Results: 2021 Europe Triathlon Cup Tiszaujvaros | Semifinal 2 Elite Women
Tiszaujvaros, Hungary • 17 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Margareta Bicanova 2001 SVK 50 00:59:35 00:10:39 00:01:07 00:30:20 00:00:41 00:16:49
2 Costanza Arpinelli 2000 ITA 38 00:59:38 00:10:48 00:01:07 00:30:11 00:00:32 00:17:01
3 Paulina Klimas 1995 POL 41 00:59:40 00:10:23 00:01:10 00:30:09 00:00:42 00:17:19
4 Audrey Merle 1995 FRA 34 00:59:40 00:09:53 00:01:09 00:30:31 00:00:39 00:17:30
5 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 40 00:59:44 00:10:24 00:01:08 00:30:09 00:00:35 00:17:30
6 Solveig Løvseth 1999 NOR 36 00:59:45 00:11:17 00:01:10 00:29:38 00:00:41 00:16:59
7 Annabel Morton 2000 GBR 59 00:59:46 00:10:46 00:01:09 00:30:13 00:00:40 00:17:00
8 Erica Byram 1999 GBR 51 00:59:47 00:10:29 00:01:11 00:30:04 00:00:39 00:17:27
9 Jeanne Lehair 1996 FRA 33 00:59:48 00:10:01 00:01:08 00:30:35 00:00:35 00:17:31
10 Olivia Mathias 1998 GBR 31 00:59:54 00:09:51 00:01:10 00:30:31 00:00:36 00:17:47
11 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 32 00:59:57 00:10:01 00:01:08 00:30:33 00:00:38 00:17:40
12 Fanni Soós 1999 HUN 46 01:00:01 00:10:52 00:01:03 00:30:12 00:00:41 00:17:15
13 Alessia Orla 1992 ITA 35 01:00:10 00:10:03 00:01:06 00:30:33 00:00:41 00:17:48
14 Alexandrine Coursol 2001 CAN 37 01:00:17 00:10:07 00:01:11 00:30:24 00:00:36 00:18:01
15 Marit Van Den Berg 2001 NED 56 01:00:18 00:11:14 00:01:07 00:29:45 00:00:31 00:17:43
16 Tanja Neubert 2000 GER 39 01:00:54 00:11:19 00:01:10 00:29:38 00:00:38 00:18:11
17 Tanja Stroschneider 1990 AUT 45 01:01:01 00:10:53 00:01:12 00:30:01 00:00:44 00:18:13
18 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 47 01:01:20 00:10:41 00:01:06 00:30:18 00:00:42 00:18:34
19 Zuzanna Sudak 2001 POL 52 01:01:40 00:10:44 00:01:10 00:30:14 00:00:38 00:18:55
20 Magdalena Früh 2000 AUT 44 01:02:31 00:10:47 00:01:09 00:30:11 00:00:40 00:19:45
21 Annie Kelly 1994 USA 43 01:03:41 00:10:54 00:01:13 00:32:50 00:00:40 00:18:08
22 Sára Molnár 1999 HUN 60 01:03:51 00:11:16 00:01:10 00:32:57 00:00:39 00:17:51
23 Adrienn Hangya 2001 HUN 55 01:04:34 00:11:25 00:01:11 00:32:46 00:00:38 00:18:38
24 Lydia Drahovska 1999 SVK 54 01:06:49 00:11:14 00:01:11 00:33:59 00:00:42 00:19:45
25 Ashleigh Irvine-Smith 2001 RSA 53 01:07:17 00:11:21 00:01:15 00:32:46 00:00:43 00:21:13
26 Kristiāna Maskava 2001 LAT 57 01:09:19 00:11:19 00:01:20 00:32:52 00:00:45 00:23:04
27 Noga Gottlieb 2000 ISR 58 01:12:00 00:12:21 00:01:23 00:36:41 00:00:46 00:20:51
DSQ Bianca Seregni 2000 ITA 42 DSQ 00:09:23 00:01:10 00:30:59 00:00:36 00:17:39
DSQ Sophie Rohr 2000 GER 48 DSQ 00:10:26 00:01:08 00:30:09 00:00:42 00:00:00
DNF Magdalena Sudak 2000 POL 49 DNF 00:10:26 00:01:07 00:30:09 00:00:45 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA. Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 750 m. (3 laps), bike 20 km. (2 laps), run 5 km. (3 laps)
Water temperature: 29.4ºC. Air temperature 31ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #48 Rohr/GER was disqualified due to her swim behavior.
Athlete #42 Seregni/ITA was disqualified because she interfiered with other athlete equipment in transition area
Top 14 + 4 fastest progressed to Final.