Results: 2021 Europe Triathlon Cup Balıkesir | Elite Women
Balıkesir, Turkey • 31 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ivana Kuriackova 1994 SVK 6 00:59:37 00:10:34 00:00:30 00:31:33 00:00:32 00:16:29
2 Valentina Riasova 1998 RUS 1 00:59:38 00:10:44 00:00:28 00:31:25 00:00:29 00:16:34
3 Diana Isakova 1999 RUS 7 00:59:41 00:10:34 00:00:30 00:31:39 00:00:31 00:16:29
4 Romana Gajdošová 1994 SVK 2 00:59:48 00:10:46 00:00:29 00:31:24 00:00:30 00:16:41
5 Katharina Möller 2001 GER 10 01:00:08 00:10:46 00:00:29 00:31:28 00:00:34 00:16:54
6 Alexandrine Coursol 2001 CAN 5 01:00:15 00:10:48 00:00:30 00:31:24 00:00:32 00:17:05
7 Marit Van Den Berg 2001 NED 22 01:00:26 00:10:52 00:00:28 00:31:20 00:00:30 00:17:18
8 Magdalena Früh 2000 AUT 12 01:00:35 00:10:42 00:00:30 00:31:23 00:00:30 00:17:31
9 Tsudoi Miyazaki 1996 JPN 3 01:00:42 00:10:49 00:00:30 00:31:24 00:00:30 00:17:32
10 Sofiya Pryyma 1998 UKR 16 01:00:51 00:11:00 00:00:27 00:31:11 00:00:35 00:17:39
11 Noémi Sárszegi 1996 HUN 8 01:01:01 00:10:46 00:00:30 00:31:26 00:00:31 00:17:50
12 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 23 01:01:16 00:10:54 00:00:27 00:31:20 00:00:31 00:18:07
13 Cristina Ventura 1997 ITA 34 01:01:26 00:10:38 00:00:31 00:31:31 00:00:32 00:18:15
14 Pia Totschnig 2000 AUT 18 01:01:52 00:11:03 00:00:33 00:31:55 00:00:33 00:17:49
15 Cathia Schär 2001 SUI 15 01:02:18 00:11:13 00:00:30 00:31:50 00:00:38 00:18:09
16 Nicoletta Santonocito 1999 ITA 32 01:02:22 00:10:51 00:00:33 00:32:22 00:00:33 00:18:05
17 Clara Normand 2003 CAN 36 01:02:23 00:10:48 00:00:28 00:31:25 00:00:32 00:19:11
18 Gillian Cridge 2001 USA 14 01:02:27 00:11:02 00:00:31 00:32:03 00:00:34 00:18:20
19 Ursula Trützschler 1997 GER 17 01:02:45 00:10:59 00:00:29 00:32:08 00:00:37 00:18:32
20 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 4 01:03:10 00:10:34 00:00:33 00:31:36 00:00:33 00:19:55
21 Kim Van 'T Verlaat 2001 NED 24 01:03:22 00:11:06 00:00:30 00:32:03 00:00:39 00:19:07
22 Maryna Kyryk 1997 UKR 29 01:03:29 00:10:23 00:00:37 00:31:43 00:00:37 00:20:11
23 Alevtina Stetsenko 2001 RUS 19 01:03:53 00:11:17 00:00:29 00:34:05 00:00:41 00:17:23
24 Ivana Granosa 2000 CRO 25 01:03:59 00:10:55 00:00:32 00:32:10 00:00:36 00:19:47
25 Theresa Moser 1993 AUT 35 01:04:51 00:11:12 00:00:36 00:34:04 00:00:37 00:18:23
26 Alina Khakimova 1997 UZB 30 01:05:27 00:11:45 00:00:32 00:34:38 00:00:35 00:17:58
27 Fumika Matsumoto 1995 JPN 21 01:05:48 00:11:22 00:00:32 00:33:58 00:00:38 00:19:20
28 Neža Pogačar 2001 SLO 27 01:07:34 00:11:05 00:00:33 00:34:16 00:00:39 00:21:03
29 Monika Bartol 2003 SLO 28 01:07:51 00:11:45 00:00:32 00:36:34 00:00:39 00:18:22
30 Gaia Patrinicola 2001 ITA 33 01:10:14 00:12:32 00:00:32 00:36:40 00:00:38 00:19:53
31 Iva Djukić 2002 SRB 31 01:11:06 00:12:33 00:00:40 00:36:33 00:00:41 00:20:41
32 Aleksandra Tanasoska 1999 MKD 26 01:15:27 00:13:52 00:00:39 00:37:41 00:00:43 00:22:34
DNS Estelle Perriard 1995 SUI 9 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tanja Stroschneider 1990 AUT 11 DNF 00:10:43 00:00:29 00:31:27 00:00:33 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Angeliki Thoma/GRE. Head Referee: Ivan Mihajlovski/MKD. Competition Jury: Angeliki Thoma/GRE, Herwig Grabner/AUT, Ali Ozgur Eris/TUR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 26ºC; Air temperature: 31ºC. Wetsuits not allowed.