Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Balıkesir | Junior Men
Balıkesir, Turkey • 31 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pavel Sorokin 2002 RUS 2 00:56:27 00:09:36 00:00:28 00:30:26 00:00:29 00:15:30
2 Márton Kropkó 2005 HUN 5 00:56:58 00:09:30 00:00:31 00:30:29 00:00:33 00:15:57
3 Ivan Tretiak 2002 UKR 9 00:57:27 00:10:11 00:00:29 00:30:54 00:00:28 00:15:25
5 Nicolas Probert Vargas 2003 MEX 21 00:57:46 00:10:02 00:00:29 00:31:00 00:00:28 00:15:48
6 Mohammadhossein Tayebi 2002 IRI 19 00:58:05 00:10:48 00:00:30 00:31:01 00:00:37 00:15:12
7 Emir Aracı 2003 TUR 6 00:58:44 00:10:09 00:00:27 00:30:59 00:00:32 00:16:38
8 Yegor Krupyakov 2004 KAZ 25 00:58:50 00:10:14 00:00:32 00:30:48 00:00:34 00:16:45
9 Burak Çağdaş 2003 TUR 11 00:59:08 00:10:12 00:00:30 00:30:55 00:00:27 00:17:06
10 Denys Ryzhyi 2003 UKR 20 00:59:12 00:10:55 00:00:26 00:30:51 00:00:32 00:16:30
11 Niko Matas 2003 CRO 29 00:59:15 00:10:03 00:00:29 00:31:04 00:00:32 00:17:08
12 Kamran Khodjaev 2002 UZB 12 00:59:17 00:10:19 00:00:32 00:30:43 00:00:32 00:17:13
13 Emirhan Çakır 2004 TUR 8 00:59:24 00:10:20 00:00:28 00:30:46 00:00:31 00:17:22
14 Humberto Castañeiras Jenner 2002 MEX 27 00:59:32 00:10:17 00:00:31 00:31:32 00:00:32 00:16:41
15 Enrico Messina 2003 ITA 28 00:59:39 00:10:38 00:00:30 00:31:06 00:00:35 00:16:52
16 Taha Eren Coşgun 2005 TUR 23 00:59:51 00:10:30 00:00:32 00:31:15 00:00:30 00:17:04
17 Bartu Oren 2002 TUR 24 01:00:06 00:10:35 00:00:38 00:31:04 00:00:29 00:17:23
18 Mert Çolak 2003 TUR 7 01:00:19 00:10:01 00:00:31 00:31:06 00:00:31 00:18:12
19 Burak Pak 2003 TUR 15 01:00:32 00:10:09 00:00:31 00:30:58 00:00:32 00:18:25
20 Kıvanc Sahinkaya 2002 TUR 14 01:01:45 00:10:13 00:00:31 00:31:34 00:00:38 00:18:50
21 Alexandr Ten 2004 KAZ 16 01:02:30 00:10:54 00:00:29 00:33:09 00:00:34 00:17:25
22 Andrii Skrypka 2002 UKR 10 01:02:47 00:10:28 00:00:31 00:31:23 00:00:35 00:19:52
23 Ivo Jovan Dimovski 2003 MKD 4 01:02:51 00:10:55 00:00:29 00:33:06 00:00:33 00:17:50
24 Dimitar Jovanoski 2003 MKD 3 01:05:02 00:13:11 00:00:28 00:32:54 00:00:34 00:17:58
25 Riccardo Pavone 2002 ITA 26 01:05:39 00:13:49 00:00:36 00:33:49 00:00:31 00:16:57
DNF Rodrigo Probert González 2002 MEX 1 DNF 00:10:05 00:00:28 00:30:59 00:00:28 00:00:00
DSQ Daniele Gambitta 2002 ITA 18 DSQ 00:10:16 00:00:29 00:30:47 00:00:29 00:15:32
Program notes:

Technical Delegate: Angeliki Thoma/GRE. Head Referee: Ivan Mihajlovski/MKD. Competition Jury: Angeliki Thoma/GRE, Herwig Grabner/AUT, Ali Ozgur Eris/TUR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 26ºC; Air temperature: 23ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #18 Gambitta/ITA was disqualified for not serving a time penalty