Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Samuel Dickinson 1997 GBR 2 00:32:28 00:05:49 00:00:46 00:15:58 00:00:22 00:09:30
2 Florin Salvisberg 1990 SUI 3 00:32:32 00:05:54 00:00:46 00:15:56 00:00:22 00:09:32
3 Ricardo Batista 2000 POR 9 00:32:32 00:05:46 00:00:46 00:16:03 00:00:20 00:09:34
4 Nicola Azzano 1997 ITA 12 00:32:33 00:05:48 00:00:47 00:16:01 00:00:21 00:09:35
5 Sylvain Fridelance 1995 SUI 4 00:32:34 00:05:48 00:00:47 00:16:00 00:00:22 00:09:35
6 Hayden Wilde 1997 NZL 1 00:32:35 00:06:06 00:00:43 00:16:11 00:00:23 00:09:11
7 Jonas Breinlinger 1994 GER 6 00:32:37 00:05:42 00:00:49 00:16:04 00:00:23 00:09:37
8 Márk Dévay 1996 HUN 5 00:32:38 00:05:36 00:00:47 00:16:12 00:00:22 00:09:39
9 Tim Hellwig 1999 GER 8 00:32:38 00:05:53 00:00:44 00:15:59 00:00:20 00:09:40
10 Noah Servais 1997 BEL 10 00:32:43 00:05:51 00:00:45 00:15:59 00:00:22 00:09:43
11 Nicolò Strada 2000 ITA 22 00:33:02 00:05:38 00:00:46 00:16:12 00:00:22 00:10:01
12 Arthur Berland 1999 FRA 11 00:33:16 00:05:59 00:00:44 00:16:17 00:00:21 00:09:54
13 Michał Oliwa 1997 POL 21 00:33:18 00:05:44 00:00:50 00:16:03 00:00:23 00:10:16
14 Simon Westermann 1998 SUI 14 00:33:23 00:05:56 00:00:49 00:16:15 00:00:21 00:10:01
15 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 7 00:34:05 00:06:08 00:00:46 00:16:50 00:00:20 00:09:59
16 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 26 00:34:05 00:06:11 00:00:47 00:16:49 00:00:22 00:09:55
17 Ian Manthey 1993 IRL 15 00:34:11 00:06:08 00:00:45 00:16:52 00:00:23 00:10:01
18 Jacopo Butturini 1991 CRO 20 00:34:23 00:06:02 00:00:48 00:16:54 00:00:23 00:10:14
19 Alexander Bryukhankov 1987 RUS 18 00:34:37 00:05:56 00:00:48 00:17:01 00:00:29 00:10:21
20 Kevin Vabaorg 1998 EST 30 00:35:18 00:06:03 00:00:46 00:16:56 00:00:24 00:11:07
21 Gergely Kiss 2001 HUN 29 00:35:48 00:05:50 00:00:45 00:18:17 00:00:26 00:10:28
22 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 16 00:35:49 00:05:59 00:00:44 00:17:01 00:00:22 00:11:41
23 Joris Basslé 1999 BEL 27 00:35:53 00:05:52 00:00:47 00:17:06 00:00:23 00:11:44
24 Daniel Nou 1999 SWE 28 00:35:57 00:06:10 00:00:48 00:18:05 00:00:25 00:10:27
25 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 23 00:36:06 00:05:55 00:00:47 00:18:46 00:00:24 00:10:12
26 Johannes Sikk 1999 EST 25 00:36:24 00:06:18 00:00:53 00:18:15 00:00:26 00:10:30
27 Tomas Kriz 2000 CZE 31 00:36:44 00:06:07 00:00:50 00:18:31 00:00:26 00:10:49
28 Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 32 00:36:59 00:06:12 00:00:47 00:18:28 00:00:27 00:11:02
29 Tomas Zikmund 1999 CZE 24 00:37:12 00:06:07 00:00:47 00:18:10 00:00:28 00:11:37
30 Peter Zacik 1999 SVK 33 00:39:59 00:06:35 00:00:45 00:20:04 00:00:25 00:12:08
DNF Levente Karai 2000 HUN 17 DNF 00:05:52 00:00:50 00:18:22 00:01:59 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Esther Sanchez/ESP, Bela Varga/HUN. Head Referees: Fritz Schwarz/AUT, Oliver Laaber/AUT.
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: swim 500 m. (1 lap), bike 12 km. (4 laps), run 3.100 km (2 laps).
Water temperature 26.5ºC, air temperature 29.6ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #1 Wilde/NZL, #8 Hellwig/GER and #31 Kriz/CZE served a 10 seconds penalty during the run segment.
Top 9 athletes + 3 best times progressed to A Final.
Next 30 times progressed to B final.