Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jule Behrens 2003 GER 00:36:41 00:06:40 00:00:53 00:18:01 00:00:26 00:10:39
2 Tilda Månsson 2004 SWE 00:36:47 00:06:38 00:00:50 00:18:09 00:00:28 00:10:40
3 María Casals Mojica 2002 ESP 00:37:01 00:06:36 00:00:47 00:18:09 00:00:23 00:11:04
4 Julia Bröcker 2003 GER 00:37:02 00:06:36 00:00:49 00:18:07 00:00:21 00:11:07
5 Ilona Hadhoum 2004 FRA 00:37:05 00:06:20 00:00:51 00:18:20 00:00:25 00:11:07
6 Margareta Vrablova 2005 SVK 00:37:09 00:06:28 00:00:47 00:18:20 00:00:24 00:11:08
7 Candice Denizot 2002 FRA 00:37:13 00:06:19 00:00:47 00:18:24 00:00:22 00:11:18
8 Natalia Castro Santos 2002 ESP 00:37:18 00:06:34 00:00:48 00:18:12 00:00:24 00:11:18
9 Rebecca Beti 2002 SUI 00:37:25 00:06:43 00:00:47 00:18:03 00:00:21 00:11:29
10 Finja Schierl 2002 GER 00:37:29 00:06:22 00:00:50 00:18:22 00:00:29 00:11:24
11 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 00:37:30 00:06:27 00:00:52 00:18:15 00:00:27 00:11:27
12 Helena Moragas Molina 2003 ESP 00:37:30 00:06:55 00:00:48 00:18:35 00:00:23 00:10:47
13 Bethany Cook 2004 GBR 00:37:39 00:06:45 00:00:50 00:18:43 00:00:23 00:10:56
14 Barbara De Koning 2002 NED 00:37:43 00:06:32 00:00:49 00:18:15 00:00:25 00:11:41
15 Lili Dobi 2004 HUN 00:37:50 00:06:24 00:00:50 00:18:22 00:00:25 00:11:47
16 Aviv Levi 2003 ISR 00:37:56 00:06:26 00:00:53 00:18:13 00:00:25 00:11:57
17 Tabea Huys 2005 AUT 00:37:59 00:06:21 00:00:52 00:18:22 00:00:25 00:11:56
18 Paola Sacchi 2003 ITA 00:38:00 00:06:30 00:00:48 00:18:14 00:00:26 00:11:59
19 Zuzana Michalickova 2002 SVK 00:38:00 00:06:27 00:00:49 00:18:20 00:00:27 00:11:55
20 Heidi Juránková 2002 CZE 00:38:03 00:06:43 00:00:46 00:18:05 00:00:25 00:12:02
21 Franca Henseleit 2002 GER 00:38:08 00:06:29 00:00:47 00:18:14 00:00:23 00:12:12
22 Elsa Pena Vicente 2003 ESP 00:38:12 00:06:34 00:00:53 00:18:08 00:00:25 00:12:10
23 Anna Goreva 2002 RUS 00:38:16 00:06:43 00:00:46 00:18:50 00:00:24 00:11:32
24 Livia Wespe 2002 SUI 00:38:19 00:06:53 00:00:57 00:19:25 00:00:28 00:10:35
25 Márta Kropkó 2003 HUN 00:38:20 00:06:18 00:00:50 00:18:25 00:00:25 00:12:20
26 Dana Prikrylova 2003 CZE 00:38:39 00:06:46 00:00:52 00:18:41 00:00:25 00:11:53
27 Catelle Mourgues 2004 FRA 00:38:40 00:06:42 00:00:57 00:18:41 00:00:26 00:11:54
28 Mara Krombach 2005 LUX 00:38:47 00:06:57 00:00:51 00:19:27 00:00:27 00:11:04
29 Livia Gross 2003 SUI 00:38:50 00:06:57 00:00:52 00:19:26 00:00:25 00:11:07
30 Daisy Davies 2002 GBR 00:38:51 00:06:50 00:00:49 00:19:04 00:00:23 00:11:43
31 Linn Suchomel 2003 SWE 00:37:53 00:06:26 00:00:54 00:18:36 00:00:27 00:11:28
32 Robin Dreyling 2002 NED 00:37:55 00:06:47 00:00:50 00:18:19 00:00:28 00:11:29
33 Dominika Peszleg 2002 HUN 00:38:06 00:06:52 00:00:55 00:18:43 00:00:25 00:11:10
34 Nadine Klive 2002 GER 00:38:15 00:06:27 00:00:51 00:18:37 00:00:23 00:11:54
35 Matilde Silva Santos 2004 POR 00:38:15 00:06:51 00:00:50 00:18:47 00:00:25 00:11:19
36 Weronika Ptaszyńska 2003 POL 00:38:23 00:06:54 00:00:50 00:18:11 00:00:24 00:12:02
37 Hannah Koglbauer 2003 AUT 00:38:26 00:06:53 00:00:50 00:18:12 00:00:27 00:12:02
38 Kinga Bóna 2002 HUN 00:38:28 00:06:59 00:00:52 00:18:39 00:00:26 00:11:30
39 Nathalie Zwicky 2003 SUI 00:38:34 00:06:55 00:00:51 00:18:10 00:00:25 00:12:10
40 Inna Sysoeva 2004 RUS 00:38:36 00:06:27 00:00:55 00:18:34 00:00:27 00:12:12
41 Katerina Mickova 2004 CZE 00:38:44 00:06:54 00:00:51 00:18:46 00:00:31 00:11:40
42 Aniek Mars 2004 NED 00:38:48 00:06:51 00:00:56 00:18:43 00:00:27 00:11:49
43 Józefina Młynarska 2003 POL 00:38:52 00:06:57 00:00:49 00:18:45 00:00:25 00:11:54
44 Sonja De Koning 2005 NED 00:38:53 00:06:48 00:00:51 00:18:18 00:00:28 00:12:26
45 Larissa Burtscher 2003 AUT 00:39:06 00:07:04 00:00:50 00:18:32 00:00:22 00:12:16
46 Vanessa Possberg 2003 SUI 00:39:06 00:06:49 00:00:52 00:18:16 00:00:23 00:12:44
47 Yali Vitkin 2004 ISR 00:39:34 00:06:55 00:00:49 00:18:44 00:00:30 00:12:35
48 Yeva Minich 2002 BLR 00:39:40 00:07:02 00:00:53 00:19:11 00:00:28 00:12:04
49 Mari Mai Ruus 2004 EST 00:39:49 00:07:14 00:00:48 00:19:03 00:00:24 00:12:18
50 Maria Gonçalves 2004 POR 00:39:57 00:06:56 00:00:52 00:19:27 00:00:24 00:12:16
51 Noa Cohen Livay 2004 ISR 00:40:09 00:07:06 00:00:52 00:19:06 00:00:28 00:12:34
52 Anastasiia Terentieva 2003 UKR 00:40:37 00:07:09 00:00:51 00:19:07 00:00:25 00:13:04
53 Lana Gavrilović 2004 SRB 00:40:52 00:06:59 00:00:52 00:19:16 00:00:29 00:13:14
54 Linda Hehenwarter 2005 AUT 00:41:11 00:07:02 00:00:53 00:20:13 00:00:34 00:12:27
55 Beatriz Pinto 2003 POR 00:41:12 00:07:01 00:00:57 00:19:09 00:00:26 00:13:37
56 Ema Podhorna 2002 SVK 00:41:14 00:07:09 00:00:56 00:20:17 00:00:30 00:12:21
57 Alina Sinevich 2004 BLR 00:41:37 00:06:54 00:00:55 00:20:01 00:00:29 00:13:16
58 Sara Magndal 2004 NOR 00:41:44 00:07:05 00:00:52 00:20:25 00:00:35 00:12:44
59 Daryia Firsova 2004 RUS DNF 00:06:48 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
60 Hasse Fleerackers 2004 BEL DNF 00:07:00 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
61 Delia-Oana Dudau 2003 ROU 00:41:57 00:07:14 00:00:50 00:20:05 00:00:23 00:13:22
62 Lara Mihevc 2005 SLO 00:42:05 00:06:44 00:00:54 00:20:32 00:00:24 00:13:29
63 Sara Navodnik 2005 SLO 00:42:13 00:06:49 00:00:53 00:20:59 00:00:25 00:13:06
64 Angelica Prestia 2002 ITA 00:42:20 00:06:31 00:00:50 00:21:04 00:00:28 00:13:25
65 Grete Maria Savitsch 2004 EST 00:42:32 00:06:55 00:00:59 00:20:42 00:00:28 00:13:27
66 Rugile Girstautaite Girstautaite 2003 LTU 00:42:42 00:06:58 00:00:55 00:20:18 00:00:28 00:14:00
67 Alice Perjoiu 2003 ROU 00:42:53 00:07:06 00:01:00 00:21:17 00:00:24 00:13:04
68 Iva Pavlovic 2005 SRB 00:42:58 00:07:10 00:00:53 00:21:40 00:00:25 00:12:49
69 Oleksandra Zarovna 2004 UKR 00:43:05 00:06:54 00:00:56 00:20:22 00:00:29 00:14:22
70 Tinkara Stres 2005 SLO 00:43:16 00:07:30 00:00:52 00:21:01 00:00:25 00:13:26
71 Hanne Grete Hanvere 2003 EST 00:43:17 00:06:51 00:00:57 00:21:55 00:00:28 00:13:03
72 Ugne Pauryte 2004 LTU 00:44:25 00:07:55 00:00:54 00:21:52 00:00:27 00:13:16
73 Daria Berezhna 2003 UKR 00:45:09 00:07:30 00:00:53 00:22:19 00:00:27 00:13:59
74 Darja Beļeviča 2003 LAT 00:47:33 00:08:44 00:00:57 00:22:06 00:00:36 00:15:07
DNF Monika Bartol 2003 SLO DNF 00:07:25 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Appoline Foltz 2003 FRA DNF 00:06:30 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Myral Greco 2003 ITA DNF 00:06:29 00:00:49 00:18:27 00:00:24 00:00:00
DNF Ida Wikman 2002 FIN DNF 00:52:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Esther Sanchez/ESP, Bela Varga/HUN. Head Referees: Fritz Schwarz/AUT, Oliver Laaber/AUT.
Competition Jury semifinals: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Competition Jury finals: Bela Varga/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: swim 500 m. (1 lap), bike 12 km. (4 laps), run 3.100 km (2 laps).
Athletes ranked 1 to 30 are from A final, 31 to 60 from B final and 61 to last from semifinals.