Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rob Kwaaitaal 1970 NED 475 04:12:41 00:26:22 00:01:58 02:17:42 00:02:05 01:24:32
2 Steven Scherpereel 1971 BEL 461 04:16:42 00:29:37 00:03:03 02:19:27 00:02:09 01:22:25
3 Harald Funk 1968 GER 487 04:23:44 00:31:02 00:02:23 02:18:24 00:02:55 01:28:58
4 Martin Pfarrhofer 1971 AUT 466 04:25:02 00:34:41 00:02:36 02:21:32 00:02:05 01:24:08
5 Benno Beckstein 1971 GER 465 04:26:53 00:33:12 00:03:51 02:22:08 00:02:13 01:25:28
6 Tobias Oelmaier 1967 GER 494 04:27:30 00:28:34 00:02:05 02:21:57 00:01:44 01:33:07
7 Götz Kreisel 1969 GER 481 04:29:44 00:29:05 00:02:59 02:21:32 00:02:09 01:33:56
8 Peter Hechenberger 1968 AUT 482 04:29:54 00:36:40 00:02:27 02:19:36 00:01:21 01:29:49
9 Josef Hinterberger 1967 AUT 496 04:37:35 00:35:17 00:02:27 02:20:07 00:01:58 01:37:45
10 Steffen Sachs 1967 GER 492 04:40:10 00:35:18 00:03:06 02:22:05 00:02:34 01:37:05
11 Thomas Srb 1968 AUT 484 04:40:38 00:36:36 00:03:05 02:26:03 00:02:44 01:32:08
12 Ralph Müller 1970 GER 467 04:41:59 00:29:47 00:02:38 02:35:54 00:01:54 01:31:44
13 Olaf Geserick 1968 GER 486 04:42:49 00:28:12 00:02:26 02:29:39 00:02:02 01:40:29
14 Alfred Unterganschnigg 1971 AUT 460 04:47:01 00:30:08 00:03:26 02:30:36 00:02:10 01:40:39
15 Daniel Ritthammer 1970 GER 472 04:49:47 00:36:56 00:02:25 02:24:59 00:02:23 01:43:02
16 Knud Schneider 1968 GER 485 04:55:28 00:35:46 00:03:46 02:27:15 00:06:17 01:42:22
17 Piet Jonkers 1968 NED 483 04:56:04 00:36:24 00:02:59 02:38:31 00:04:35 01:33:34
18 Gerald Rohaczek 1967 AUT 495 04:56:19 00:40:35 00:03:38 02:29:51 00:02:39 01:39:34
19 Horst Hartinger 1971 AUT 463 04:57:27 00:40:50 00:03:26 02:33:13 00:02:13 01:37:43
20 Martin Matějovič 1969 CZE 480 04:57:53 00:34:06 00:02:31 02:36:29 00:02:15 01:42:30
21 Gilles Poiriez 1969 FRA 478 04:59:13 00:37:01 00:02:50 02:35:22 00:01:59 01:41:58
22 Peter Kronbichler 1967 AUT 497 05:00:48 00:33:41 00:02:42 02:36:52 00:02:24 01:45:06
23 Bojan Podgornik 1970 SLO 477 05:02:59 00:42:15 00:03:25 02:30:34 00:02:29 01:44:14
24 Wolfgang Sack 1967 AUT 489 05:03:21 00:42:30 00:03:00 02:32:09 00:03:00 01:42:41
25 Robert Krajnc 1970 SLO 471 05:04:07 00:42:09 00:02:59 02:38:11 00:02:08 01:38:39
26 Gerald Rossmann 1971 AUT 459 05:07:02 00:38:12 00:03:34 02:37:10 00:02:25 01:45:39
27 Andreas Blattner 1970 GER 468 05:09:14 00:33:53 00:02:38 02:28:00 00:02:30 02:02:11
28 Johann Wodaczek 1969 AUT 479 05:10:19 00:39:41 00:03:32 02:44:32 00:02:57 01:39:36
29 Martin Kaindl 1967 AUT 491 05:12:59 00:37:40 00:02:25 02:36:05 00:02:41 01:54:06
30 Arjan De Rijk 1968 NED 488 05:19:52 00:39:14 00:04:00 02:41:45 00:02:55 01:51:56
31 Domagoj Mohl 1971 AUT 464 05:21:09 00:42:14 00:05:05 02:45:40 00:02:57 01:45:11
32 Thomas Krahofer 1968 AUT 567 05:22:55 00:35:26 00:03:51 02:46:17 00:03:23 01:53:56
33 Stefan Ruzicka 1971 AUT 462 05:24:21 00:47:49 00:02:43 02:40:40 00:03:19 01:49:49
34 Robert Berger 1970 AUT 476 05:26:23 00:43:49 00:02:30 02:48:06 00:02:28 01:49:28
35 Stan Verberk 1967 NED 493 05:27:31 00:33:57 00:04:24 02:35:03 00:03:02 02:11:04
36 Michael Rafferseder 1970 AUT 469 06:00:25 00:42:09 00:04:53 02:54:18 00:03:23 02:15:40
37 Stefan Klose 1970 GER 470 06:11:27 00:43:25 00:03:51 02:58:32 00:03:02 02:22:36
38 Tom Bayreuther 1970 GER 474 06:32:08 00:40:18 00:04:31 02:50:59 00:01:58 02:54:19
DNF Alex Elbers 1971 NED 458 DNF 00:42:07 00:02:17 02:47:53 00:02:49 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Oliver Laaber/Aut, Alpar Nagy/HUN.
Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Herwig Grabner/AUT, Julius Skamen/AUT.
Distances: swim 1900 m. (1 lap), Bike 86 km (2 laps), run 20.4 km (4 laps)
Water temperature: 22.7ºC, air temperature 17.4ºC. Wetsuits allowed,