Results: 2021 Europe Triathlon Cup Barcelona | Elite Men
Barcelona, Spain • 10 Oct, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 David Castro Fajardo 1993 ESP 6 00:51:39 00:09:08 00:01:09 00:26:09 00:00:34 00:14:37
2 Connor Bentley 2001 GBR 36 00:51:50 00:09:07 00:01:11 00:26:10 00:00:38 00:14:43
3 Jamie Riddle 2000 RSA 16 00:51:54 00:09:01 00:01:12 00:26:14 00:00:38 00:14:47
4 Yanis Seguin 2000 FRA 48 00:51:58 00:09:11 00:01:12 00:26:05 00:00:35 00:14:53
5 Louis Vitiello 1998 FRA 35 00:51:59 00:09:12 00:01:18 00:26:34 00:00:32 00:14:22
6 Jonas Breinlinger 1994 GER 3 00:52:06 00:09:02 00:01:14 00:26:10 00:00:39 00:14:58
7 Jannik Schaufler 1997 GER 23 00:52:09 00:09:13 00:01:09 00:26:04 00:00:36 00:15:05
8 Genis Grau 1994 ESP 2 00:52:10 00:09:21 00:01:08 00:26:38 00:00:38 00:14:23
9 Jack Willis 1997 GBR 11 00:52:11 00:09:11 00:01:10 00:26:06 00:00:33 00:15:08
10 Nathan Grayel 1995 FRA 46 00:52:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Antoine Duval 1995 FRA 37 00:52:15 00:09:11 00:01:13 00:26:43 00:00:39 00:14:27
12 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 4 00:52:17 00:09:25 00:01:17 00:26:21 00:00:36 00:14:35
13 Arthur Berland 1999 FRA 10 00:52:19 00:09:22 00:01:09 00:26:33 00:00:34 00:14:40
14 Simon Henseleit 2000 GER 19 00:52:21 00:09:18 00:01:12 00:26:32 00:00:38 00:14:38
15 Dylan McCullough 2001 NZL 21 00:52:22 00:09:00 00:01:16 00:26:12 00:00:36 00:15:17
16 Jorik Van Egdom 1995 NED 26 00:52:23 00:09:35 00:01:14 00:26:20 00:00:42 00:14:31
17 Gergely Kiss 2001 HUN 64 00:52:24 00:09:05 00:01:14 00:26:07 00:00:35 00:15:21
18 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 1 00:52:24 00:09:33 00:01:12 00:26:20 00:00:35 00:14:43
19 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 52 00:52:28 00:09:17 00:01:14 00:26:35 00:00:40 00:14:40
20 Raphael Montoya 1995 FRA 29 00:52:29 00:09:17 00:01:15 00:26:35 00:00:53 00:14:27
21 Lukas Pertl 1995 AUT 12 00:52:31 00:09:28 00:01:14 00:26:23 00:00:36 00:14:49
22 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 8 00:52:37 00:09:19 00:01:10 00:26:34 00:00:31 00:15:00
23 Lars Holenweger 1998 SUI 51 00:52:40 00:09:04 00:01:14 00:26:10 00:00:37 00:15:34
24 Theo Texereau 2001 FRA 50 00:52:43 00:09:20 00:01:13 00:26:31 00:00:38 00:14:59
25 Menno Koolhaas 1995 NED 59 00:52:47 00:09:19 00:01:19 00:26:29 00:00:37 00:15:01
26 Saxon Morgan 2000 NZL 14 00:52:55 00:09:16 00:01:10 00:26:41 00:00:36 00:15:10
27 Jan Volar 1992 CZE 9 00:52:56 00:09:17 00:01:13 00:26:39 00:00:43 00:15:01
28 Gregor Payet 1995 LUX 18 00:52:57 00:09:22 00:01:12 00:26:30 00:00:36 00:15:15
29 Philip Pertl 1998 AUT 30 00:52:59 00:09:22 00:01:10 00:26:31 00:00:37 00:15:17
30 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 7 00:53:00 00:09:25 00:01:12 00:26:32 00:00:37 00:15:14
31 Ludovic Séchaud 2000 SUI 54 00:53:02 00:09:28 00:01:09 00:26:29 00:00:36 00:15:18
32 Alexandre Nobre 1994 POR 22 00:53:03 00:09:34 00:01:12 00:26:21 00:00:39 00:15:14
33 Donald Hillebregt 1992 NED 24 00:53:03 00:09:16 00:01:19 00:26:28 00:00:46 00:15:13
34 Jonas Osterholt 2000 GER 28 00:53:06 00:09:12 00:01:16 00:26:41 00:00:41 00:15:14
35 Andreas Carlsson 2001 SWE 38 00:53:07 00:09:22 00:00:00 00:27:46 00:00:41 00:15:16
36 Joey Van 'T Verlaat 1999 NED 77 00:53:08 00:09:28 00:01:12 00:26:30 00:00:36 00:15:21
37 Sebastian Wernersen 2002 NOR 70 00:53:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
38 Eric Diener 2000 GER 27 00:53:09 00:09:37 00:01:16 00:26:17 00:00:40 00:15:16
39 Henry Räppo 1998 EST 31 00:53:09 00:09:21 00:01:15 00:26:34 00:00:40 00:15:17
40 Maximilian Sperl 1994 GER 43 00:53:24 00:00:00 00:00:00 00:26:24 00:00:41 00:15:33
41 Petter Vega 1996 PAN 44 00:53:37 00:09:26 00:01:11 00:26:32 00:00:39 00:15:46
42 Itamar Eshed 2000 ISR 66 00:53:49 00:09:21 00:01:17 00:26:27 00:00:50 00:15:51
43 Fabian Meeusen 1998 SUI 45 00:53:55 00:09:02 00:01:12 00:26:15 00:00:35 00:16:50
44 Constantine Doherty 1995 IRL 34 00:53:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
45 Valdemar Solok 2001 DEN 60 00:53:58 00:09:35 00:01:15 00:26:22 00:00:40 00:16:06
46 David Martin 1998 CZE 56 00:54:01 00:09:12 00:01:13 00:26:43 00:00:36 00:16:15
47 Petter Ellingsbø 2000 NOR 73 00:54:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
48 Jordi García Gracia 1992 ESP 33 00:54:05 00:09:21 00:01:12 00:27:58 00:00:37 00:14:55
49 Gültigin Er 1997 TUR 57 00:54:18 00:09:15 00:01:18 00:26:37 00:00:42 00:16:23
50 Arnaud Mengal 1997 BEL 15 00:54:24 00:09:32 00:01:13 00:27:47 00:00:36 00:15:14
51 Loris Lala 2002 FRA 71 00:54:37 00:09:36 00:01:13 00:27:44 00:00:37 00:15:25
52 Ábel Sinkó-Uribe 2001 HUN 63 00:54:47 00:09:10 00:01:18 00:26:36 00:00:39 00:17:01
53 Tomas Zikmund 1999 CZE 40 00:54:48 00:09:35 00:01:15 00:27:43 00:00:38 00:15:35
54 Boris Pierre 2000 FRA 25 00:55:19 00:09:34 00:01:16 00:27:40 00:00:35 00:16:12
55 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 61 00:55:26 00:09:40 00:01:11 00:27:41 00:00:37 00:16:15
56 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 39 00:55:43 00:09:45 00:01:13 00:28:53 00:00:37 00:15:13
57 Tim Siepmann 1998 GER 41 00:55:47 00:09:41 00:01:15 00:28:54 00:00:37 00:15:19
58 Victor Goené 1999 NED 49 00:55:58 00:09:39 00:01:15 00:27:41 00:00:36 00:16:46
59 Morgan Davies 1994 GBR 47 00:56:03 00:09:37 00:01:18 00:28:58 00:00:36 00:15:32
60 James Edgar 1998 IRL 65 00:56:26 00:09:33 00:01:21 00:28:57 00:00:38 00:15:55
61 Udi Alhanaty 2000 ISR 72 00:56:55 00:09:50 00:01:15 00:28:48 00:00:43 00:16:17
62 Klemen Bojanc 1998 SLO 53 00:57:03 00:09:53 00:01:13 00:28:46 00:00:39 00:16:29
63 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 32 00:58:10 00:09:28 00:01:15 00:30:46 00:00:45 00:15:53
64 Lucas Cambresy 2002 LUX 75 00:58:22 00:09:35 00:01:22 00:28:55 00:00:37 00:17:50
65 Jakob Medved 2002 SLO 69 00:59:18 00:09:55 00:01:13 00:31:14 00:00:42 00:16:13
66 Niklas Keller 2002 AUT 68 00:59:23 00:09:47 00:01:16 00:31:17 00:00:36 00:16:25
67 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 55 01:00:08 00:10:40 00:01:11 00:31:00 00:00:41 00:16:33
68 Mikita Zabaronka 2003 BLR 74 01:00:36 00:10:33 00:01:17 00:31:02 00:00:35 00:17:07
69 Daniil Padolski 2001 BLR 76 01:00:42 00:10:42 00:01:12 00:30:59 00:00:40 00:17:08
DNF Harry Leleu 1996 GBR 17 DNF 00:09:16 00:01:13 00:36:50 00:00:00 00:00:00
DNF Barclay Izzard 1998 GBR 20 DNF 00:09:25 00:01:09 00:26:32 00:00:41 00:00:00
DNF Mikita Katsianeu 1996 BLR 42 DNF 00:09:17 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 58 DNF 00:09:16 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michael Ziegler 1998 SUI 62 DNF 00:09:29 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 67 DNF 00:09:22 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Janice Goble/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Janice Goble/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia Garcia/ESP.
Distances: Swim 750 m. (1 lap), bike 20.4 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.4. Air temperature 20.7. Wetsuits not allowed.