikhail Bastrakov 2003 RUS 22 00:57:47 00:09:31 00:01:24 00:29:53 00:00:24 00:16:35
14 Mark Vysotskiy 2002 RUS 1 00:57:54 00:09:08 00:01:19 00:30:19 00:00:30 00:16:38
15 David Cantero Del Campo 2003 ESP 64 00:57:59 00:09:49 00:01:22 00:30:51 00:00:29 00:15:28
16 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 41 00:58:07 00:09:23 00:01:16 00:30:08 00:00:28 00:16:52
17 Miguel Guzman Tafalla 2003 ESP 28 00:58:10 00:09:17 00:01:21 00:30:13 00:00:24 00:16:55
18 Nicolas Probert Vargas 2003 MEX 62 00:58:16 00:09:33 00:01:23 00:29:57 00:00:24 00:16:59
19 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 9 00:58:18 00:09:34 00:01:15 00:30:03 00:00:24 00:17:02
20 Pablo Cano Garay 2002 ESP 48 00:58:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
21 Shachar Agur 2002 ISR 18 00:58:21 00:09:48 00:01:20 00:29:42 00:00:28 00:17:03
22 Matej Marek 2002 CZE 17 00:58:24 00:09:32 00:01:21 00:29:57 00:00:30 00:17:04
23 Ul Denša 2004 SLO 15 00:58:37 00:09:29 00:01:30 00:29:54 00:00:33 00:17:11
24 Simeone Romano 2004 ITA 4 00:58:41 00:09:29 00:01:18 00:30:02 00:00:24 00:17:28
25 Alberto Bartolomeo Demarchi 2002 ITA 6 00:58:43 00:10:11 00:01:19 00:30:30 00:00:22 00:16:21
26 Nicolás Heredero Carazo 2002 ESP 42 00:58:44 00:10:12 00:01:20 00:30:29 00:00:36 00:16:07
27 Šimon Michálek 2005 CZE 59 00:59:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
28 Lukas Bentsen 2003 DEN 55 00:59:08 00:09:31 00:01:19 00:29:59 00:00:27 00:17:52
29 Emiel Torfs 2003 BEL 14 00:59:21 00:10:08 00:01:25 00:30:29 00:00:23 00:16:56
30 Pavel Sorokin 2002 RUS 25 00:59:39 00:09:08 00:01:33 00:30:17 00:00:26 00:18:15
31 Joakim Skovlund Reincke Schnack 2004 DEN 30 00:59:45 00:09:34 00:01:27 00:31:06 00:00:26 00:17:12
32 Carlos Vizcaino Navarro 2002 ESP 68 00:59:50 00:10:19 00:01:24 00:31:28 00:00:24 00:16:15
33 Eduardo Blanco Mollá 2002 ESP 49 00:59:52 00:09:18 00:01:22 00:31:27 00:00:25 00:17:20
34 Kamil Kulik 2003 POL 63 00:59:58 00:10:28 00:01:29 00:31:14 00:00:23 00:16:24
35 Vincenzo Maria Matarazzo 2004 ITA 56 01:00:12 00:10:11 00:01:23 00:31:36 00:00:20 00:16:42
36 Jakob Mamič 2003 SLO 12 01:00:20 00:09:41 00:01:24 00:31:01 00:00:24 00:17:50
37 Arnau Rosaleny Aznar 2002 ESP 54 01:00:26 00:10:18 00:01:18 00:31:37 00:00:31 00:16:42
38 Staš Tomšič 2004 SLO 20 01:00:28 00:10:25 00:01:28 00:31:12 00:00:21 00:17:02
39 Marcel Kozaczkiewicz 2003 POL 67 01:00:30 00:09:46 00:01:26 00:30:54 00:00:27 00:17:57
40 Žiga Podgoršek 2003 SLO 34 01:00:40 00:10:14 00:01:27 00:31:28 00:00:24 00:17:07
41 Filip Glapa 2004 POL 52 01:00:44 00:09:37 00:01:28 00:30:59 00:00:28 00:18:12
42 Pau Gonzalez-Espresati Clement 2002 ESP 58 01:00:49 00:09:31 00:01:19 00:32:26 00:00:31 00:17:02
43 Džiugas Karklelis 2003 LTU 50 01:00:50 00:09:27 00:01:35 00:31:02 00:00:29 00:18:17
44 James Kadziak 2002 POL 46 01:01:00 00:09:52 00:01:26 00:30:48 00:00:24 00:18:30
45 Jan Chrzanowski 2003 POL 57 01:01:01 00:09:31 00:01:26 00:32:13 00:00:25 00:17:26
46 Nejc Podgoršek 2003 SLO 66 01:01:02 00:10:15 00:01:24 00:31:33 00:00:29 00:17:21
47 Antoine L'Hôte 2005 SUI 44 01:01:07 00:10:35 00:01:29 00:31:10 00:00:28 00:17:25
48 Nevan Vimos Kocbek 2005 SLO 51 01:01:13 00:10:29 00:01:39 00:31:06 00:00:30 00:17:29
49 Jozef Vrabel 2002 SVK 31 01:01:31 00:10:00 00:01:35 00:31:40 00:00:26 00:17:50
50 Karol Janicki 2003 POL 21 01:01:38 00:10:09 00:01:19 00:30:37 00:00:32 00:19:01
51 Rom Rabber 2004 ISR 70 01:01:39 00:10:23 00:01:22 00:31:24 00:00:35 00:17:55
52 Peter Rojtas 2002 SVK 60 01:02:01 00:09:35 00:01:25 00:32:12 00:00:35 00:18:14
53 Maksymilian Kopiczko 2002 POL 37 01:02:16 00:10:35 00:01:21 00:31:16 00:00:24 00:18:40
54 Domen Bojanc 2005 SLO 71 01:02:44 00:10:29 00:01:35 00:31:09 00:00:26 00:19:05
55 Črt Verbič 2003 SLO 61 01:02:54 00:10:12 00:01:47 00:31:15 00:00:33 00:19:07
56 Artūrs Liepa 2003 LAT 27 01:03:53 00:09:16 00:01:21 00:31:28 00:00:23 00:21:25
57 Nadir Bouras Moussaoui 2003 ESP 26 01:04:02 00:10:53 00:01:19 00:32:57 00:00:26 00:18:27
58 Robert Kostlan 2003 CZE 69 01:04:36 00:09:46 00:01:19 00:34:06 00:00:23 00:19:02
59 Robertas Gegužis 2003 LTU 35 01:05:22 00:10:59 00:01:28 00:32:44 00:00:49 00:19:22
LAP Tristan Knupfer 2005 SUI 23 LAP 00:10:28 00:01:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Pedro De La Torre Llobregat 2002 ESP 24 LAP 00:11:11 00:01:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kasparas Apkievicius 2003 LTU 29 DNF 00:10:06 00:02:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Matej Medveczky 2002 SVK 38 LAP 00:11:11 00:01:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP David Aljoša Pavlin 2004 SLO 40 LAP 00:11:34 00:01:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gabriel Suchy 2004 SVK 43 LAP 00:11:02 00:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Miguel Espuna Larramona 2004 ITA 3 DSQ 00:09:21 00:01:21 00:30:05 00:00:25 00:16:13
DSQ Francesco Gazzina 2002 ITA 7 DSQ 00:09:20 00:01:23 00:30:05 00:00:25 00:15:43
DNF David Eliáš 2005 CZE 16 DNF 00:09:40 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Marco Van Ostende/NED. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Marco Van Ostende/NED, Maryia Charkouskaya/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL.
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 20 km. (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 16ºC, air temperature 13.5ºC. Wetsuits mandatory.
Athletes #1 Vysotskiy/RUS and #70 Rabber/ISR served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athletes #3 Espuna Larramona/ITA and #7 Gazzina/ITA were disqualified because they did not stop at the penalty box.