Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henry Graf 2002 GER 00:33:16 00:05:50 00:00:45 00:17:00 00:00:20 00:09:19
2 Daniel Dixon 2002 GBR 00:33:22 00:05:47 00:00:46 00:17:03 00:00:24 00:09:20
3 Alexandre Montez 2002 POR 00:33:32 00:05:49 00:00:43 00:17:02 00:00:18 00:09:37
4 Jan Bader 2002 AUT 00:33:35 00:06:02 00:00:41 00:16:54 00:00:21 00:09:34
5 Alexandre Silva 2002 POR 00:33:37 00:05:51 00:00:44 00:17:01 00:00:31 00:09:29
6 Justus Töpper 2002 GER 00:33:39 00:06:09 00:00:46 00:16:39 00:00:20 00:09:42
7 Luca Luberti 2002 SUI 00:33:43 00:06:09 00:00:46 00:16:42 00:00:22 00:09:42
8 Juan Gonzalez Garcia 2002 ESP 00:33:45 00:05:56 00:00:43 00:17:00 00:00:23 00:09:41
9 Gaspard Tharreau 2004 FRA 00:33:48 00:06:01 00:00:45 00:16:51 00:00:24 00:09:45
10 Pavel Sorokin 2002 RUS 00:33:49 00:05:58 00:00:47 00:16:54 00:00:23 00:09:45
11 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 00:33:51 00:05:49 00:00:43 00:17:04 00:00:28 00:09:46
12 Lukáš Juránek 2002 CZE 00:33:55 00:06:09 00:00:44 00:16:44 00:00:22 00:09:54
13 Fiorenzo Angelini 2004 ITA 00:33:55 00:05:51 00:00:45 00:17:01 00:00:21 00:09:56
14 Till Kramp 2002 GER 00:33:55 00:05:56 00:00:43 00:16:57 00:00:23 00:09:55
15 Niels Van Lanen 2003 NED 00:33:59 00:06:05 00:00:46 00:16:45 00:00:27 00:09:54
16 Euan De Nigro 2004 ITA 00:34:01 00:06:00 00:00:47 00:16:50 00:00:28 00:09:55
17 Mitch Kolkman 2002 NED 00:34:02 00:05:58 00:00:48 00:16:53 00:00:23 00:09:59
18 Zalán Hóbor 2004 HUN 00:34:04 00:05:52 00:00:45 00:17:02 00:00:24 00:09:59
19 Briac Tence 2002 FRA 00:34:07 00:05:59 00:00:47 00:16:49 00:00:22 00:10:08
20 Luca Fahrenson 2002 GER 00:34:12 00:05:57 00:00:47 00:16:54 00:00:22 00:10:11
21 Gergő Dobi 2002 HUN 00:34:14 00:05:49 00:00:47 00:17:01 00:00:21 00:10:14
22 Ben Fäh 2002 SUI 00:34:18 00:05:53 00:00:46 00:16:58 00:00:21 00:10:18
23 Mark Vysotskiy 2002 RUS 00:34:20 00:05:46 00:00:48 00:17:04 00:00:22 00:10:19
24 Péter Molnár 2002 HUN 00:34:21 00:05:53 00:00:46 00:16:59 00:00:25 00:10:16
25 Damien Andrada 2002 FRA 00:34:31 00:05:56 00:00:45 00:16:57 00:00:24 00:10:27
26 Niklas Keller 2002 AUT 00:36:26 00:06:06 00:00:54 00:18:29 00:00:21 00:10:34
27 Shachar Agur 2002 ISR 00:37:49 00:06:16 00:00:45 00:20:06 00:00:23 00:10:18
28 Tao Jouineau 2002 FRA 00:00:00 00:05:46 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
29 Artūrs Liepa 2003 LAT 00:00:00 00:06:02 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
30 Thomas Windischbauer 2003 AUT 00:00:00 00:05:48 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
31 Matt Howard 2002 GBR 00:33:34 00:06:19 00:00:46 00:16:33 00:00:19 00:09:35
32 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 00:33:49 00:06:03 00:00:43 00:16:52 00:00:20 00:09:49
33 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 00:34:00 00:06:00 00:00:44 00:16:57 00:00:25 00:09:51
34 Gyula Kovács 2004 HUN 00:34:03 00:05:55 00:00:46 00:16:58 00:00:24 00:09:58
35 Joe Sherman 2003 GBR 00:34:05 00:06:18 00:00:50 00:16:30 00:00:20 00:10:04
36 Filip Tlamka 2002 CZE 00:34:09 00:06:19 00:00:48 00:16:35 00:00:24 00:10:02
37 David Vollmann 2003 AUT 00:34:10 00:06:20 00:00:45 00:16:37 00:00:27 00:10:00
38 Pierre Ludwiczak 2002 FRA 00:34:10 00:06:01 00:00:48 00:16:52 00:00:27 00:10:01
39 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 00:34:14 00:06:23 00:00:42 00:16:34 00:00:22 00:10:10
40 Henrik Hodne Eliassen 2004 NOR 00:34:16 00:06:19 00:00:49 00:16:35 00:00:24 00:10:06
41 Axel Rosencrantz 2002 SWE 00:34:18 00:06:18 00:00:48 00:16:34 00:00:29 00:10:07
42 Lukas Meckel 2004 GER 00:34:19 00:06:20 00:00:47 00:16:32 00:00:28 00:10:09
43 Alon Cohen 2002 ISR 00:34:22 00:06:25 00:00:48 00:16:27 00:00:28 00:10:13
44 Márton Kropkó 2005 HUN 00:34:29 00:05:53 00:00:46 00:17:04 00:00:28 00:10:16
45 Marcin Stanglewicz 2002 POL 00:34:29 00:06:16 00:00:48 00:16:35 00:00:27 00:10:21
46 Veikka Saren 2002 FIN 00:34:37 00:06:16 00:00:48 00:16:34 00:00:25 00:10:32
47 Gjalt Panjer 2002 NED 00:34:40 00:06:18 00:00:45 00:16:37 00:00:25 00:10:33
48 Lukas Bentsen 2003 DEN 00:34:50 00:06:16 00:00:51 00:16:34 00:00:24 00:10:44
49 Mikhail Bastrakov 2003 RUS 00:35:02 00:05:53 00:00:49 00:16:56 00:00:28 00:10:54
50 Jakub Marek 2003 CZE 00:35:08 00:06:24 00:00:47 00:16:34 00:00:24 00:10:57
51 Niko Matas 2003 CRO 00:35:16 00:06:21 00:00:48 00:16:35 00:00:24 00:11:07
52 Lars Schnider 2003 SUI 00:35:27 00:06:24 00:00:45 00:16:30 00:00:26 00:11:20
53 Peter Rojtas 2002 SVK 00:35:27 00:05:57 00:00:49 00:16:56 00:00:25 00:11:18
54 Lucas Cambresy 2002 LUX 00:35:27 00:06:17 00:00:51 00:16:33 00:00:25 00:11:20
55 Rodrigo Rodrigues 2003 POR 00:35:48 00:06:28 00:00:47 00:18:01 00:00:20 00:10:09
56 Gregor Rasva 2005 EST 00:36:01 00:06:09 00:00:48 00:18:20 00:00:27 00:10:15
57 Sabian Kulczynski 2002 IRL 00:36:40 00:06:23 00:00:53 00:17:58 00:00:27 00:10:57
58 Carl August Jensehaugen 2004 NOR 00:37:39 00:06:26 00:00:50 00:19:03 00:00:30 00:10:48
59 Ville-Valtteri Salonen 2002 FIN 00:37:58 00:06:26 00:00:49 00:19:05 00:00:29 00:11:06
60 Jesse Cuijpers 2002 NED 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
61 Gabriel Barac 2004 CRO 00:36:55 00:06:28 00:00:48 00:17:49 00:00:30 00:11:18
62 Pep Delvaux 2003 BEL 00:37:26 00:06:33 00:00:50 00:18:11 00:00:23 00:11:28
63 Žiga Podgoršek 2003 SLO 00:37:00 00:28:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
64 Ul Denša 2004 SLO 00:37:38 00:06:23 00:00:51 00:17:34 00:00:34 00:12:14
65 Danila Proščinko 2003 LAT 00:37:25 00:06:29 00:00:47 00:17:51 00:00:23 00:11:54
66 Balte Thijs 2003 BEL 00:36:59 00:06:24 00:00:49 00:18:22 00:00:23 00:10:59
67 Maksymilian Kopiczko 2002 POL 00:37:48 00:06:19 00:00:48 00:17:59 00:00:29 00:12:11
68 Sandis Kornijenko 2003 LAT 00:37:57 00:06:34 00:00:49 00:18:12 00:00:24 00:11:57
69 Mikita Zabaronka 2003 BLR 00:37:51 00:06:22 00:00:53 00:18:42 00:00:30 00:11:23
70 Jakob Mamič 2003 SLO 00:38:12 00:06:20 00:00:48 00:18:27 00:00:29 00:12:06
71 Fabio Nauer 2003 SUI 00:38:04 00:06:05 00:00:51 00:17:46 00:00:25 00:12:56
72 Ivan Tretiak 2002 UKR 00:38:40 00:06:27 00:00:44 00:19:33 00:00:26 00:11:28
73 Myron Boiko 2002 UKR 00:38:53 00:06:21 00:00:51 00:19:41 00:00:29 00:11:28
74 Anatoli Bukavets 2005 BLR 00:38:47 00:06:06 00:00:51 00:19:46 00:00:29 00:11:34
75 Filip Lizak 2004 SVK 00:38:53 00:06:31 00:00:51 00:18:35 00:00:25 00:12:29
76 Sander Aavik 2004 EST 00:39:55 00:06:09 00:00:49 00:17:01 00:00:25 00:15:28
77 Kasparas Apkievicius 2003 LTU 00:43:10 00:06:16 00:00:54 00:19:43 00:00:27 00:15:47
78 Dimitar Jovanoski 2003 MKD 00:39:39 00:08:02 00:00:50 00:19:19 00:00:27 00:11:00
79 Seppe De Graef 2002 BEL 00:39:43 00:06:20 00:00:52 00:17:37 00:00:26 00:14:26
80 Džiugas Karklelis 2003 LTU 00:40:37 00:06:14 00:00:58 00:18:44 00:00:26 00:14:12
81 Oskar Arvidsson 2002 SWE 00:39:59 00:06:31 00:00:55 00:20:00 00:00:36 00:11:55
DNF Elai Izhak Chaski 2002 ISR DNF 00:05:56 00:00:47 00:17:14 00:00:23 00:00:00
DNF Francesco Gazzina 2002 ITA DNF 00:06:13 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hampus Månsson 2002 SWE DNF 00:06:41 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Omri Ravel 2003 ISR DNF 00:06:44 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Joan Reixach Abril 2002 ESP DNF 00:06:00 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jozef Vrabel 2002 SVK DNF 00:28:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sebastian Wernersen 2002 NOR DNF 00:06:04 00:00:46 00:16:50 00:00:25 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Esther Sanchez/ESP, Bela Varga/HUN. Head Referees: Fritz Schwarz/AUT, Oliver Laaber/AUT.
Competition Jury semifinals: Esther Sanchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Competition Jury finals: Bela Varga/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: swim 500 m. (1 lap), bike 12 km. (4 laps), run 3.100 km (2 laps).
Athletes ranked 1 to 30 are from A final, 31 to 60 from B final and 61 to last from semifinals.